Aktuální tržní podíly výrobců GPU: Nvidia je s Pascalem zase v ofenzivě

22

Čas bohužel stále neúprosně letí a protože nám opět uběhly tři měsíce, je zde další zpráva o vývoji na trhu grafických karet, respektive GPU pro osobní počítače. Tentokrát za třetí kvartál roku, tedy červenec, srpen a září. Pro připomenutí: poslední zpráva z druhého čtvrtletí vyzněla pozitivně pro AMD, které získávalo tržní podíl, jelikož Nvidii se dodávky propadly. Ovšem už finanční výsledky Nvidie, vydané tento měsíc, naznačovaly obrat, které také aktuální analýza firmy Jon Peddie Research potvrzuje.

Dlužno říct, že třetí čtvrtletí bylo pozitivní pro všechny tři zúčastněné, kteří si každý připsali dvouciferné procentuální nárůsty v počtu prodaných grafik či GPU. Celkově tento trh vzrostl skoro o 20 %. Ale zdaleka největší úspěch měla Nvidia, které celkové prodeje stouply o 39,31 %, což je jestli se nepletu asi největší skok, jaký v posledních letech nastal a zřejmě dosažený díky 16nm GPU architektury Pascal. Nárůst byl mimochodem téměř stejný v kartách pro stolní PC (+ 39,8 %), jako v grafikách pro notebooky (+ 38,7 %). Proti konkurenci ale pomohly hlavně ty druhé, jak ještě uvidíme.

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)
Nvidia GeForce GTX 1060, čip GP106 (Zdroj: NordicHardware)

Také společnosti Intel se dařilo, celkově jí stouply prodeje GPU (respektive procesorů, v kterých je integrované GPU) o 17,7 %. Bylo to zejména zásluhou notebooků, kde se prodeje podle JPR zvedly o 18,8 %. Desktopy také rostly, tato CPU si ale polepšila jen o značně menších 4,1 %.

Na celková procenta si nejmenší nárůst připsalo AMD. Tomu se prodeje celkově (v průměru) zvedly jen o 15,38 %. V jeho případě je ovšem také poměrně velký rozdíl v jednotlivých odvětvích. Špatně se vedlo desktopovým APU, kterých se prodalo o 10 % méně než v Q2 2016. Naopak APU pro notebooky na tom byla o 19,1 % lépe (patrně proto, že v červnu oficiálně vyšla nová generace Bristol Ridge, zatímco desktop ji dostal až v září a to ještě jen trh OEM). Samostatné Radeony si v noteboocích polepšily o 23 % a nejvíc stouply prodeje desktopových Radeonů – o 34,7 %. U těch se tedy AMD zlepšily prodeje jen o něco méně než Nvidii, kdežto v noteboocích mu utekla podstatně víc (nemluvě už o APU).

 

 

Tržní podíly: Nvidia vrací úder

Všichni tedy sice rostli, ale vzhledem k odlišným tempům došlo k pohybu v tržním podílu, kdy Nvidia urvala zbylým dvěma přes dva procentní body. Dostala se z 13,9 % na 16,1 % (což je ale pořád méně než v Q1 2016, kdy měla 16,7 %). AMD se kvůli tomu zmenšil tržní podíl z 13,5 % na 13,0 %, což je také méně než v Q1 2016 (tehdy mělo 13,2 %). Intel se propadl z 72,6 % na 70,9 %.

 

Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)

 

Co se týče některých celkových čísel pro tento kvartál: podle Jon Peddie Research byl přes strmý mezi-čtvrtletní růst z Q2 2016 vlastně velmi podobný prodejům, které firmy měly před rokem (růst byl tedy pravidelného sezónního charakteru). V meziročním srovnání jsou totiž čísla lepší jen o 0,3 %, ačkoliv mezitím došlo k velké generační obměně z 28nm na 14/16nm čipy (tedy v případě diskrétních GPU). Prodeje všech desktopových GPU byly dokonce v letošním Q3 o 4 % horší, zachránily to o 3 % lepší GPU pro notebooky. Nicméně tato čísla jsou zdá se zapříčiněna integrovanými GPU, které tvoří velkou většinu trhu. Samostatné grafiky (pro PC i ty mobilní) totiž údajně meziročně stouply o 10 %. Podle Jon Peddie Research se nyní samostatná grafická karta nachází v 34,84 % počítačů, ale velká část těchto má navíc i integrovanou grafiku (99 % sestav s CPU Intel a 66 % sestav s AMD).

 

Vývoj procentuálního podílu samostatných grafických karet, který Jon Peddie Research sleduje v samostatné zprávě, pro vás ještě nemáme, neboť tato data ještě k dispozici nejsou. Slovy Studio Ypsilon: „Až se to dozvíme, tak vám to povíme.“ V následujících dnech tedy čekejte aktualizaci. I zde by se měl tržní podíl z rozdělení 29,9 % ku 70,0 %, které platilo po Q2 2016, hnout od Radeonů směrem ke kartám GeForce.

