Allwinner chystá mini desku Optimus s osmijádrovým ARM procesorem A80

0

Do levných Androidích minipočítačů, klíčenek a krabiček by se v dohledné době mohly dostat podstatně rychlejší procesory než obvyklé SoC na bázi Cortexu-A9. Čínská firma Allwinner, která slušnou část čipů do těchto zařízení dodává, totiž míří mimo lowend a chystá osmijádrový čip architektury big.LITTLE s jádry Cortex-A15 a Cortex-A7, označený A80. Pro kutilsky zaměřené zájemce, kteří ocení spíše otevřený hardware než hotovou krabičku, chystá Allwinner s tímto osmijádrem také malou vývojářskou desku po vzoru projektů jako je Raspberry Pi nebo APC od firmy VIA (a nebo Galileo a MinnowBoard od Intelu).

Deska, které se rozměrově vejde zhruba do dlaně, ponese ne zrovna dvakrát originální jméno Optimus. Sloužit bude především jako vývojářská platforma pro SoC A80, nicméně v závislosti na ceně a možnostech dodání do Evropy by mohla být zajímavá i pro širší skupinu uživatelů. Čipy Allwinner mají nadstandardní podporu otevřeného softwaru a pokud se toho A80 podrží, mohl by Optimus potěšit uživatele, kteří se straní (ať již z obav před backdoory nebo z principu) uzavřených firmwarů a ovladačů.

Mini deska Optimus s procesorem Allwinner A80Mini deska Optimus s procesorem Allwinner A80

Allwinner hodlá desku Optimus představit oficiálně až na veletrhu CES 2014, určité detaily nicméně lze vyčíst ze zveřejněné fotografie. Deska bude poměrně slušně vybavena – obrazový výstup zastane port HDMI, vyvedena je zřejmě dvojice velkých portů USB 2.0 a jedno micro USB 3.0. Pokud se dobře dívám, na spodní hraně je vidět i sluchátkový audio výstup. Ve výbavě je i Ethernet, a to naštěstí nikoliv 100Mb/s, ale gigabitový (realizován je zřejmě čipem Realtek). Pro vývojářské potřeby se na PCB nachází také UART, GPIO a rozhraní JTAG. Přítomen je nicméně i infračervený senzor. Ten se bude hodit pro multimediální potřeby, což je častá úloha čipů Allwinner.

 

Samotný procesor A80 používá paměť DDR3 integrovanou přímo na desce. Pokud jsem dobře přečetl kód (H5TQ4G63AFR), měly by celkem být osazeny 2 GB paměti (čtyři čipy po 4Gb), což je na platformu ARM relativně štědré, ale zdaleka ne výjimečné. Zda je integrováno i nějaké základní úložiště nevíme, na spodní straně PCB ale prakticky s jistotou bude slot pro paměťovou kartu typu microSD. Vývod označený „CAM“ by zřejmě mohl patřit rozhraní pro připojení webkamery či snímače, neboť Allwinner by s čipem A80 určitě rád pronikl i do tabletů.

Logo čipu Allwinner A80

Informace o ceně ani dostupnosti zatím nejsou, víc by ale snad mělo být známo právě po prezentaci na veletrhu CES. Pokud by Optimus nestál o mnoho víc než například Odroid-U3, o němž jsme psali nedávno, mohlo by jít o atraktivní hračku (ale i nástroj). Čip A80 se měl údajně oficiálního uvedení dočkat koncem uplynulého roku nebo začátkem toho aktuálního, tedy někdy v následujícíh měsících.

Zdroje: Allwinner, Liliputing

Ohodnoťte tento článek!