Aktuální záplaty Windows způsobují modrou obrazovku smrti

0

Některým uživatelům Windows XP, kteří si v únoru nainstalovali pravidelnou aktualizaci, totiž nechtěl naběhnout systém – namísto bootování Windows se objevovala pouze tzv. modrá obrazovka smrti (BSOD – Blue Screen Of Death). Následně bylo zjištěno, že problém se nachází ve spojení s rootkitem Alureon a záplaty KB977165, která zasahuje přímo do kernelu. Microsoft pak reagoval vydáním nástroje, který se pokouší Alureon vyhledat a v případě pozitivního nálezu zabrání instalaci záplaty.

Záplaty pro tento měsíc rovněž upravují kernel a jsou stejně tak nekompatibilní s rootkitem, jako ty únorové. Proto byl do aktualizace přidán nástroj pro ověření vhodných podmínek instalace (např. přítomnost určitých typů malwaru jako je Alureon) již při jejím vypuštění.

Tedy pokud záplata sama nazná, že se do vašeho PC nebude z nějakých důvodů instalovat, pak máte smůlu. Je to cena, kterou zaplatíte za jistotu, že se nebudete muset zbavovat modré obrazovky.

Na druhou stranu pokud obdržíte při instalaci záplaty zprávu, že nelze pokračovat z důvodu přítomnosti malwaru, může to pro vás znamenat informaci, kterou vám nesdělil ani váš antivirový systém. V takovém případě vám nic nebrání vyhlásit virům válku a patch si nainstalovat, až bude vše „uklizeno“.

Zdroj: Arstechnica.com

Ohodnoťte tento článek!