Aktuální tržní podíly výrobců grafik: Intel si vzal zpět svoje, AMD drobně ubralo Nvidii

31

Tři měsíce zase utekly rychleji, než je milo, a tak je opět čas na čtvrtletní zprávu o tržních podílech jednotlivých výrobců grafických karet (respektive GPU, integrovaných i samostatných), kterou pravidelně vydává analytická firma Jon Peddie Research. V předcházející epizodě jsme mohli vidět, že v poslední čtvrtině roku 2016 se poměrně dost propadly prodeje Intelu a naopak si polepšily Nvidia a AMD. Dlouho jim to však nevydrželo. Nyní již máme data také za první kvartál roku letošního a dá se říci, že situace se vrátila téměř přesně zpět.

První kvartál roku je sezónně slabé prodejní období, zatímco poslední kvartál zase silné. Nepřekvapivě se proto počet prodaných GPU mezikvartálně snížil o 17,5 %. A propad je zaznamenán i proti prvnímu čtvrtletí roku 2016, což znamená, že dochází k setrvalému poklesu tohoto trhu. Pode Jon Peddie Research se meziročně prodalo o 4,5 % méně GPU (aktuální číslo je údajně 82,67 milionů za kvartál). Tento propad nastal výrazně v desktopové oblasti (-13 %), v noteboocích se naopak prodeje proti Q1 2016 o něco zvedly (+2 %). Pro připomenutí, JPR počítá do své analýzy jen integrovaná a samostatná GPU v osobních počítačích a pracovních stanicích, nikoliv v serverech, konzolích, embedded zařízeních nebo mobilních zařízeních s procesory ARM.

Ovšem tato situace nepostihla všechny hráče na trhu stejnou měrou. Díky tomuto se vítězem tohoto tradičně slabého období stal Intel. Ztratil totiž ve svých prodejích proti Q4 2016 jen 13,91 %, kdežto jeho konkurenti pochodili hůř, jak ještě uvidíme. Jon Peddie Research uvádí, že prodeje notebookových procesorů s grafikou se mezikvartálně zhoršily o 8 % a těch desktopových o 10,5 %, což ale nemůže dát v průměru oněch skoro 14 % celkově, patrně tedy v těchto dílčích číslech někde byla udělána chyba.

AMD na rozdíl od Intelu zaznamenalo větší propad prodejů, než byl průměr trhu. Prodej APU pro desktop se zhoršil o 22,2 %, prodej APU pro notebooky o 18,8 %. Nejvíce se propadly samostatné desktopové grafiky Radeon, kde se prodalo o 34,6 % méně kusů. Nejméně si naopak pohoršily přídavné Radeony pro notebooky, kde byl výsledek o 16 % horší. Celkově to podle JPR vychází na propad prodejů různých integrovaných a samostatných GPU o 24,8 %.

Zajímavé je, že prakticky totožná číslo vychází i pro firmu Nvidia: její prodeje se propadly celkově o 25,6 %. Pokles byl větší v samostatných grafikách pro PC, kde ztratila 27,8 %, stále ale méně, než AMD (takže v této kategorii by GeForce měly získat tržní podíl). V noteboocích byl propad prodeje grafik nižší, jen 23 %, zde by ale zase měl být tržní podíl přenechán Radeonům, jež ztratily méně.

Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, Q1 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, Q1 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Efekt těchto změn je takovýto: tržní podíl Intelu se zvýšil z 68,1 % na 71,1 %, tedy o tři procentní body. Nvidia ztratila 1,7 procentního bodu a klesla z podílu 17,5 % na 15,8 %. AMD ztratilo 1,3 procentního bodu a z 14,4 % minule se dostalo na 13 %. Jak již bylo předestřeno na začátku, úspěch Intelu zcela vymazal zisky AMD a Nvidie, které si dotyční připsali v minulém období (Q4). Intelu patrně pomohlo, že v v lednu vydal novou generaci procesorů (Kaby Lake), což povzbudilo upgrady a prodeje nových PC, které byly o kvartál předtím naopak kvůli čekání na nová CPU pozdrženy. Pro srovnání: v Q3 měl Intel tržní podíl 71,0 %, v Q4 se propadl na 68,1 %, ale nynějších 71,1 % znamená, že už vše získal zpět.

Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, graf vývoje od roku 2010 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců grafických karet/GPU, graf vývoje od roku 2010 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Vůči sobě Nvidia a AMD pozice držely

Zajímavé je, že ztracený (a poté znovu získaný) podíl Intelu si Nvidia a AMD v obou těchto obdobích rozdělily víceméně symetricky, takže čistě mezi nimi nedošlo k velké výměně tržního podílu. AMD minule (v Q4) vylezlo z 13,0 % na 14,4 %, nyní se vrátilo na 13,1 %. Nvidia minule narostla z 16 % na 17,5 %, nyní spadla zpět na 15,8 %. Konečný výsledek proti stavu před půl rokem je pravda o něco lepší pro AMD, ale nijak drasticky. Nvidia má celkový podíl stále vyšší.

Aktuální tržní podíly výrobců grafik: Intel si vzal zpět svoje, AMD drobně ubralo Nvidii
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas

31 KOMENTÁŘE

   • Je kolem toho dost mýtů, protože lidi moc nechápou, jak to bylo s tím licencováním s Nvidií. Panuje názor, že ta 266mil./rok licence co Intel platil mu bude nějak „chybět“ a musí ji „nahradit“. Ale to je úplná blbost, on má doživotní nárok na všechny patenty Nvidie z toho období i předtím. A o nic jiného než o patenty ani nešlo, samotné IP svého GPU si Intel vyvinul a bude vyvíjet sám. Ono to totiž bylo hlavně odškodné za mimosoudní vyrovnání sporu s Nvidií – cekem 1,5 miliardy, které byly jakože oficiálně vedené jako „licencování“, aby to líp vypadalo. Takže i kdyby Intel něco takového (licencování patentů) teď uzavřel s AMD, tak by tam šlo nejpíš o řádově menší částky, protože není žádn odškodné, které by se mělo kamuflovat. A opět by to asi byly patenty, ne přímo technologie.

    Kromě toho je do toho zamotaná ta story okolo CPU Intelu, které by měly na pouzdru integrovaný samostatný čip Radeon – sakumprásk křemík koupený od AMD, takže to není tak, že by Intel licencoval jejich IP, ale ze začátku to tak asi lidi interpretovali, protože nebylo dost informací a nevědělo se, že to bude samostatný čip. Tahle věc se údajně jmenuje Kaby Lake-G a asi je i slušná šance, že se uskuteční, jelikož o tom psal už i BenchLife: https://www.cnews.cz/procesory-intel-s-grafikou-radeon-se-jmenuji-kaby-lake-g-mozna-maji-pameti-hbm2/

    Jestli dojde i na licencování patentů, to netuším. AMD by asi nějaký prachy touto cestou vytlouct chtělo, ale zase asi nebudou moc agresivní kvůli velikosti Intelu. Vyloučené to asi není, ale i kdyby se to stalo, tak to asi bude relativně malá částka a nemusí nás to nijak vzrušovat. Významnější by bylo, kdyby se jim podařilo dostat poplatky z MediaTeku, Samsungu, atd za používání grafik ARM Mali. Ale i Nvidia to zkoušela a nevypadá to, že by v tom byla moc úspěšná, a to má asi víc peněz na právníky, takže tak, no…

    • To je zajímavý pohled … že by „licence“ byla jen „maskování“ pro vyrovnání.
     No byla by to určitě zajímavá forma, která ale přináší i množství spekulací … ale je fakt, že tyto spekulace určitě nikomu neublíží.
     Zajímavé, takhle jsem nad tím fakt neuvažoval.

