Always Inovating Smart Book je netbook, tablet i smartphone najednou

0

Always Inovating Smart Book: tohle neměl ani MacGyver

Na Computexu představil Asus svůj Padfone: kombinaci tabletu a smartphonu v jednom zařízení. V komentářích pod článkem se objevil odkaz na produkt Always Innovating, který s podobným nápadem přišel už dříve. Po bližším prozkoumání webu malé firmičky musíme uznat, že se jedná opravdu o unikát.

V tuto chvíli má AI na trhu několik produktů: Dual Screen (převodní USB na HDMI), Mini Book (smartphone), Touch Book (tablet), Smart Book (netbook) a Always Innovating OS (operační systém) a různé kombinace komponent. My se podíváme na vrchol ledovce – Smart Book. Ten totiž obsahuje i všechno ostatní.

Smart Book: tohle neměl ani MacGyver

Smart Book je taková elektronická matrjoška. Základem je smartphone, který zasunete do tabletu. Tablet pak můžete vložit do speciální klávesnice, a dostanete smartbook/netbook. Přitom nemusíte koupit Smart Book hned, ale nejdříve koupíte jen chytrý telefon a do vyšší funkce jej povýšíte až později. AI staví na otevřeném softwaru, ale také hardware je v tomto případě „open“.

Always Innovating Smart Book

Na trhu už je druhá generace produktů, ty kromě kapacitního displeje místo rezistivního mají dostupnou i přední kameru.

Hezky popořadě.

Mini Book – netelefon

AI jej nenazývá smartphonem, protože to ani telefon vlastně není. Resp. nemá 2G/3G modem a hovory může spojit pouze prostřednictvím VoIP a specializovaných sítí (třeba Skype) přes Wi-Fi.

Mini Book je postaven na 1GHz procesoru Texas Instruments OMAP 3530 (ARM Cortex-A8). K dispozici má 512 MB RAM, 256 MB rychlé NAND paměti a pro další rozšíření nechybí čtečka microSDHC karet.

Displej má úhlopříčku 3,5 palce, rozlišení 320 × 480 px a poradí si s více dotyky současně. S okolním světem se spojí bezdrátově přes Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 2.1. Na spodní straně nechybí HDMI výstup (rozlišení maximálně 720p), na těle najdete ještě mikrofon, stereo repro, přední VGA kamerku a 3,5mm jack pro sluchátka. Integrován je akcelerometr (kvůli autorotaci displeje); digitální kompas a GPS bohužel chybí. To nás může brzet více než chybějící telefonní modul.

Tvarem i celkovým vzhledem připomíná iPhone 4. S rozměry 64 × 106 × 9,3 mm se do kapsy vejde pohodlně, hmotnost bohužel firma neuvádí. Výdrž na 1500mAh akumulátor také ne.

Samotný Mini Book stojí 199 dolarů (bez DPH).

Touch Book Tablet – samostatný tablet

Touch Book je tablet se stejnými vlastnostmi jako výše zmíněný Mini Book. Stejný hardware ovšem doplňuje 8,9″ vícedotyková obrazovka s rozlišením 1024 × 600 px. Přidáno bylo 7 (!) USB 2.0 a jeden malý akumulátor nahradily dva větší s kapacitami 6000 a 12000 mAh. Kvůli tomu narostly i rozměry na 248 × 180 × 19 mm a hmotnost na 675 g. Rozměry jsou bohužel dány větší destičkou (BeagleBoard-xM) s množstvím konektorů a také velkými baterkami.

Touch Book Tablet stojí 299 dolarů (bez DPH).

Smart Book Tablet – tablet se smartphonem

Parametry jako Touch Book Tablet, ale uvnitř je i odnímatelný Mini Book, ten je jediným mozkem, bez něj je Smart Book jen bezduchou obrazovkou. Displej Mini Booku je otočen směrem dozadu, takže se mohou používat současně. Na tom velkém surfujete, na malém máte třeba feed z Twitteru. Cena je 369 dolarů (bez DPH).

USB Dual Screen

Výrobce uvádí, že se jedná o nejmenší převodník USB-HDMI. Lze připojit i Windows PC nebo Mac OS X a ihned přeměnit USB na videovýstup. Krabička stojí 59 dolarů (bez DPH).

Smart Keyboard

Chytrá klávesnice v sobě obsahuje USB Dual Screen (lze vyjmout), signál se přenáší přes USB i Bluetooth. V ceně 149 dolarů (bez DPH) je i 2GB flashdisk. Momentálně je sada v akci, běžně stojí 202 dolarů. Bez USB Dual Screenu stoj 119 dolarů. Uvnitř klávesnice se nachází další akumulátor.

