Akvizice ARMu firmou Nvidia ohrožená? Qualcomm, Google, Microsoft jsou údajně proti

34

Když loni Nvidia oznámila, že kupuje ARM, byla to velká pecka s dalekosáhlými důsledky. Ale nejdřív to musí schválit úřady. A tam to prý zdaleka není jisté.

Vypadá to, že už koupě ARMu firmou Nvidia, na které už byla uzavřená dohoda s dosavadním vlastníkem (fondem Softbank), se komplikuje. Již se očekávalo, že nějaké obstrukce by mohla působit Čína, ale zřejmě ani u západních antimonopolních orgánů by nemusela tato fúze dvou významných technologických hráčů nalézt pochopení a získat souhlas.

Pokud by některé z antimonopolních úřadů, do jejichž jurisdikce ARM nebo Nvidia spadají, akvizici neschválily, pak by na ni Nvidia pravděpodobně musela zapomenout.

Podle aktuálních zpráv proti tomu, aby se ARM stal součástí Nvidie, protestuje u různých regulačních úřadů více velkých počítačových firem. Na prvním místě je jmenovaný Qualcomm, jeden z největších výrobců ARM procesorů pro mobily.

Obavy Qualcommu se točí kolem toho, že by Nvidia mohla omezovat přístup k technologiím, které byly dosud dostupné bez diskriminace všem zájemcům o licenci. Zatímco nezávislý ARM byl tak trošku jako neutrální Švýcarsko ekonomicky motivován nabízet svoje technologie co nejšířeji všem bez rozdílu, ARM vlastněný Nvidií by měl motivaci k tomu, aby zvýhodňoval svou mateřskou společnost proti těm firmám, které jí konkurují.

Nvidia podobné námitky odmítala s tím, že případné zásahy do obchodního modelu by se jí nevyplatily, protože by zhoršily výnosy z licenčního byznysu ARMu a tím její investici do ARMu znehodnotily. Je ale otázka, zda je toto opravdu účinná pojistka. Z hypotetické politiky nějak diskriminující konkurenty by totiž zase mohly Nvidii plynout zisky v prodeji vlastních produktů a pokud by převážily ztráty z licencování, najednou už by to v celkovém součtu prodělečné nebylo.

Nvidia kupuje ARM 1600
Nvidia kupuje ARM (Zdroj: Nvidia)

Kromě Qualcommu vyjadřují obavy nebo přání, aby úřady akvizici zatrhly, například čínští výrobci ARM čipů u tamních úřadů, AI startup Graphcore v Anglii, ale podle zdrojů webu Bloomberg (hovořících pod podmínkou anonymity) také giganti jako Google (Alphabet) a Microsoft.

Posuzování může trvat dlouho, odpor prý není úplně malý

Koupě ARMu by měla být posuzována orgány v Británii, USA, Číně a EU. V Americe údajně nyní posuzování postoupilo do další fáze a úřad FTC si vyžádal od Softbanku, Nvidie a ARMu podrobné dokumenty a údajně se také hodlá ptát na názor dalších subjektů. Dodání a posouzení všech vyžádaných informací bude patrně trvat dlouhou dobu.

Nvidia už při oznámení varovala, že schvalování může trvat až 18 měsíců (tedy cca do března 2022). Ale například případ zablokované fúze Qualcommu a NXP ukazuje, že například v Číně může mít odpor ne formu explicitního zákazu, ale také neustálého prodlužování řízení nad původní plán. Takže původně plánované termíny, do kdy mělo být jasno, nemusí být definitivní.

Podle CNBC a Bloombergu si údajně dost investorů či zdrojů v průmyslu myslí, že pravděpodobnost zablokování této akvizice regulačními orgány není úplně malá. Podle mluvčího Nvidie ale jeho firma naopak věří, že jak regulátoři, tak zákazníci uvidí, že spojení Nvidie a ARMu bude nakonec pro všechny mít pozitivní přínosy.

Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie (Zdroj: Nvidia)

Určitý faktor by mohla sehrát i změna americké administrativy. Ve vedení FTC by se zřejmě mělo měnit obsazení, protože prezident Biden by měl nyní obsadit volné pozice v ní. Noví nominanti demokratů by mohli být kritičtější vůči takovýmto „vertikálním fúzím“, kdy se spojují dvě firmy, které spolu přímo nekonkurují. Toto dříve nebývalo vnímáno jako velké riziko pro hospodářskou soutěž, ale současná demokratická předsedkyně údajně je toho názoru, že postoj komise k nim byl příliš optimistický ohledně pozitiv těchto fúzí a málo zohledňoval možná negativa.

Je proto možné, že pod Bidenovou administrativou bude schválení akvizice pro Nvidii těžší, než by bylo za Trumpova funkčního období. Ovšem zdaleka to asi neznamená, že obchod určitě neprojde. Je pořád možné, že bude nakonec povolen, nebo bude povolen, až se Nvidia zaváže nějakými dalšími podmínkami, které si úřady vyžádají.

