Ainol Novo 9 Spark: Retina sluší i tabletu s Androidem (recenze)

0

Od čínské značky Ainol jsme již několik tabletů otestovali. Některé nás nadchly svým zpracováním i výkonem, u některých jsme byli zklamáni zasekáváním systému – především, když se výrobce rozhodl konkurovat dvoujádrovým tabletům s neoptimalizovaným systémem. To naštěstí o Sparku neplatí. V jeho případě se Ainol rozhodl zkřížit několik konkurenčních tabletů. Tělo tabletu je perfektně okopírovaný iPad první generace – sedí veškeré rozměry a můžete tedy využít příslušenství právě k iPadu 1. Použitý displej má obří rozlišení 2 048 × 1 536 px – tedy stejné, jaké nabízí iPady od třetí generace. Panel je navíc stejný, jako najdete v iPadech, takže o kvalitu obrazu nemusíte mít strach.

Ainol Novo 9 Spark
Ainol Novo 9 Spark

Žádné levné plasty

I v kapitole o zpracování můžeme směle zůstat u přirovnání k iPadu 1. Záda Sparku jsou totiž taktéž vyrobena z hliníku, díky čemuž je tablet mnohem odolnější. Šasi je příjemně tenké, což ještě zvýrazní zaoblená záda. Kosmetickou vadou může být chybějící těsnění mezi krycím sklem displeje a přečnívajícím okrajem tabletu. Tím, že o sebe třou dva tvrdé materiály, při silnějším stisknutí na displej u jeho okrajů si může tablet zavrzat. Kdo by to však dělal…

Ainol Novo 9 Spark
Ainol Novo 9 Spark

Na přední straně nenajdete žádná tlačítka – ta jsou od třetí verze Androidu plně virtuální. I přesto je však tablet vybaven tlačítkem pro přechod na domovskou obrazovku – to je však umístěné netradičně pod regulací hlasitosti v pravé hraně. Pokud něčím Spark předčí iPad, pak jednoznačně nabídkou konektorů. Ve spodní hraně najdete kromě tradičního microUSB také slot pro microSD kartu, 3,5mm audio konektor a také miniHDMI pro připojení k televizi či externímu displeji. Na rozdíl od desetipalcových iPadů nabízí Ainol také stereo reproduktory.

Ainol Novo 9 Spark
Ainol Novo 9 Spark

Největší předností je jednoznačně displej. Jemnost dosahuje hodnot, o kterých si může drtivá většina androidích tabletů nechat zdát. Texty a ovládací prvky jsou perfektně vyhlazené a není tedy problém ani se čtením drobnějšího textu třeba na webu. Android na takovémto displeji vypadá hned o poznání lépe. Je však vidět, že s tímto rozlišením vývojáři nepočítali – nainstalovaný Android 4.1.1 bez problémů fungoval maximálně v rozlišení 1920 × 1200. Na Retině od Ainolu si můžete všimnout třeba neostrých ikon aplikací, které nemají dostatečné PPI. Vtipně pak fungují živé tapety, kde je možná nějaká interakce. Pokud si nastavíte jako pozadí animované jezírko, v němž jde rozvlnit vodu, doteky uživatele jsou detekovány o několik desítek pixelů mimo prst. Opět za to může maximální rozlišení aktivní tapety.

Ainol Novo 9 Spark
Ainol Novo 9 Spark

Starší Android jako slabina

Ainol Novo 9 Spark je vybaven čtyřjádrovým procesorem Allwinner A31, jehož maximální frekvencí je 1,2 GHz. Obsahuje v sobě integrované grafické jádro SGX544 (355 MHz), které zvládá i náročnější 3D hry – například poslední hit Real Racing 3 si vychutnáte naprosto plynule.

Parametry
Cena 7 490 Kč včetně DPH
Zapůjčil Satomar
Ainol Novo 9 Spark
displej IPS, 2 048 × 1 536
procesor Allwinner A31 (4× 1,2 GHz)
GPU SGX544 (355 MHz)
RAM 2 GB
kamery 5Mpx zadní; 2 Mpx přední
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth ne
akumulátor 10 000 mAh
rozměry 240 × 186 × 10,6 (643 g)

Mírným problémem je však úsporný režim, do kterého se procesor přepíná v době menší zátěže. Typicky je to při práci v méně náročných aplikacích či v samotném systému. Zde procesor pravděpodobně běží na jedno jádro a občas tak dochází ke zpomalení reakcí. Není to však nic dramatického – konkurence, která se snažila přijít s androidím tabletem s Retinou na tom byla výrazně hůře. Po aktualizaci na verzi Androidu 4.1.1 se tento problém navíc zmírnil a nějakého zpomalení se dočkáte maximálně během načítání složitějších webů. Navíc by měla být uvolněna i aktualizace na Android 4.2, která by měla tento nedostatek odstranit zcela.

Jednoznačným záporem, který výrobce nemůže omluvit ani nízkou cenou je absence Bluetooth. Přitom by stačilo zaplatit o nějaký dolar navíc. Kvůli tomu si ke Sparku nepřipojíte třeba bezdrátová sluchátka, ale především pak klávesnici či myš. Ty dokáží z tabletu udělat dočasnou pracovní stanici a práce např. v textových editorech je stejně snadná jako v desktopových systémech. Jedinou možností tak je připojení klávesnice, která je vybavena konektorem microUSB. Ty však nemají vlastní akumulátory a energii (ač minimální) budou vysávat z baterky tabletu.

Ainol Novo 9 Spark můžeme doporučit všem, kteří touží po pořádném displeji a zároveň jsou v zajetí ekosystému Googlu. Velkým plusem je navíc poměr stran 4:3, který na mnoha levných tabletech nenajdete. No a nakonec tu je cena, která se svými sedmi a půl tisíci má na našem trhu jedinou konkurenci – Point of View 945, jehož recenzi vám přineseme v následujících týdnech.

Ainol Novo 9 Spark
Ainol Novo 9 Spark

  Ainol Novo 9 Spark Ainol Novo 9 Spark Ainol Novo 9 Spark Ainol Novo 9 Spark

Ohodnoťte tento článek!