Air Telecom je i není virtuál. Smlouvu s T-Mobilem nemá

0

Ve čtvrtek spustil Air Telecom GSM služby s velmi sympatickým ceníkem. Operátor ale překvapivě tajil, se kterým operátorem má podepsanou smlouvu a kterou síť využívá. Odpověď na druhou otázku jsme vydedukovali z parametrů služby – nové tarify a SIM karty Air běží na T-Mobilu.

Jan Klesla z ihned.cz ale zjisťoval, s kým že to má Air Telecom podepsanou smlouvu. S T-Mobilem ne. Dokonce ani s GTS; tato společnost zprostředkovává služby pro jiného nového virtuála ha-loo mobil. Air Telecom se domluvil s potravinářskou a drogistickou společností Starlife od desetibojařského olympijského vítěze z Barcelony, Roberta Změlíka. Ten nabízel svým klientům klubové výhody, mj. levné volání od T-Mobilu.

I Air Telecom s novými GSM službami automaticky zařazuje své zákazníky do klubu. Nejde tak o veřejnou službu a na tomto základě bychom Air Telecom neměli považovat za virtuálního operátora. Pouze přeprodává cizí nabídky. Resp. využívá už jednou přeprodávaných nabídek od Starlifu.

 

Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová popírá, že by s Air Telecom podepsali nějakou smlouvu. A ještě k tomu tvrdí, že smlouva mezi T-Mobilem a Starlifem nepovoluje následný přeprodej. Mluvčí Air Telecomu Ales Kacl zase říká, že s významným obchodním partnerem T-Mobilu (tedy Starlifem) mají platnou smlouvu, která jim poskytování GSM služeb umožňuje. Zajímavé je, že ani mobilní čísla, která začal Air Telecom rozdávat, nenáleží do rozsahu, který mu přidělil ČTÚ.

T-Mobile teď řeší, co s konkurencí udělá. Air Telecom zase jedná o smlouvě, aby se mohl stát skutečným virtuálem. Situace je dost nepřehledná. Pokud T-Mobile zjistí porušení smlouvy, klidně může Air Telecom ze své sítě odstřihnout. Celé to vypadá, jako by se chtěl Air Telecom rychle svézt na cenové „revoluci“, kterou odstartovalo O2, ale nebyl na to právně připraven. Kauza teď na (ne)virtuála hodila negativní světlo a potenciální klienti si určitě rozmyslí, jestli podstoupí riziko možného brzkého konce jeho služeb.

Ohodnoťte tento článek!