Akcie AMD jako na houpačce. V prvním kvartále dokonce nejnižší cena od Q1/2004

0

Cena akcií AMD se vychýlila z nastoleného vývoje poté, co analytik finančního ústavu Goldman Sachs James Covello snížil rating společnosti z neutrálního „hold“ na „sell“. Poté během 16. května očekávaně následoval propad ceny akcií ze $4,38 na $3,73 , investoři tak vyslali signál o snížené důvěře ve finanční výsledky Advanced Micro Devices Inc. Propad následoval poté, co akcie firmy celý měsíc průběžně rostly.

 

Analytik Covello se k prognóze tržního vývoje obou polovodičových gigantů nevyjádřil poprvé. Jeho rozhodnutí lze považovat za obrat v průběhu let vývoje tržní situace, kdy se v roce 2006 nechal slyšet: „Investors will increasingly question Intel’s franchise value until/unless their pricing strategy begins to slow down AMD’s momentum.“ Stručně přeloženo: „Investoři i nadále budou zpochybňovat tržní hodnotu Intelu, dokud jeho cenová strategie nezpomalí rozjeté AMD.“ V roce 2006 byla situace rozdílná, ceny akcií AMD atakovaly hranici i čtyřiceti dolarů, kdežto Intel čelil sérii propadů zisku po neúspěchu architektury NetBurst.

Pětidenní průběh vývoje na burzeVývoj akcií AMD. Zdroj: NY Times

Prodeje AMD v prvním finančním kvartále roku 2013 spadly na devítileté minimum, nejhorší od prvního kvartálu roku 2004. Společnost ale i přesto zůstává optimistická díky vyhraným kontraktům na konzolové čipy pro Sony a Microsoft. Analytici ale varují, že zisky z prodejů konzolových APU nenahradí propady prodejů pro PC platformu a servery. Doporučují vyvinout AMD konkurenceschopnou řadu produktů pro udržení stávající situace na trhu.

Finanční analytici dále kritizují AMD za nedržení kroku s Intelem v high-end oblasti, stejně tak jako v divizi serverů. V roce 2006 AMD patřilo 25 % trhu se serverovými čipy, kdežto nyní je to jen 4,3 % trhu. Hlavním důvodem těchto výtek je předpokládané ochabnutí prodejů v segmentu střední třídy.

Zdroje: Bit-TechXbit Labs

Ohodnoťte tento článek!