Akce: upgrade stávajícího počítače na Windows 8 Pro bude za tisícovku

0

Cena operačního systému je častým předmětem diskuzí. Apple sice upgrady prodává za méně peněz nežli Microsoft, jenže co si budeme nalhávat, jablečná firma profituje na maržích ze svého ne zrovna levného hardwaru. A také na aplikacích prodaných přes vestavěný obchod. V případě Windows 8 ale bylo jasné, že se Microsoft pokouší o změnu. Potřebuje mít totiž levnější software pro tablety. Připravovaný operační systém tak nebude v základu schopný přehrát film na DVD, jenže díky vynechání patentovaných technologií se podaří stlačit cenu dolů. Nebude zde ani překážet většinou uživatelů opomíjený Windows Media Center. Netrpělivě proto čekáme na finální verdikt.

Tip: Od 2. června platí nabídka výhodného upgradu na Windows 8 za 14,99 eura

Jaká bude standardní cena Windows 8? To jsme se sice prozatím nedozvěděli, do vydání systému přeci jen ještě pár týdnů až měsíců zbývá. Dosud Redmondští alespoň spustili akci pro stávající zákazníky, kdy při zakoupení počítače s Windows 7 automaticky dostáváte příležitost si posléze pořídit Windows 8 za sníženou cenu. Konkrétně za necelých patnáct eur. Tato nabídka platí od 2. června až do 31. ledna 2013. I když si tedy nyní pořídíte nový počítač, dostanete šanci na něm po vydání zprovoznit rovnou nejnovější operační systém od Microsoftu. Upgradovat počítač s OEM licencí, to jinak není běžné. Jen před vydáním nových Windows dostáváme tuto vzácnou příležitost.

Jak se zdá, Microsoft nás chce dobrými zprávami nejspíše odrovnat. Právě totiž oznámil, že po omezenou dobu poběží ještě jedna nanejvýš zajímavá a výhodná akce. Pokud si chcete koupit operační systém, brzy dostanete příležitost využít nabídku, které se neodmítá. Vhodnější příležitost se nejspíš jen tak hnedka neobjeví.

 

Windows 8 Pro za tisícovku skoro pro všechny

Ode dne, kdy budou Windows 8 na trhu, což by mělo být někdy v říjnu, si budete moci skrze digitální distribuci zakoupit Windows 8 Pro za 39,99 dolaru. To je v přepočtu zhruba 800 Kč. Pokud firma do této sumy nezapočítala daň, můžeme v našich končinách počítat s cenou pohybující se okolo jednoho tisíce korun. Oficiálně cena pro Českou republiku prozatím odhalena nebyla, ale mělo by to vycházet zhruba tak, jak je naznačeno. Microsoft nám tedy za velmi lákavou cenu nabízí rovnou tu vyšší ze dvou dostupných edic. (Kromě Windows 8 Pro se budou prodávat jen základní Windows 8, nebude tudíž k dispozici tolik různých verzí jako dříve.)

Tip: O která data při upgradu na Windows 8 nepřijdete? Microsoft to prozradil

Nyní přicházíme k otázce nejdůležitější: kdo všechno si bude moci Windows 8 pro za necelých čtyřicet dolarů zakoupit? Odpověď vás možná překvapí, Redmondští počítají s každým počítačem, na němž v současnosti běží Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7. Speciální nabídka pokrývá 131 trhů a 37 různých jazyků. Za uvedenou cenu ovšem dostanete pouze digitální kopii. Obraz ve formátu ISO si budete muset po stažení buď vypálit, nebo zavést na flash disk. Kdybyste si chtěli objednat DVD přímo do Microsoftu, připlatíte si ještě nejméně dalších patnáct dolarů za médium, poštovné a balné.

 

Za sníženou cenu si bude možné pořídit také krabicové balení v kamenných obchodech. To se týká především těch jedinců, kteří v digitální distribuci nevěří. Takováto forma upgradu na Windows 8 Pro vás přijde na 69,99 dolaru, což je v přepočtu něco okolo patnácti stovek. Akce skončí po 31. lednu 2013. Posléze vejde v platnost běžná cena, její výši nám ale redmondský gigant neoznámil.

Tip: Jak přidat Windows Media Center do Windows 8 Release Preview

Kromě samotného systému budete moci získat zdarma Windows Media Center, který bude jinak běžně prodáván jako samostatný doplněk za blíže neurčený a pravděpodobně nízký peníz. Nainstalujete jej skrze ovládací panel v Osmičkách.

Takhle nějak bude vypadat upgrade na ostrá Windows 8

 

 

Chce si nás Microsoft koupit?

To je vůbec poprvé, co skoro všichni se staršími počítači dostaneme možnost výhodně přejít na nová Windows. Nebezpečně nízká cena naznačuje, že si nás chce Microsoft koupit. Windows 8 budou revoluční a v mnoha ohledech přechodová, pouze vydláždí cestu svému nástupci, u kterého se pak očekává další výrazný posun v zavádění nového prostředí. Proto jde o systém plný kompromisů. Vzhledem k tomu, že se chystá zamést dosavadní historii (tj. desktop) pod koberec a chce nabídnout úplně nový zážitek v Metru, se nejedná o jasný prodejní trhák. Naopak se očekává, že se spousta uživatelů bude novému pojetí Windows bránit zuby nehty.

Nízkou cenou ale Microsoft může nalákat mnohé odpůrce. I ti, kdož se původně Windows 8 chtěli vyhnout, nyní mají šanci znovu popřemýšlet o svém rozhodnutí. Nástup Windows 8 by díky nižší ceně mohl být mnohem lepší, než jak si to někteří malují.

Takhle nějak bude vypadat upgrade na ostrá Windows 8

 

 

Upgradem vás provede pomocník

Nákup digitální edice Windows 8 Pro proběhne na adrese Windows.com. Bude to probíhat tak, jak byste asi čekali. Instalací nového systému vás provede vylepšený instalační program, jehož součástí je také kontrola kompatibility nainstalovaného softwaru a hardwaru. Kdyby někde nastal problém s nekompatibilitou, budete na něj upozorněni. Pokud si připravenost stávajícího stroje na Osmičky chcete zkontrolovat již nyní, můžete, stačí se podívat do našeho červnového článku Je váš počítač kompatibilní s Windows 8? Pomocník vám to prozradí. Proces instalace si pak můžete prohlédnou zase v jiném článku.

Tip: Galerie: instalace Windows 8 Release Preview krok za krokem

Průvodce vás bude držet za ruku po celou dobu, od nákupu až po samotnou instalaci Windows 8 Pro. Pakliže vás zajímá, jaká data vám v počítači po upgradu zůstanou, nezapomeňte nahlédnout do přehledu, který Redmondští nedávno uvolnili. Pokud budete přecházet z Windows XP, kromě osobních souborů vám na disku nic dalšího nezbude. V případě Windows 7 ale máte nárok na zachování systémových nastavení a aplikací. Pokud nebudete chtít upgrade instalovat rovnou, dostanete možnost si systém po stažení vypálit na DVD nebo rozbalit na flash disk. O těchto možnostech průvodce upgradem jsme si ale říkali, viz výše.

Jak se akční nabídka líbí vám? Donutí vás přejít na Windows 8?

Takhle nějak bude vypadat upgrade na ostrá Windows 8

 

Zdroj: Blogging Windows

Ohodnoťte tento článek!