Galerie: ARM uvedl nová jádra Cortex-A78 a Cortex-X1. O 30 % lepší IPC, výkon konkurující Applu

Zdroje: CNBC, Bloomberg

Akvizice ARMu firmou Nvidia ohrožená? Qualcomm, Google, Microsoft jsou údajně proti
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94%) 10 hlasů

34 KOMENTÁŘE

 1. v jedné větě se píše „pravděpodobnost zablokování této akvizice regulačními orgány není úplně malá“, to znamená něco jako že je trochu větší, než malá, resp. skoro žádná … v další větě „Je pořád možné, že bude nakonec povolen“ … to znamená, že má minimální šance … tak jak? 😀

 2. Dobrej socik: Qualcomm si ARM koupit nechtel, ani Google, Microsoft nechteli vstoupit ani do konsorcia, ktere by ARM koupilo a kdyz ho teda koupila NVidia, tak zacnou brecet a natahovat ruce ke statu, at tu koupi zakaze, protoze jim to ohrozuje byznys. Husty!!!

    • Tynyte, uz jsem ti to tady psal nejednou, nech si ty svoje infantilni vylevy pro nekoho, kdo je na to zvedavy…husy jsme spolu nepasli.

     Navic jsem nekomentoval relevanci toho, zda jsou tyhle obavy opravnene, to necham na jinych, ale dost me pobavilo, kdo je (pry) vznesl. Ze to ty nejsi schopen pobrat, neni muj problem.

     A ad to „postupne dochazi na ma slova“ bude platit ve chvili, kdy k teto akvizici opravdu nedojde, zatim jen vydavas svoje dojmy za fakta.

     • Tak jestli tě „pobavilo“ kdo (asi) vznesl námitky, tak mně to naopak připadne jako zcela logické a pragmatické – pokud se tedy orientuješ v současném světě ICT a nepodléháš schématicko-historickým výkladům. Google má na ARMu postavenu půlku svého byznysu a MS se už roky snaží o totéž.

      A co se mých slov týká, psal jsem o tom, že to zdaleka nebude tak růžovoučké a sluníčkové, jak to tady malovali příznivci nvidie – a to se naplnilo. Firmy co jsou nějak spojeny s ARMem tuhle akvizici vidí jako své ohrožení, resp. ohrožení jejich byznysu. Jestli dojde k zaražení akvizice, tak se to jen potvrdí i de iure.

      • Tak jeste jednou, nekomentoval jsem relevanci opravnenosti obav, ale kdo ty obavy ma. Vetsi pokrytce v IT by clovek tezko hledal, takze ano, moje pobaveni bylo nad typickym „zlodej krici, chytte zlodeje“…

       A „ruzovoucke a slunickove“ to nikdo nemaloval, aspon ja nikoho takoveho v diskusi nevidel, jen ti rozumni poukazovali na „jen-kritiku“ tech, kteri nemaji NV zrovna v lasce, coz byla myslim trefa do cerneho. Zajimala by me tvoje angazovanost v teto veci ve chvili, kdy by tuto akvizici chtelo provest AMD. To by zcela jist ebyl zajimavy pocin, ze? 🙂

      • chápu, takže Google a MS jsou podle tebe pokrytci? Co tě vede k takovým závěrům?

       MS byl možná takovým pokrytcem za Ballmera, ale to je už historie několik let stará.

     • Z pohledu firmy jako Google, ktera je dominantni platformou pro ARM, je samzorejme jakakoliv zmena „status quo“ duvod k obavam. Jim soucasny stav, stene jako jinym firmam (MS) vyhovuje. Pokud by se mel zmenit, muze je to take ovlivnit.
      Urcity druh obav je uplne na miste.

      • možná má nvidia v plánu přihodit si k licencím procenta z reklam, které na amr bordelu běží 😀 To by google nerozdýchal …

  • Je to zvláštní jednání to od Microsoftu a Googlu a částečně pochopitelné to ano ale socík to rozhodně není protože za sociku by rozhodla strana a vláda a nikoliv majitelé společnosti kterých se to týká.

    • Ony společnosti sice mají velikou moc jenomže kdyby v USA byla u moci strana a vláda pak by byly proti straně a vládě hodně malé. To by bylo stejní jako když se Jack Ma postavil čínské straně a vládě. Druhým podstatným rozdílem je že se ony společnosti rozhodují na základě peněz a ne na základě ideologie jako strana a vláda. Z těchto důvodů se poukaz na „socik“ redmarxovi nepovedl.

 3. Jako kdybych byl ješitnej, nechutně bohatej majitel tý japonský banky a nemusel se ohlížet na akcionáře a někdo jako Google, MS, Qualcom a další by mi do toho takhle hodili vidle, tak bych se asi nakrk a normálně bych jim řek: „Tak když vy takhle, tak až dojedou současný smlouvy, tak já vám už nenalicencuju ani čárku a neprodám ani dopisní papír a stavte si to na čem chcete. S Armem mám akorát hromadu papírovaní, tak si trhněte nohou a čus.“.

  Ale nejsem nic z toho… 😀