Akasa vydává plně pasivní skříně pro NUCy s CPU Skylake: Plato X6 a Newton S6

0

Před nedávnem jsme zde probírali pasivní skříň Akasa Euler MX pro 35W CPU a desky Mini-ITX. Tento týden se k ní přidaly ještě nové modely podobné koncepce – tedy s hliníkovým žebrovaným šasi, které tvoří pasivní chladič procesoru – určené pro základní desky Intel NUC. Skříňky Plato X6 a Newton S6 jsou primárně zamýšlené pro aktuální generaci NUCů založených na procesorech generace Skylake, ovšem kompatibilita je udržena i s deskami předchozími, osazenými ještě procesory Broadwell.

Větší a nezvyklejší Akasa Plato X6 vychází konstrukcí z modelu Plato X, jenž byl určen pro Broadwellovské NUCy. Jedná se o velké šasi měřící 24,0 × 24,7 × 3,9 cm, které má desku umístěnu uprostřed a po stranách jsou v pasivní části dva „příkopy“ s žebry. Ty by měly poskytovat hlavní odvod tepla, procesor má kontakt s plochou spodní stranou mezi nimi. Výhodou této konstrukce je na pasivní skříň malá tloušťka – odtud možná i název, ačkoliv „Plato“ je též anglická verze jména filosofa Platóna. Podporováno je samozřejmě osazení do držáku VESA.

Kompatibilita s novými Skylakovskými deskami (NUC6i5SYH, NUC5i5SYK, NUC6i3SYH, NUC6i3SYK) je pak zajištěna vyměnitelným zadním panelem. V balení by měly být celkem tři, umožňující osazení desek z celkem třinácti typů barebonu NUC. Určitou specialitou je pak podpora pro sériový port, s nímž se dá Plato X6 použít v embedded aplikacích či jiných úlohách, kde je COM třeba. Jinak skříň vyvádí obvyklé porty: čtyři USB 3.0, Ethernet, zámek Kensington, audio, infračervený senzor, konektory pro anténu Wi-Fi a video výstupy. Uvnitř lze instalovat 2,5″ SSD či HDD v provedení SATA.

 

 

Akasa Newton S6 představující frefresh modelu Newton S má již koncepci podobnou Euleru – CPU má kontakt s  horní, silnou a žebrovanou stranou hliníkové skříně, takže teplo se odbourává rovnou, přes plášť do venkovního vzduchu. Stejně provedené boky pak s chlazením pomáhají. Newton S6 je tudíž kompaktnější (tedy až na výšku šasi): měří 20,0 × 17,7 × 5,4 cm. Opět jsou podporovány desky s CPU Skylake a Broadwell, celkem dvanáct modelů. Oproti Plato X6 tento model nemá uvedenu kompatibilitu s deskou NUC5i7RYH, jež je osazena procesorem Core i7-5557U s TDP 28 W. Plato X6 ještě tento typ má uchladit, na Newton S6 je to ale asi už příliš.

Skříňka opět nabízí možnost VESA montáže, a stejné možnosti konektivity jako Plato X6 – ty jsou ostatně dané použitými deskami, které jsou až na onu 28W výjimku stejné. Rozdíly v rozložení portů jsou opět podchyceny třemi výměnnými panely v balení. S deskami, které jej podporují, je opět k dispozici sériový port, a také Newton S6 podporuje kromě úložiště ve slotu M.2 i 2,5″ disky SATA.

 

Ceny těchto nových modelů by měly být zhruba stejné jako u starších, z nichž vycházejí. Při pohledu do obchodů uvidíte, že Plato X se u nás prodává za zhruba 2800 Kč, Newton S se pohybuje od 2200 Kč. Nové verze X6, respektive S6, přinášející kompatibilitu s NUCy generace Skylake, by tudíž měly stát plus minus stejné peníze.

Zdroje: Akasa (1, 2), FanlessTech

Akasa vydává plně pasivní skříně pro NUCy s CPU Skylake: Plato X6 a Newton S6

Ohodnoťte tento článek!