Aktualizace (23. 11. 2016):
Data už jsou zde. AMD skutečně v podílu v samostatných grafikách ustoupilo zpět, ovšem méně, než se asi čekalo (alespoň tedy pokud mluvím za sebe). Nvidia stoupla z podílu 70,0 % minule na 70,9 %. AMD v souladu s tím kleslo z 29,9 % na 29,1 %. To asi odpovídá výše uvedenému detailu, že AMD se prodeje samostatných desktopových karet celkem dařilo zvýšit a kompletní skóre mu kazí spíš APU, ve kterých však není konkurentem Nvidia, ale Intel.

Tržní podíly jen pro samostatné karty
Tržní podíly jen pro samostatné karty

Zdroj: Jon Peddie Research

Aktuální tržní podíly výrobců GPU: Nvidia je s Pascalem zase v ofenzivě

Ohodnoťte tento článek!

22 KOMENTÁŘE

 1. no ja rikal jak se mi libi prostredi pana prstenu a uz je to tu …samej novej zeland…
  vsude krasne zeleno a nadhlavama krasna modra 🙂
  jen kdyby ten padouch z cerveneho kraje obcas nevystrcil ruzky a neoxidoval to by byla pohoda, ale nebojte stejne jako v pánu tak i zde bude porazen a odejde nadobro .)

  be cool (&eco &gooddriver) be green
  be smart be blue
  be red be defect

  • nejste THE_NIGHT z diskuzí CZC? Tenhle váš styl psaní k němu přímo sedí jak pr.el na hrnec 😉

   no doufám že AMD jak Intelu tak NVidii ještě zatopí, nicméně kartelovou ochranu zatím nutně potřebuje…

   a kdo mě označí za ruDDého caparta tak ten trpí NVidiocií…

  • Jo, jo jo, pravdu vravíš 😀 hlavne to vidieť na tržbách a ziskoch…ešte tri takéto roky a pôjdem ich kúpiť za tri eurá a ešte mi aj vydajú 😀

   Ale teraz naspať do reality. Ja ako zákazník som miloval obdobie 2007/2008 keď sa predháňala nVidia s AMD a ceny šli extrémne dolu.

    • Amen.

     Presne o toto ide, podiely/predaje a pod. sú vlastne druhoradé, prvoradý je zisk kde je opäť jedno koľko toho výrobca predal – dôležité je koľko €€€ z tých 10-100-10 000 GPU vytvoril.

     A nielen tu v GPU svete, obzvlášť telefóny/tablety Apple vs. všetci ostatný je parádna ukážka „maximálnych ziskov s prakticky minimálnym podielom“.

  • Tak ja myslim, ze opet nezklamali AMD GPU guru jak Soucek a spol., vydavajici svoje dojmy za fakta, IT teoretici, jak vysiti…pry zamereni AMD na segment trhu, kde je 85% prodeju…a hromada AMD trollu to pak prenasi dal na normalni weby… 🙂

  • NV měla slušnou šanci dostat se do konzolí ale zjistili že se to díky extrémně nízké marži nevyplatí. A udělali dobře. Sice by získali podíl navíc, ale akorát by srážel ziskovost. A taky se slitovali, nechtěli přijít o jediného konkurenta kterého by přebráním konzolí o pořádný kus přiblížili ke krachu – a to není žádoucí 🙂

   • Možné to je, ale skôr si myslím, že AMD vedelo dodať GPU a CPU v jednom a výrobcovia konzol to nemuseli riešiť separátne na dvoch frontoch. Tým sa znížila možno aj výsledná cena konzoly ale hlavne klesli výrobné náklady na konzolu čím si výrobcovia maximalizovali zisk. A po druhé asi množstvo vyrobených čipov by zahltilo príliš linky a nevedeli by dodávať dostatočný počet čipov ostatným výrobcom. Bohvie ako majú nastavené zmluvy s dodávkami napr. pre ASUS, GIGABYTE, MSI a podobne.

    • Pravděpodobně je to všechno dohromady. Výhodnější pro výrobce že to je v jednom a od jednoho výrobce, Nvidia vycouvala protože malý zisk, museli by na vývoj alokovat velké množství lidí které by museli stáhnout z vývoje něčeho jiného, museli by nasmlouvat nové výrobní kapacity nebo omezit sebrat z výroby normálních čipů. No prostě toho je víc proč do toho asi nešli.

 2. „Nvidia je s Pascalem zase v ofenzivě… Nvidia vrací úder… AMD se kvůli tomu zmenšil tržní podíl“

  Ehm, že tu ešte nevidím komentár istého človeka ako je to jasný signál trhu a zákazníkov a AMD ide do… no dole vodou !

  …ibaže si tak skromne myslím že ak stráca podiely a predaj AMD a nie nVidia tak to už horeuvedené neplatí a komentár nebude 😀

 3. Neco je spatne. AMD se soustredilo na segment pod 300 USD ktery „pry“ predstavuje 85% prodeju grafickych karet. V tomto segmentu „pry“ navic ani nema srovnatelnou technologickou konkurenci. Z toho mne vychazi, ze za takovych skutecnosti ztratit byt jen 1% podilu je opravdu kouzelnicke umeni.