Aligator není jen mobil pro Zemana. Jak vznikla značka českých seniorských telefonů?

6

Aligator je značka známá tzv. seniorskými telefony, kterým možná nechtěnou popularitu přivodil i Miloš Zeman. Ale je to česká značka a nedávno u nás po deseti letech oslavila milion prodaných telefonů. Z větší části jde o levné modely, ale jsou mezi nimi i smartphony (ty dělají asi třetinu obratu). Aktuální „vlajkovou lodí“ je RX 700 eXtreme za 4200 Kč, což je také jediný model značky s moderním USB-C.

Sám Aligator tvrdí, že má v Česku 4 % trhu, čemuž se těžko věří, ale my se většinou pohybujeme mezi dražšími telefony a v low-endu je to skutečně možné. Na českém trhu se prodá řádově 2 až 4 miliony telefonů (liší se tzv. Shipments a skutečně prodané mobily) a z toho 150 000 hlásí právě Aligator. Největšími konkurenty mezi seniorskými telefony jsou rakouská Emporia či švédské Doro.

Aligator se u nás proslavil svým prvním telefonem A300, který měl na zádech červené tlačítko pro přivolání pomoci. Bylo to krátce po prvním iPhonu v době, kdy všichni začali přecházet na smartphony a tlačítkové telefony končily. Počátky značky sahají dále.

Aligator vznikl jako značka neoriginálního příslušenství pro mobily Eurotelu a Pegasu v roce 1996. Jeho tvůrci, společnost Adart Computers, v té době dodávali, ale i sami vyráběli procesorové chladiče. Adart se v počátcích soustředil na příslušenství, které rozvážel do malých obchodů s mobily.

V roce 2003 zkoušeli foťáky (DigiCam), mp3 přehrávače (DigiBeat), ale nakonec zůstali u mobilů. Ty se v té době ještě většinou vyráběli na západě. První generace čínských telefonů se objevuje v době těsně před nástupem iPhonu. Byly však až příliš jednoduché a u nás bez velkých úprav vlastně nepoužitelné. Adart si v té době vybral svoji cílovku – seniory a telefony si začal upravovat po stránce hardwaru i softwaru. Hlavní bylo jednoduché menu.

Aligator A300
Aligator A300

Trvalo to dva roky a v roce 2008 byl na světě první seniorský telefon Aligator A300 s jednořádkovým displejem, velkými tlačítky a velkým červeným SOS tlačítkem na zádech. Po jeho stisku došlo k zavolání a odeslání zpráv na přednastavená čísla. Tento koncept měl úspěch a Adart hlásil desítky tisíc prodaných kusů. O rok později přišel druhý model A500, stále s černobílým displejem, který byl ovšem v té době lépe čitelný na slunci.

V roce 2011 přišel na trh Aligator A400 s funkcí SOS Locatoru. Ten uměl kromě žádosti o pomoc zaslat i přibližnou polohu pomocí triangulace GSM vysílačů. GPS bylo v těchto telefonech ještě nemyslitelné. Polohu šlo nejen zaslat, ale i si vyžádat zasláním speciální zprávy sms.

Aligator R5
Aligator R5

V roce 2012 se objevil první odolný seniorský telefon Aligator R5 a spolu s ním vylepšení čítající nutnost potvrzení vypnutí telefonu, přidání svítilny, FM rádio fungující i bez připojených sluchátek, nabíjecí stojánky a upravený konektor microUSB, který šlo zapojit oboustranně.

OboustrannýMicroUSB
Oboustranný microUSB byl částečným řešením, ale i tak v těchto telefonech pořád čekáme na USB-C

V roce 2013 přišel Aligator s prvním smartphonem, čtyřpalcovým S4000. V současnosti je v nabídce 15 seniorských telefonů, 9 outdoorových a 8 smartphonů v cenách 380 až 5000 Kč. Velkým značkám s vlastním vývojem a ve vyšších cenových hladinách lze těžko konkurovat, ale v kategorii pod 5000 Kč je úplně jiný svět.

Aligator S4000
Aligator S4000

Vyrábět v Číně je sice levné, ale také rizikové. Na jednu stranu tam spoustu práce dělají ručně a na označení hand made, ale samozřejmě si pod tím nemůžeme představovat nic evropského. V těchto továrnách také hrozí, že třeba 15 % zaměstnanců příští rok už nepřijde, prostě se po Čínském novém roku nevrátí.

Je zajímavé, že typický seniorský telefon časem nezlevňuje. Jeho výroba stojí pořád stejné peníze a nižší ceny lze dosáhnout spíše jen vyvinutím nového modelu, který bude mít nové levnější komponenty, přesto může být díky vyšší integraci součástek lepší než jeho předchůdce.

Problém je u fotoaparátů – poptávka po kvalitnějším foťáku v tlačítkovém telefonu na trhu je, ale neexistuje čip, se kterým by šel takový telefon vyrobit. Prostě je v Číně ani jinde nikdo nedělá.