Full Touch Book

Obsahuje Touch Book Tablet a Smart Keyboard. Rozměry 249 × 180 × 33,5 mm, hmotnost 1418 gramů. Stojí 299 USD.

Full Smart Book – all-in-one

Obsahuje Smart Book Tablet, USB Dual Screen a Smart Keyboard. Stojí 549 USD. A má v sobě tři akumulátory (v Mini Booku, Tabletu a klávesnici).

Vše v jedné tabulce

  USB Dual Screen Smart Keyboard Mini Book Touch Book Tablet Smart Book Tablet Full Touch Book Full Smart Book
ARM procesor ne ne ano ano ano ano ano
webkamera 1 ne ne ne ano ano ano ano
webkamera 2 ne ne ano ne ano ne ano
8,9″ displej ne ne ne ano  ano ano ano
3,5″ displej ne ne ano ne ano ne ano
Mini Book uvnitř ne ne ano ne ano ne ano
BT klávesnice ne ano ne ne ne ano ano
2 GB USB klíčenka ne ano ne ne ne ano ano
USB Dual Screen unitř ano ano ne ne ne ne ano
Cena  59 USD 149 USD 199 USD 299 USD 369 USD 299 USD 549 USD

Postřehy a komentáře

Další postřehy

Na všech zařízeních jsou nainstalovány čtyři operační systémy, vybrat si může každý. Ubuntu 10.10 bude pro začátečníky asi nejvhodnější, Android 2.3 se bude hodit hlavně na smartphonu. Chromium OS zase v případě, když používáte jen prohlížeč a webové služby. AIOS (Always Innovating OS) je také založen na linuxu, ale používá jiné prostředí a aplikace. Teoreticky by měl být nejlépe optimalizován. Ale Android a Angry Birds v něm lítal také svižně.

Vzhledem k charakteru otevřených OS vám nic nebude bránit v instalaci dalších aplikací, které jsou portovány i pro ARM. Ale ne všechno bude fungovat všude. Podle wiki je kompatibilita dobrá „tak akorát“, kompromisy musely u takového typu zařízení vzniknout. Zajímavostí je, že mezi systémy lze okamžitě přepínat pomocí tlačítka.

Windows ani Mac OS X podporovány samozřejmě nejsou kvůli architektuře ARM.

Co se výdrže týče, výrobce uvádí 3–5 hodin, s připojenou klávesnicá asi 10 hodin. První čísla zřejmě platí i pro Mini Book. S tolika akumulátory by člověk čekal lepší hodnoty, ale správa napájení zdá se ještě není vůbec dořešena.

Touch Book a Smart Book jsou neuvěřitelně modulární systémy. V podstatě cokoliv můžete doplnit pomocí USB. Proto jich je tolik. Takto můžete přidat i datový 2G/3G modul, GPS (i přes Bluetooth), přidat paměť, Ethernet, optickou mechaniku, vyměníte Wi-Fi. Zkrátka co vás napadne. Kvůli tomu jsou ale dost nevzhledné. Tablet je vyloženě ošklivý a vkládání Mini Booku dovnitř vypadá jako operace. Více informací a seznam kompatibilních zařízení najdete na firemní wiki.

Komponenty v zařízeních jsou až strašidelně flexibilní. Za chodu lze z tabletu vytáhnout základní desku (má vlastní napájení), připojit ji k monitoru a zařízení funguje dál, jako by se nic nestalo. Nebo do prázdného Smart Booku vložíte USB Dual Screen a uděláte z něj externí monitor.

Video prozradí i možné nové výrobky. Viděli jsme opravdový minipočítač založený na Beagleboardu, ale také pikoprojektor, který lze připojit k ostatním produktům AI.

Poštou až do Česka

Všechna zařízení si můžete nechat poslat i do Česka, poštovné má stát okolo 40 dolarů. Pokud některý z produktů budete chtít koupit, mějte na paměti, že software je stále beta a ve vývoji. Zatímco hardware je plně dokončen, aplikační vrstva se musí neustále ladit. A produkty AI jsou natolik složité, že vždy bude někde nějaký problém. Není to rozhodně náhrada za iPad, nové tablety s Androidem 3.0 apod. Jedná se o hračky pro geeky, kteří budou více sloužit zařízení místo toho, aby zařízení sloužilo jim.

Ale firma Always Innovating ukazuje, že se nebojí vstupovat na nezoranou půdu. S lepšími programátory a designéry by mohla vytvořit líbivější a stabilnější produkty s delší výdrží. Snad se jim to jednou povede a nezůstane u pouhých „hraček“.

PS: ano, videím opravdu nejde rozumět. Šéf firma Grégoire Gentil má tak silný přízvuk, že to zabíjí i jinak dobrou angličtinu :-).

Ohodnoťte tento článek!