Air Telecom čekají velké změny. Firma chce ukázat, že Česko už 4. operátora má

5
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Po Vodafonu oznámil nového generálního také Air Telecom. Do čela firmy se dostal Libor Dočkálek. Je to absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů. Posledních dvacet let se věnoval telekomunikacím v O2 a poradenství ve společnosti PwC. V ní od května 2015 pracoval na pozici provozního ředitele, kde byl odpovědný za týmy marketingu, financí, IT, infrastruktury a řízení rizik. V Air Telecomu jej čeká obměna firmy.

Libor Dočkálek
Libor Dočkálek

Air Telecom čekají zásadní změny, kterými budeme reagovat na technologický vývoj v oblasti telekomunikačních služeb a upevníme svoji pozici na trhu. Již brzy oznámíme první ze série změn, které vyvrcholí v příštím roce modernizací naší sítě a přechodem na LTE,“ říká Libor Dočkálek. „Nadále budeme nabízet služby jak rezidentním zákazníkům, tak firemní klientele,“ dodává.

Firma píše novou kapitolu od loňského jara, kdy ji koupila skupina Nordic Investors. Hned nato oznámila, že svou CDMA síť v pásmu 410 MHz do roka převede na LTE. Plán se ale podle dnešního vyjádření – zdá se – protáhne. Air Telecom bude mít pravděpodobně zájem získat také frekvence v pásmu 3,7 GHz. Před chystanou aukcí totiž vznesla několik připomínek k ČTÚ.

Nabídka Air Telecomu

Air Telecom disponuje šířkou 2 × 5 MHz v pásmu (410–415 a 420–425 MHz). Přes CDMA z toho operátor dokáže vyždímat teoretické rychlosti až 3,1/1,8 Mb/s. LTE je efektivnější a povolí rychlosti až 37,5/12,5 Mb/s. To už je dost i pro streaming HD videa. Air Telecom aktuálně nabízí datově neomezené připojení za 299 Kč měsíčně, případně s limitem 2 GB na měsíc za 119 Kč.

Přes CDMA nabízí také náhradu pevné linky pro domácnosti. Za 198 Kč měsíčně obsahuje neomezené volání ve vlastní sítí, 100 volných minut do ostatních sítí a 1,50 Kč za minutu či SMS po vyčerpání volných jednotek. Air Telecom v současnosti přeprodává také xDSL připojení a funguje jako virtuální operátor v síti T-Mobilu.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  • Ne, to LTE bude v pásmu 410 MHz místo současné sítě CDMA. Žádný telefon to, pokud vím, nepodporuje. Stejně jako CDMA to bude hlavně pro fixní připojení domácností nebo nějaké IoT produkty. Pokud zachovají tu cenu 299 Kč za neomezené připojení, bude to hodně zajímavé, i když k tomu bude potřeba stolního modemu.

   • Děkuji za odpověď.
    Ale ve skutečnosti se tedy nejedná o žádného plnohodnotného čtvrtého operátora. Jsou tam, kde byli. A osobně nechápu jejich neustálou strategii, která se točí pořád ve stejných chybách.

  • „svou CDMA síť v pásmu 410 MHz do roka převede na LTE“

   „zájem získat také frekvence v pásmu 3,7 GHz“

   co víc chtít? 410 LTE rozhodně není nic standardního v dnešních mobilech pro evropu, takže žádná druhá datová sim se nekoná, leda nějaký modemek na baterky do kopsy zářící wifi. A pokud se nepletu tak 3,7 GHz bude spíš na páteřní spoje, to v telefonech taky není. Plošné pokrývání by mělo velmi malý dosah a slabou prostupnost do budov. Naopak 400 MHz dosáhne daleko, ale je to úzké pásmo. Například onen neomezený tarif za 299 je s úvazkem a max 3 Mbit, což je slabé. I kdyby s LTE dosáhli na desítky Mbit, tak vysílačů bude málo a rychlost omezená. Ale pro chalupářský internet asi dobrý. Ale třeba překvapí. Na VoLTE budou potřeba speciální telefony schopné přijmu 410 MHz, to zas bude mizerný výběr jako to bylo s CDMA.

   • To pásmo 3,7 GHz je určené „pro lidi“. Na něm může vznikat alternativa pro různé regionální Wi-Fi, WiMAXy nebo jiné bezdráty, které jsou v zaplněných bezlicenčních pásmech.

    Ale jinak ano, ani těch 410 MHz ani těch 3700 MHz nejsou primárně pro mobily, ale „pevné“ připojení. S dobrou cenou a dostupným mobilním modemem by to bylo zajímavé i na cesty.