Sestra Googlu bude sledovat ryby. Chce zachránit mořský život

1
angelfish 1600
Ilustrační foto (autor: vjacob1 / Pixabay)

Laboratoř X spadající pod holdingovou společnost Alphabet se vrhá do nového experimentálního projektu. Jmenuje Tidal (přílivový) a jeho cílem je ochránit oceán a zároveň zajistit udržitelný zdroj potravy pro miliardy lidí. Firma vyvíjí sadu nástrojů pro sledování podmořského života a dokáže například analyzovat množství a pohyb ryb, díky čemuž bude možné dlouhodobě sledovat jejich chování.

Alphabet přitom opakuje slova amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru o tom, že o tom, co se děje pod mořem, máme méně informací než o Měsíci. Přes 80 % vod nebylo prozkoumáno a co neznáme, to nemůžeme zachránit. Tidal bude očima, které neprobádané oblasti zmapují.

Laboratoř X již spolupracuje s rybími farmami, kterým Tidal přinese informace o tom, kdy, jak a čím se ryby živí a jak jejich chování ovlivňuje teplota vody nebo množství kyslíku. Farmáři díky tomu budou moci pro ryby vytvořit ideální podmínky, a potenciálně tím sníží provozní náklady i znečištění vody. Doteď se kontroly prováděly manuálně kontrolou jednotlivých ryb, což bylo časově náročné, nespolehlivé a statisticky málo významné, protože tato data nelze vztahovat na celé skupiny ryb.

TIP: Microsoft jde ke dnu. Doslova. U Skotska spustil podmořské datacentrum

Sledování podmořského života je přitom velkou technologickou výzvou. Kamery mají málo světla. Voda blokuje rádiové signály, takže nefungují bezdrátové sítě ani GPS. Kvůli vysokému tlaku je nutné vytvořit odolnější schránky. A slaná voda navíc poškozuje elektroniku.

Zdroj: Alphabet

Sestra Googlu bude sledovat ryby. Chce zachránit mořský život
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář

  1. Získané poznatky se budou dát využít k efektivnějšímu drancování. Ostatně to přiznávají i tvůrci projektu. Cílem je nakrmit lidi. Ale když budou ryby jíst lidé, co budou jíst vodní predatoři?
    Realita se dá neskutečné ohýbat.
    V roce 1968 nás Rusové přijeli osvobodit. A pak nás tu 20 let ochraňovali.