Zakladatel moderní informatiky Alan Turing se objeví na britské 50librové bankovce

6
Alan Turing na 50librovce
Alan Turing na 50librovce
-
Zdroj: Bank of England

Britská národní banka představila novou bankovku s portrétem Alana Turinga. Turing byl brilantní matematik a zakaldatel moderní informatiky. Během druhé světové války dokázal dešifrovat Enigmu. Nyní se objeví na bankovce s nominální hodnotou 50 liber.

Bank of England rozhodla o výběru osobnosti pro novou bankovku již před lety, nyní představila její podobu. Kromě portrétu je na bankovce patrný design s technickým výkresem dešifrovacího stroje, jeho známou matematickou formulí či řetězec zobrazující datum jeho narozenin v binárním formátu. Přední strana bankovky obsahuje standardní portrét královny.

Přes své zásluhy nebyl po válce slavný a dešifrování Enigmy bylo tajné ještě dlouho poté. Turing byl kvůli své homosexualitě obviněn a donucen k chemické kastraci (nebo vězení). Britská vláda se mu oficiálně omluvila až v roce 2009, 55 let po jeho předčasné smrti. O jeho životě byl natočen film The Imitation Game. Odhaduje se, že Alan Turing svým dílem zkrátil válku o 4 roky a zachránil 21 milionů životů.

Bankovka již není papírová, ale vyrobená z odolnějšího polymeru. Do oběhu vstoupí 23. června na Turingovy narozeniny, letos by se dožil 109 let. Možná také znáte Turingův test. Alan jej prezentoval v roce 1950 a jeho cílem je ověřit, jestli je na druhé straně komunikace člověk nebo nějaká umělá inteligence. První počítač jeho test překonal až v roce 2014.

Zakladatel moderní informatiky Alan Turing se objeví na britské 50librové bankovce
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 3 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  • Také mám ten pocit že je to synergie zásluh a orientace kde bohužel převládá orientace. Jenom si říkám jestli to že ho udělali z plastu není dehonestace jeho orientace tím že použili tento neekologický materiál. 🙂

   • Já mám zase pocit, že si to zaslouží bez ohledu na jeho orientaci. Jeho činnost měla bez diskuze silný pozitivní dopad na vítězství spojenců (tedy i nás) ve válce. Jeho smůla byla v tom, že se o tom nemohlo po válce dlouho mluvit – šifrovací přístroje založené na Enigmě a jejích modifikacích používaly mnohé státy, včetně Sovětů, ještě v padesátých letech. Pro Brity to tedy bylo zlaté zpravodajské vejce, k jehož odtajnění došlo až 30 let po válce. Jinak nejde o první podobnou poctu Turingovi za tuto a další činnost – od r. 1966 se uděluje tzv. Turingova cena za technický přínos informatice; v r. 2011 královna Alžběta odhalila památník v Bletchley Park za přínos k vítězství ve válce.

    • Jo souhlas. Nezpochybňuji zásluhy Turinga. To co jsem měl na mysli já i Rascal je to o motivaci těch co ho na bankovku dali. Jistě by se našlo dost lidí co měli větší zásluhy a obětovali mnohem více. Bohužel měli tu smůlu, že je diskvalifikovala v pořadí na umístění jejich heterosexualita.

      • Nevykládejte si to jako posvěcení toho co britská vláda Turingovi provedla. Je to z dnešního pohledu na věc neomluvitelná. Proto i tyopožděné omluvy od oficiálních Britských představitelů. Tehdy byly bohužel ne jen pro homosexuály takové zákony a vedli k takovým smutným činům. Ale i tak kolik Britů zemřelo (mučeno, …) na frontě v zajetí při bojových akcích, … a na žádné bankovce nejsou a nikdy nebudou.

       Když se podívám jaký je přístup k homo sexualitě, rasám, … tak si říkám že ti lidé nejsou schopni najít vyvážený přístup a jdou ode zdi ke zdi. Proto jsme napsal co jsem napsal.