U levných smartphonů Aligator sdělil, že jdou jinou cestou, než velké značky. Nesnaží se ztenčovat rámečky, ale spíše zvyšovat výdrž na baterii. U procesorů se drží do taktu 1,5 GHz a úložiště prý není potřeba větší, než 32 GB (v době cloudu). Snaží se však držet krok s náročností Androidu.

Budoucnost?

Aligator zvažuje použití operačního systému KaiOS, který by umožnil například i Gmail (protože synchronizovat kontakty je na hloupých telefonech obtížné) a lepší využívání chytrých funkcí. Tento systém najdete třeba v nové „banánové“ Nokii 8110, ale i u některých seniorských telefonů značky Doro.

Aligator A890

Seniorské telefony budou mít GPS, už nyní jsou na trhu tři nové modely (A880, A890 a chystaná A900). To dává funkci SOS Locator větší smysl. Kromě souřadnic by v smsce měl být i odkaz na otevření mobilních map.

Aplikace mají své místo i v hloupých telefonech. Tedy alespoň některé. Chystá se integrace WhatsAppu a Skypu, ale také funkcí typu krokoměr.

Aligator není jen mobil pro Zemana. Jak vznikla značka českých seniorských telefonů?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 11 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Vynechal bych přívlastek seniorský. Kvůli tomu jsem celá léta tuhle kategorii opomíjel. Když dosloužila Nokia 1112, tak jsem hledal do polních podmínek náhradu. A kupodivu jsem ji našel až u seniorů. Takový CPA Halo11 se osvědčil pro hlasitost v prostředí s velkým hlukem, Aligator V650 je velice dobrý bezobslužný telefon, který zdaleka indikuje zmeškaný hovor+SMS, docházející baterku, konec nabíjení baterky, hovor se dá vzít a zavěsit rozklapnutím… A došel sem na chuť i nabíjecím stojánkům.

  • Já vlastně nechápu pro koho tyto mobily jsou. Design seniorsky je, ale když chci z aligatora vytočit číslo tak je to neskutečně složité. Asi na 5 kliknuti. Takže to bylo složité i pro mého dědu. Pro mě je aligator paskvil ale nejsem cilovka.

 2. Skoda, ze zadny seniorsky telefon ve skutecnosti nevyrabi. Ten by totiz mel byt co nejjednodussi a ne do nej cpat VGA fotak, pametovou kartu, kalkulacku, diar, radio a dalsi kraviny, ktere cloveku, ktery je rad ze precte SMS, jen komplikuji zivot. Stejne tak je obrovsky problem vyclenit samostatne tlacitko na zapinani, aby si senior pri polozeni hovoru mobil rovnou nevypnul, protoze drzel tlacitko moc dlouho. Tohle je jmenovite o A670 a to jsem z hlavy nevyjmenoval vsechno.
  Jenze to by musel nekdo z vedeni te firmy jit mezi seniory a zjistovat, co a jak pouzivaji, jake maji problemy s ovladanim, atd. Takhle jen hresi na to, ze nikdo nic takoveho nevyrabi, takze lide musi kupovat to co jim nevyhovuje, protoze nic jineho neni.

 3. Nenávidíte-li své prarodiče, kupte jim z lásky Aligátor. Nic moc lépe to asi nevystihuje.
  S v článku zmiňovaným A500 (i jinými, třeba i se senior Panasonicem) mám tu čest a už víckrát NE.
  Leckterá stará Nokie je i pro seniora lepší než něco takového.
  Vzhledem k „rychlosti“ celého „telefonu“ je např. psaní SMS opravdu pro otrlé. Tlačítka jsou jen potažená jakousi fólií. Když se oloupou, vidíte jen holá bezbarvá tlačítka bez popisků.
  Celkově křapající krám, s přihlédnutím k ceně už to není ani trochu lichotivé.

  Sakra vždyť důchodci taky byli lidi — navíc jsou a pořád budou. Nejsou to dementi. A pokud zrovna jo, mobil nepotřebují. Znají techniku, ale jsou navyklí na nějakou úroveň výroby a né tyhle parodie…
  Narvat to autorovi do pazoury, ať si to používá. Hlavně že nezapomenou dát do reklamy nějakou vyhulenou babku s dědkem, jak to strašně rádi používají a jak je to supér. Hnal bych je tyhle zvrácence.

  Cílová skupina: naivní blbci

 4. Musím souhlasit s ostatními komentáři. To, že někdo označí určitý přístroj jako seniorský z něho ještě nedělá skutečně seniorský. Měl jsem tu čest s takovým telefonem zacházet a měl jsem s tím dost problémy. Už vzhledem ke svému věku, kdy by mi to mělo ještě myslet a kdy s moderními přístroji problém nemám, tak s těmito rádoby jednoduchými přístroji problémy mám. A když s nimi má problém relativně mladý člověk, který běžně užívá moderní elektroniku, jaké problémy s nimi bude mít člověk 75+?