Alpiq zařídí energie, aniž byste se zvedli ze židle 

Do Česka vstupuje nový dodavatel elektřiny a plynu. Alpiq přináší stoleté zkušenosti ze Švýcarska, které skloubí s plně digitálním přístupem, férovými cenami i jednáním.  

0
wind energy
Ilustrační foto (autor: Al3xanderD / Pixabay)

Švýcarská firma Alpiq je v Česku relativně neznámá. Kdybyste se podívali do obchodního rejstříku, založena byla teprve před deseti lety. Reálné kořeny jdou ale více než sto let do historie, neboť vznikla sloučením energetických společností Atel a EOS, které vznikly na přelomu 19. a 20. století. V zemi Helvétského kříže je dnes největším poskytovatelem elektřiny a elektrárny vlastní či buduje také v Itálii, Francii nebo Norsku. 

Na našem trhu již působí několik let skrz své dceřinky. Alpiq Energy se zabývá přeshraničním prodejem elektřiny. Donedávna zde působila též Alpiq Generation, která provozovala teplárny v Kladně a Zlíně. Ty ale letos odkoupila skupina Sev.en Energy vlastněná Pavlem Tykačem. Zato letos vznikla Alpiq Retail, s níž už přijdou do styku i běžní smrtelníci. Alpiq dodává elektřinu a plyn českým domácnostem i firmám. 

Vše vyřídíte online 

Jak chce vyniknout mezi stovkou dalších dodavatelů? Digitalizací. Navzdory staleté tradici je Alpiq překvapivě progresivní. Služby jde sjednat plně online, není třeba nikam jezdit. Na webu lepsienergie.cz najdete intuitivního průvodce. Vyberete, jestli chcete elektřinu, plyn, či obojí. V dalších krocích se průvodce zeptá, kolik vás doma žije, k čemu všemu energie potřebujete a kde bydlíte.  

Na základě těchto údajů odhadne typickou spotřebu, zařadí vás do správné distribuční soustavy a vybere vhodný „tarif“. Smlouvu lze uzavřít na neurčito, rok nebo dva roky, přičemž s úvazkem klesá cena. V průvodci si můžete také vybrat zelenou elektřinu poskytovanou z obnovitelných zdrojů. 

Smlouvu lze podepsat online podobně jako to dnes funguje u některých bank. „Jen nahrajete PDF, scan nebo fotku faktury svého současného dodavatele a veškeré nezbytné údaje se automaticky vyplní za vás. Vy už je jen zkontrolujete a odešlete přes web k nám. Následně vám přijde e-mail se všemi důležitými údaji a dokumenty. Vy už je jen podepíšete, a to jednoduše buď myší, prstem či perem, pokud máte dotykovou obrazovku,“ uvádí Alpiq a dodává, že celý proces trvá jen tři minuty. 

Přes internet půjde účet také spravovat, případně se dotazovat zákaznické podpory. Alpiq odpoví na e-maily, Facebook Messenger i interní chat na webu. 

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem? 

Dodavatel je ten, kdo vám dodává elektřinu nebo plyn, a distributor ten, kdo vlastní dráty nebo trubky, kterými je tato elektřina nebo plyn dopravována k vám. Dodavatele můžete změnit a tím mít vliv na cenu, kterou platíte, distributora změnit nelze a to, co se mu platí, reguluje stát. 

U elektřiny je cena tvořená zhruba ze 40 % cenou dodavatele (za elektřinu) a ze 60 % za distribuci (poplatky OTE, ERÚ, distributorovi „za jistič“ i za přepravenou energii a schopnost rezervovat vám dostatek „místa“ v drátech a také příspěvky na podporu obnovitelných zdrojů). 

U plynu je cena tvořená zhruba ze 75 % cenou dodavatele (za plyn) a z 25 % za distribuci (poplatky OTE, ERÚ, distributorovi za přepravenou energii a schopnost rezervovat vám dostatek „místa“ v potrubí). 

Alpiq zařídí energie, aniž byste se zvedli ze židle 
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů