Aktuální tržní podíly grafik: Pád Intelu využilo AMD i Nvidia, vítězem jsou ale GeForce

37

Je to přes měsíc a půl, co skončil loňský rok. V tuto dobu vydává analytická firma Jon Peddie Research obvyklý čtvrtletní přehled vývoje na trhu grafik, který je netrpělivě očekáván fanoušky obou hlavních značek, dychtivými vidět úspěch svého tábora. Nyní jsou k dispozici údaje za čtvrtý kvartál (Q4) 2016, takže máme možnost vidět, jak byli jednotliví výrobci úspěšní během podzimních a předvánočních prodejů.

V tomto období se dle JPR prodalo zhruba stejně GPU jako v předchozím kvartále, meziročně pak o 1,9 % méně, než v Q4 2015. Co se změnilo, je složení. Výrobci prodali více samostatných grafik, zatímco procesorů s integrovanými GPU bylo naopak méně. JPR uvádí, že samostatné grafiky byly v 35,92 % prodaných počítačů a tento podíl se zvýšil o 1,23 procentního bodu.

Jak se dařilo jednotlivým výrobcům? AMD se podařilo zvednout prodeje všech artiklů. Desktopových APU s integrovanou grafikou prodalo o 16,9 % víc než v Q3, notebookových o 23,9 % více. Toto by možná mohl být výkyv daný začátkem prodeje desktopových APU Bristol Ridge a platformy AM4 v OEM počítačích. Prodeje samostatných grafik šly nahoru o 4,3 % v desktopu, karet/GPU pro notebooky prodalo o 3,2 % víc. Celkově to vychází na nárůst prodeje v počtu kusů o 10,49 %. Dle tohoto kritéria si prý podle JPR AMD polepšilo nejvíc ze všech tří výrobců, i když růst podílu měla prý vyšší Nvidia.

Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, graf historického vývoje (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, graf vývoje od roku 2010 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Intel byl ve vánočním kvartále tím, kdo ztrácel, což je možná vysvětlitelné tím, že hned po jeho skončení měly být uvedeny nové procesory Kaby Lake. Zákazníci mohli proto nákupy odkládat. Paradoxně ovšem propad nebyl v desktopových CPU/GPU, tam měl Intel nárůst o 10,7 %. Procesory s grafikami šly ale dolů v noteboocích, kde byl propad prodeje o 6,7 %. Číslo je to sice nižší, jenže notebooky jsou celkově o dost větší trh. Ve výsledku se tak prodeje Intelu podle JPR docela výrazně zhoršily, celkově prý v Q4 2016 prodal o 4,01 % méně čipů s integrovaným GPU. Na úkor Intelu tak získalo jak AMD, tak Nvidia.

Nvidia byla celkovým vítězem tohoto kvartálu. Rostla zejména v oblasti grafik pro notebooky, kde jí prodeje stouply o 13,8 %. Méně získala v desktopových samostatných grafikách, tam si polepšila o 6,1 % (připomeňme, že v Q4 Nvidia uvedla atraktivní levné karty GeForce GTX 1050 a 1050 Ti). Celkově jí prodeje narostly o 9,52 %. Obě dílčí položky mají také nárůst větší než u diskrétních GPU AMD. Tudíž lze bezpečně udělat závěr, že čistě v oblasti samostatných GPU karty GeForce vzaly tržní podíl Radeonům. Tuto statistiku ale ještě Jon Peddie Research nezveřejnila, teprve ji tedy dodáme.

Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, Q4 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, Q4 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Celkový dopad v „koláči“ je, jak již bylo řečeno, že Intel ztratil podíl na úkor AMD i Nvidie. Oba mu uzmuli zhruba stejný tržní podíl. Intel klesl ze 71 % na 68,1 %. Z tohoto propadu si 1,5 % připsala Nvidia, jejíž podíl vzrostl z 16,0 % na 17,5 %. Přidala tak k ziskům, které si v tržním podílu připsala již za třetí čtvrtletí. AMD pak odsálo 1,4 % a stouplo z 13,0 % na 14,4 %. U něj jde naopak o obrat, neboť minule půl procentního bodu ztratilo.

Aktuální tržní podíly grafik: Pád Intelu využilo AMD i Nvidia, vítězem jsou ale GeForce
Ohodnoťte tento článek!

37 KOMENTÁŘE

  • Jaroušku, hlavně by měli plakat (podle tvé metriky) Inteláři
   nVidia i AMD rostly procentuelně cca stejně. Aha, vlastně už vím proč tu píšeš, pořád říkáš, že nVidia se prodává jak teplý rohlíky a AMD nic moc, ale tyto čísla teda vypadají jinak. Ano jsou v tom i APUčka, ale i tam je grafika a nejspíš využívaná. A to platí pouze pro kvartály…
   Ročně AMD stoupla oproti nVidii víc jak 2x tolik (AMD sebralo 2,6% ku 1,1% zisku nVidie).
   No, takže zase si to nepochopil, evidentně ti tabulky a čísla nic neříkají, ale už jsme si zvykli :o)

   • Len doplním, že vyššie percento z menšieho počtu neznamená automaticky vyšší reálny nárast oproti konkurencii v absolútnych číslach. Percentuálny počet robí problémy veľkému počtu ľudí, čo sa často využíva na marketingové účely. Viď niektoré nereálne nárasty výkonu pod novými API, ktoré boli u AMD také vysoké kvôli podceneniu základného výkonu v DX11 či OpenGL. Potom keď príde k menším a reálnym nárastom, má istá skupina pocit, že niečo nie je v poriadku aj keď to zodpovedá reálu. Pričom aj tento reálny nárast je slušný.

    • To je legracni, jak tvrdite, ze lidem unikaji procentualni pocty, kdyz vam unikaji ocividne take.

     Nvidia si pripsala 1.5 procentniho bodu, AMD jen 1.4 procentniho bodu. To odpovida 1.5%, resp. 1.4% z celkovych prodeju. Nvidia mela tedy v absolutnim poctu prodanych kusu vetsi narust, nez AMD. Doporucuju dostudovat procenta.

     • 1. o APU píšu už v prvním postu, asi neumíte číst nebo neudržíte myšlenku, že to musíte také zmiňovat, jako bych na to zapoměl
      2. procenta byste se měl naučit vy a Jaroušek:
      Píšete: “Nvidia si pripsala 1.5 procentniho bodu, AMD jen 1.4 procentniho bodu” to je pravda, ale nepočítáte, že AMD má nižší základ, takže za kvartál AMD prodala 1,1077 násobně oproti Q3 ( 13% podíl za Q3 * 1,1077 = 14,4% za Q4)
      nVidia 1,094 násobně ( 16% podíl za Q3 * 1,094 = 17,5% za Q4)
      Takže ano, AMD rostla procentuelně víc. Jak z kvartálu na kvartál, tak i z roku na rok. Ale je to tak malý rozdíl, že můžeme napsat, že obě firmy rostly stejně, proto hned na začátku píšu “cca stejně” (je to vidět i na grafu, že poslední změna je u obou cca stejná). Takže prvně přečtěte, co píšu, a pak teprve reagujte, a % se naučte hlavně vy dva. Jarouška nepočítám, tam je to marný :o)))

     • “Nvidia mela tedy v absolutnim poctu prodanych kusu vetsi narust, nez AMD. Doporucuju dostudovat procenta.”

      Taky mi to tak selským rozumem vychází, ale pozor, to že největší nárůst v kusech mělo AMD, tam z nějakýho důvodu píše už to JPR. Jak na to přišli, nevím. Když je nižší základ a nižší procentní nárůst, tak by měl být i nižší absolutní nárůst.

     • @Wendak: Keď teraz čítam svoj príspevok, mohlo to vyznieť, tak, že narážam na teba ohľadom percentuálneho počtu. To som ale v úmysle nemal. Myslel som to všeobecne. S tým čo si napísal nemám problém.

     • @Jan Olšan: To ako to bolo sa asi dozvieme neskôr v rámci štatistiky dedikovaných GPU. Na to som celkom zvedavý. Len poprosím v prípade, že sa bude aktualizovať tento článok, aby sa vrátil na popredie. Minule som si aktualizáciu skoro nevšimol.

     • @Wendak:

      Clovece cti nez neco napises. Ty zisky, tzn. 1.5 procentniho bodu pro Nvidii a 1.4 procentniho bodu pro AMD nejsou relativni hodnoty. Jsou to primo procenta celkovych prodeju. Tzn. pokud by celek byl 100 milionu, tak Nvidia si polepsila o 1.5 milionu, AMD jen o 1.4 milionu. Co na tom nechapes?

      Zaklad ma vyznam jen u relativnich hodnot. Tzn. 1.4 peocentniho bodu se u AMD s predchozim podilem 13.0% rovna cca 10.7% relativni narust (vuci svym vlastnim predchozim vysledku). U Nvidie je to 1.5/16.0, tzn. 9.3% (vuci predchozim vysledkum Nvidie). Takze jedine, v cem je AMD lepsi, je relativni rust vuci svym vlastnim predchozim vysledkum. Jenze vzhledem k tomu, ze byly drive tak mizerne, tak na tom neni nic tezkeho. V absolutnich cislech (prodanych kusech) rostla Nvidia vice, ale v relativnich mene (protoze uz v minulem kvartalu prodala hodne).

      To je zakladni logika. Opakuju to tu uz asi po dvacate – vubec se nedivim, ze lide jako vy fandi AMD a zerou Stachovi ty blbosti, kdyz vam dela zakladni logika tezky problem. Priste, nez tu zas zacnete s tim mentalnim prujmem, tak aspon trochu premyslejte.

     • @Maudit
      To je pořád dokola. Já nemluvil o ničem jiném než o procentech.
      Ty pleteš procenta a absolutní hodnoty dohromady jak se ti to zrovna hodí. Takže je to marný – nauč se číst CO píše druhý a pak teprve reaguj.
      kdyby si napsal, že procentuelně je na tom AMD sice líp, ale nVidia má lepší absolutní čísla (včetně zisků), tak se nebude nikdo dohadovat.
      A nevím, co se pleteš fandovství k AMD, to je nějaká tvoje zázračná formulka, kterou chceš někoho přesvědčit? To můžu taky napsat, že tvoje fandovství k nVidii ti zatemňuje tvůj ZOBR mozek, ale příjde mi to ubohý, asi máš nějaký komplexy… Nebo tu někoho slovně napadám jako ty?

     • @Maudit
      Jo ty myslíš Jarouška – ne, tam je to úplně o něčem jiným, já toho kluka mám rád, vždyky si spolu pěkně pokecáme a nebereme se zas tak vážně.
      Docela mi chybí na DIITu, když dostal BAN – vždycky rozvířil klidné vody

 1. Tak mne neda nepolozit otazku, kde ze je to valcovani konkurence v podani AMD v segmentech, kde se prodava nejvice grafickych karet? To bylo porad nekolikanasobne vice karet na launch nez konkurence, prodaji vse co vyrobi a kde nic tu nic. Vidim statistiku JPR ( JednaPaniRikala 😀 ), vidim statistiky prodejnosti na eshopech (pochopitelne pry zfalsovane), vidim statistiku na Steamu (ano, majitele AMD se preci nechlubi svym HW).
  Takze prosim nejakou dobrou dusi o vysvetleni kde je chyba.