„Zemanův“ Aligator vyrobil první smartphone pro seniory

3
aligator s5520 senior 1600
Aligator S5520 Senior

Česká značka mobilů, kterou používá i prezident, představila svůj první smartphone určený pro starší uživatele. Nese název Aligator S5520 Senior a v obchodech je k dostání od 1700 Kč. Kromě toho firma uvádí i nový tlačítkový telefon nazvaný Aligator A900 GPS Senior v ceně od 1400 Kč.

Model S5520 se již na trhu objevil dříve a jeho seniorská verze se liší jen ve dvou věcech. Má o stovku vyšší cenu a k tomu předinstalovaný Big Launcher od stejnojmenného českého studia. Jde o sadu uživatelského rozhraní a několika aplikací, které jsou přizpůsobeny pro lidi s horším zrakem. Vše je velké, kontrastní a přehledné. Big Launcher lze přitom omezeně používat zdarma, všechny funkce se odemknout až po zaplacení 190 Kč. Koupit telefon přímo s ním tak vyjde levněji.

TIP: Jak vznikla značka českých seniorských telefonů Aligator?

Otázkou je, jestli tento seniorský smartphone vůbec kupovat. Najdete v něm velmi zastaralý hardware a s ním Android 8.1, který by se už ani v nových telefonech neměl objevovat. Zařízení o rozměrech 149 × 70 × 10 mm je vyrobeno z plastu. Nese 5,5″ displej s hrubým rozlišením 480 × 960 px. Uvnitř tiká čipset MediaTek MTK 6580 (4× 1,3 GHz Cortex-A7) s 1 GB RAM a 16GB úložištěm.

TEST: Odolný Aligator RX700 eXtremo

Na LTE zapomeňte, s 2000mAh akumulátorem nečekejte žádného vytrvalce, foťáky budou ty nejhorší z nejhorších a vzhledem k hardwarové výbavě budou běh systému i moderních aplikací na hraně použitelnosti. A jsou to hlavně aplikace, co dělají smartphone smartphonem.

Hloupý telefon s GPS a krokoměrem

Proto mně osobně přijde zajímavější model A900. Na nic si nehraje, používá hloupý systém, ale oproti jiným seniorským mobilům má pár vychytávek navíc. Předností je velký 3,2″ displej, byť pořád s hrubým rozlišením 240 × 320 px. Má integrovaný krokoměr, takže si i senioři mohou hlídat, jestli mají dostatek pohybu.

A nechybí ani integrovaný přijímač GPS. Mapy ale nehledejte, funkce je propojen s SOS tlačítkem, takže pokud se uživatel dostane do úzkých, vybraným kontaktům se po stisku tlačítka odešle přesná poloha v SMS. Tito uživatelé mohou polohu zjistit i vzdáleně, pokud na tento telefon odešlou SMS ve tvaru SOSLOCATOR. Nechybí svítilna, MP3 přehrávač, FM rádio ani nabíjecí stojánek přímo v balení. Výrobce slibuje výdrž až 8 dnů.

Zdroj: TZ Aligator

„Zemanův“ Aligator vyrobil první smartphone pro seniory
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68.57%) 7 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

 1. Nechápu jak autor článku může napsat tak negativní článek!
  Chápu, že je to soukromé médium a můžu si psát co chci a klidně propagovat jednu značku na úkor jiných.

  Nicméně recenze a obdobné hodnocení musí vycházet z prostředí kde bude telefon (zařízení) používáno.
  Starší lidé, a nebo pouze hůře vidící, mají totiž úplně jiné priority než zdravý teenager. Od toho se odvíjí konfigurace a další.
  Místo toho aby napsal, že díky hrubšímu display jsou znaky vidět i na přímém slunci, že výdrž na baterii se prodloužila o x%. Citlivost na dotyk. tlačítka, zvlášť třeba neúmyslné dvojdoteky, se u chvějících rukou se zlepšila atd.

  Tady na českém rybníce každý boduje a hodnotí zařízení stylem, že každý má 95% a více procent, ale nechápou, že když jinde v zahraničí napíší že má 50%, tak to neznamená že je to křáp, ale prostě normální, průměrný a kvalitní telefon. Tady hodnocení není, ale vyznívá to, že lidi a “radilové” to budou starším lidem vymlouvat, a spíše pomlouvat, místo toho aby objektivně našli a pojmenovali ty výhody které to pro ně má.

  Moji rodiče, ani jeden, nepoužívá foťák v telefonu, ani jeden nemá, nemusí mít, data, ale potřebují telefonovat a psát SMS a na písmena vidět. Maximálně potřebují synchronizaci telefonního seznamu. Ale co potřebují je třeba hlasitý budík a vyzvánění. A dlouhá výdrž na baterii. Také je dobrá jistá odolnost proti pádu a vodě.

  Třeba jsem nepochopil jestli má ten telefon rádio, u Aligátoru funguje, i bez sluchátek. To je dost velká výhoda. Protože rádio používají.

  • Negativní není celý článek, ale jen můj pohled na ten smartphone, který je tak zastaralý, že nemůže obhájit ani tu nízkou cenu. Proto také píšu, že zajímavější bude ten tlačítkový model, který si na nic nehraje, má všechny typické funkce seniorských mobilů a ještě něco navíc (krokoměr, větší displej, GPS). Výdrž toho smartphonu bude odhadem tak dva dny, talčítkový dá klidně třikrát víc.

   Hrubší displej nijak nesouvisí s čitelností. Od toho je po hardwarové stránce důležitá výrobní technologie, jas a použitá antireflexní vrstva, po té softwarové pak nastavení velikosti písma a ovládacích prvků.

   Mí rodiče jsou oba senioři a se smartphony si pořád nerozumí. Dodnes oba mají hloupé mobily a i u nich jsem byl při výběru dost přísný.