AlternativeTo: vyhledejte náhradu za nevyhovující aplikace

0

Každý z nás se určitě jednou dostane do stavu, kdy mu dosavadní aplikace přestane vyhovovat. Někdy začnete postrádat funkci, která vám do té doby nevadila, jindy může být důvodem k přechodu neexistence 64bitové verze daného softwaru. Jsou tu i finanční důvody, kdy třeba zjistíte, že si nemůžete dovolit koupi další licence programu na jiný počítač.

Nedávno jsem vám představoval online vyhledávač programů OpenWith.org, který na základě zadané přípony zobrazí seznam programů, které s daným typem souboru dovedou pracovat. Z podobného soudku je i online aplikace běžící na adrese alternativeto.net. Návrhy programů však nabízí na základě zadaného názvu softwaru.

Vezměte si vzorovou situaci. Zjistili jste, že už moc často nevypalujete, vadí vám zbytečná nabubřelost balíku Nero, ale nevyhovuje vám jednoduché vypalování ve Windows. Zároveň však znáte jen jednu či dvě alternativy k Neru a popravdě nevíte, zda neexistuje něco lepšího. A to je právě chvíle pro AlternativeTo.

Hledáme alternativy k programům

Přejděte na adresu alternativeto.net a do vyhledávacího políčka v pravém horním rohu zadejte název současného programu. Výraz potvrďte Enterem a počkejte, než aplikace zobrazí nalezené záznamy. V nich vyhledejte svůj program a klepněte na jeho název. Poté se zobrazí možné alternativy. Ty jsou seřazeny podle obliby ostatních uživatelů – vidíte ji vyjádřenou ve formě čísla před názvem programu.

Zobrazený seznam si můžete dále vyfiltrovat podle toho, zda máte zájem jen o zdarma dostupné programy nebo určitou platformu.

Komentáře, hodnocení

Vedle alternativ najdete záložky pro přepnutí seznamu na komentáře k momentálně vybranému programu a na uživatele, kteří si jej oblíbili. V komentářích se můžete dozvědět například něco o zkušenostech jiných uživatelů. Doporučuji si komentáře prohlédnout především pro nalezené alternativy, které hodláte instalovat. Tedy v případě Nera si zobrazíte seznam alternativ s ImgBurn na prvním místě. Klepnete na jeho název a přečtete si případné komentáře.

Všechny aplikace jsou označeny tagy – štítky, které vyjadřují jejich základní funkcionalitu. To umožňuje nejenom snadné vyhledávání v alternativách. Všechny tagy jsou klikací, takže pokud si chcete zobrazit úplně všechny vypalovací programy, které má AlternativeTo ve své databázi, stačí kliknout na značku Burn.

Je libo Windows, Linux nebo Mac OS X?

Myslím si, že AlternativeTo může být dobrou pomůckou i pro ty uživatele, kteří chtějí přejít z Linuxu na Windows (nebo naopak?), případně zvažují použití Mac OS X. Jak jsem již výše naznačil, vyhledávání alternativ zahrnuje i různé platformy. Pokud tedy hledáte nějaký vhodný správce souborů pro jiný operační systém, stačí zadat název momentálně použitého nástroje a v seznamu alternativ si vyfiltrovat příslušný typ operačního systému.

Seznam aplikací rozdělený pro konkrétní platformy můžete procházet i tak, že se jednoduše přepnete na vybranou platformu v záhlaví stránky AlternativeTo. Zobrazí se vám záložky s nejvíce zobrazovanými záznamy o softwaru (Most Views), nejoblíbenějšími (Most Likes), nedávno přidanými (Recent) a těmi, které nemá nikdo z uživatelů AlternativeTo v oblibě (OMG Fail).

Máme raději online aplikace

Pro ty uživatele, kteří dávají přednost aplikacím fungujícím přímo v okně webového prohlížeče, mám dobrou zprávu. AlternativeTo totiž nabízí i vyhledávání mezi online aplikacemi. Když tedy hledáte poštovní program, můžete si vybrat mezi desktopovými řešeními, nebo třeba Gmailem, Hotmailem, nebo mailboxem na portálu Yahoo!.

AlternativeTo je komunitní web

Bez přispění uživatelů by se databáze programů na AlternativeTo plnila asi jen velmi pozvolna. Pokud si vytvoříte uživatelský účet a přihlásíte se (můžete využít i Open ID nebo Facebook), budete moci přidat nové programy do databáze po klepnutí na odkaz Suggest a new application.

Shrnuto a podtrženo

AlternativeTo je velmi užitečná služba, která vám napoví o tom, jaký software zvolit, rozhodně více, než procházení softwarových archivů. Pro mnohé z vás bude mít nevýhodu v tom, že je pouze anglicky a nezmiňuje, zda je daný software lokalizován do jiných jazyků.

Jelikož jsme momentálně v trochu schizofrenním období, kdy se software a operační systémy potácejí na pomezí 32bitových a 64bitových variant, určitě by neškodilo přidat informace o tom, pro kterou z těchto variant je program určen. Samozřejmě by bylo dobré podle toho následně filtrovat. Nalezení například 64bitové varianty k Total Commanderu by pak bylo otázkou několika okamžiků.

Ohodnoťte tento článek!