     Je fakt, že se z minima informací se lépe dělají spekulace 😉

    • IMHO, samostatny graficky cip od AMD v Intel procesoru by byl vrchol marnosti AMD. Co by tim asi tak ziskali? V kolika % procesoru by to bylo? V minimalnim. Za to by ziskali pak penez a zaroven by tim ztratili stejne zakazniku kterym by mohli prodat svoje APU. A to by mel byt jejich cil, prevalcovat Intel v procesorech s integrovanou relativne vykonnou grafikou. A ne jim naopak pomahat.

     • Já si to vysvětluju tak, že je to hodně specificikej produkt, kterej třeba nebude ani moc na volným trhu, takže to AMD nevadí. Nejlepší hypotéza (nejen moje, napadlo to spoustu lidí) asi je, že si to na Intelu vydupalo Apple a je to speciálka pro něj. Ten 65W by mohl být do Pro řady notebooků (kde je teď diskrétní Polaris 11), ten 100W zase do toho jejich All-in-onu/“desktopu“ (který teď mají tuším Tongu?).

      Pokud by to byl takovejhle kšeft (z pohledu Applu to může být motiováno snahou mít měnší PCB), tak je to AMD asi jedno, ten GPU čip do toho prodá, tak co na tom, jestli ho ve finále Foxconn nasmaží na PCB desky, nebo Intel na substrát CPU. Změní se jenom umístění.

  • Jasně, že licencování dává smysl. Jde o peníze – pokud AMD nabídlo své iGPU v takových podmínkách, že se Intelu nevyplatí vývoj a údržba vlastního řešení, jde o logické obchodní rozhodnutí, jak dosáhnout vyššího zisku.

   • Jojo, Intel tyto famy poprel.

    Hlavne ze na tydiitu vysel oslavny clanek o tom, jak nVidia skoncila a AMD zacalo… :-))

    Nekdy no-X zavidim to jeho jednoduche videni sveta…ale ono je to dano tim, ze nikdy v IT nedelal.

    • Hmm..az na to, ze ty clanky jsou prejimane z jinych zdroju a dela to tak vetsina webu. Podobne jako tady treba. Jedine co se pak lisi, jsou komentare k tomu, ktere uz jsou zalezitosti toho ktereheho redaktora.
     Takze bud nedko zariskuje s uvedenim techto dohadu a trefi se a nebo ne. Vic bych za tim nehledal.

     • Hmmm, az na to, ze zrovna v nedavnem clanku (tusim tento nebo minuly tyden) se do druhych novinaru navazel prave kvuli jejich nekritickemu prejimani informaci – cely clanek vyznel ve smyslu „vsichni kecaji, jen ja mam vzdycky pravdu“… To za prve a za druhe (uz mu to jednou do diskuse napsal i Adam Vagner), co se tyka AMD, vzdy hleda ten nejlepsi mozny scenar vyvoje, kdezto u jeho jinych „oblibenych“ vendoru je tomu presne naopak. Btw, nejvic me pobavil jeho clenak o tom, proc informace, kolujici internetem o (tehdy) nadchazejicich grafikach 1070/1080 jsou urcite uplne mimo – vyjmenoval 4 duvody, ktere nalezite odborne okomentoval….a ve vysledku byl v tech 4 bodech uplne mimo on a naplnilo se vse, co se tehdy o techto GPU psalo…urcite nebude problem si tento clanek dohledat. Radeji ted pominu i jeho zakladni neznalosti, co se tyka marketingu, financi ohledne provozu/vyvoje, atd. – dokonce to i z urciteho uhlu pohledu chapu, protoze nikdy v IT nedelal, jen o ni pise…nicmene, mel by psat o tom, cemu opravdu rozumi, protoze jinak je to pak k smichu… Samozrejme, kdo nechce, tak tam ten rozdil v pristupu nevidi, ti ostatni ano.
      Takze tak…

     • Tak po rozpadu cdr a odchodu vsech schopnych lidi zustal jen no-x, ktery byl vzdycky skalni fanAtik, jenze ted je v tom sam a jeho porucha je silne dekompenzovana nepritomnosti normalnich kolegu. David se mu do IT nemicha a kdyz to udela, je z toho atrakce, viz jeho polemiky o ssd… Proste na tydiitu zustalo par skalnich fanatiku a par masochistu co si mysli ze tam neco zmeni k lepsimu. Pritom cdr bejval jeden z nejlepsich webu..

     • Hloupost. Neni treba. Kvalitnich zdroju informaci je dostatek, samozrejme podminkou je anglictina. Coz je pravdepodobne jeden z duvodu odlivu financi a upadku drive spickovych ceskych tech medii, a neni to bohuzel jen webzine IT. Dneska nadseni nikoho neuzivi, takze schopni lide sli vydelavat, knowhow se nesdili ale chrani…..

  • Akorát odpovídate už na něco jiného. Psal jsem, že fámy jsou přejímání většinou webu. Ostatní kdyby to tak nebylo, není ani o čem psat. Pak záleží na komentáři toho kterého redaktora. Vam se komentáře na diitu nelibi. To je v pořádku, je to Vaše volba 🙂

  • Původní článek mluví o GPU, což pochopitelně není to samé jako grafická karta. A „integrovaná grafická část“ v procesoru Intelu je naprosto validní GPU, jen sdílí křemík s CPU částí procesoru.
   Procenta APU se AMD započítávají taky, takže jediný kdo „vyčnívá“ je nVidia, protože ta do desktopového PC dodává jen ty grafické karty.

  • No tak rozhodně si v ČR zrovna silnou pozici nebudují. Teď jsem zase koukal na dostupnopst RX 580 a ze 17 modelů je 1 skladem. V některých obchodech třeba ani 1. Herní Vega je „couple of months“ v nedohlednu a výrobci karet jako MSI teď mají docela pekelné akce. Tak jak jsem byl skílopevně rozhodnutý před 2 měsíci, že počkám na RX 580, či Vegu a Nvidii necham za sebou, tak po opětovně zvládnuté situaci červené strany, teď zvažuji GTX 1080. A jak jsem pročítal různá fóra, tak dle komentářů tahle situace teď potkala hodně AMD chtivých kupců, kteří se prostě naštvali a než čekat na další prázdné sliby, tak pokupovali 1060 a 1070, potařmo 1080.
   Moc rád bych věděl, co přesně se v AMD děje, protože ti lidé tám 100% nejsou idioti. Akorát mi uniká jejich strategie, nebo možná jsou ty problémy mnohem větší, než se jeví navenek.

   • Já myslím že příští týden (31. 5./1. 6. prezentace na Computexu) by se mělo vyjasnit, co a kdy se dá čekat. Trošku si naběhli, když tu FE avizovali už před těma finančákama a o RX Vega nepadlo ani slovo. Měli spíš udělat demo Instinctů nebo tak něco, aby nepropukla panika.
    Vypadá to teď, že se RX Vega asi sklouzne do července, ale IMHO na tom Computexu už řeknou, kdy to bude, jako to udělali loni s RX 480kou. A snad nějaký parametry, po tom se výkon už bude dát odvodit od toho, co ukáže Frontier Edition (i když je otázka, jestli bude mít finální odladěné ovladače, ty asi ještě nemusí být).

    • No ale to není jediný problém. Jak jsem poukazoval, tak od počátku jsou některé karty RX řady 5 nedostupné, tedy jen na papíře. Ve světě se asi sehnat dají, ale otázkou je jak snadno. V ČR je situace jiná, stačí projít shopy a 90%, a teď už i 100%, je na dotaz / neznámý termín dodání / na cestě (2 měsíce).
     S Vegou to nebude lepší, protože jestli je alespoň z 50% pravda to, co tvrdí o HBM2, tak ty karty budou releasnuté papírově a na skutečný release se bude čekat mnohem déle. Což opět akorát nahraje komu? …
     S Ryzenama to podchycené docela měli, s MB hůře, ale šlo to. Grafiky jsou u AMD dlouhodobý porod…