Alza se vypravila do Číny pro zboží vlakem. Je to již výrazně levnější a rychlejší než lodí

15
Alza vypravila vlak z Číny
Alza vypravila vlak z Číny
-
Zdroj: Depositphotos / úprava Cnews.cz

Alza si stejně jako řada jiných obchodníků nechává posílat zboží z Číny lodní dopravou. Jenže ta má už měsíce velké problémy a kromě průplavů se lodě zasekávají i v přístavech. A navíc zdražují. Některé firmy si pomáhají svému zásobování letadly, Alza nyní poprvé vypravila speciální vlak. A ušetřila.

Nejde samozřejmě o romatickou představu, kdy si Alza u Českých drah půjčí Pendolino, aby ho vyslala pro zboží přes dva kontinenty. Alza si pronajala kontejnery a kapacitu vlaku od čínského forwardera (firma zabývající se logistikou) a dovoz až do jejich skladů a celní odbavení potom pro Alzu zajišťoval již domluvený český speditér.

Vlak převážel mix produktů pro vánoční trh, ale i zboží na leden a únor. Žádné zlepšení v lodní dopravě totiž nikdo neočekává, naopak se kvůli blížícím Olympijským hrám (ty budou právě v Číně) čeká ještě zhoršení. V kontejnerech tak byly i náhradní díly na AlzaBoxy.

Tip: Lodní doprava nestíhá. Sony si pronajalo Boeing 747, aby dovezlo PlayStation 5

Alza zvolila vlak z více důvodů. Kromě nespolehlivé lodní dopravy tu jsou i výpadky ve výrobě čínských dodavatelů a každé zpoždění stojí peníze. Při současných několikanásobných cenách námořní dopravy vyšel vlak (kde se navíc dá usmlouvat sleva) výrazně úsporněji. Před pandemií by to bylo obráceně a vlak býval proti lodní dopravě asi dvakrát dražší. Rychlejší byl vždy, ale nyní nabírá zpoždění námořní dopravy velkých rozměrů. Alza na dopravě podle svých slov ušetřila desítky tisíc dolarů.

Trasa vlaku Alzy z Pekingu
Přibližná trasa vlaku Alzy z Pekingu do Česka

Vlak vs. loď

Nákladní lodě z Číny většinou míří ze Šanghaje či Šen-Čenu do Rotterdamu nebo Hamburku a na cestě jsou asi měsíc. Kratší balkánská cesta se tolik nevyužívá. Novou severní cestou mezi Ruskem a Arktidou by to šlo rychleji, ale tam zase musejí pomáhat ledoborce. Nyní se tyto časy výrazně prodlužují a cena za námořní přepravu navíc raketově roste.

Na palubu lodi se vejde běžně třeba deset tisíc kontejnerů, na vlak mnohem méně. Může tedy naráz převést stovky či tisíce tun a vlak Alzy podle hrubého odhadu mohl přivézt asi 400 tun zboží.

Alza však nepotřebuje kapacitu celé nákladní lodi, tímto směrem (pořízením vlastní flotily) se vydaly jen opravdu obří světové řetězce jako Walmart či Ikea. U vlaku záleží na počtu vagónů a pro cestu Ruskem by jich měl mít minimálně 41, aby šlo o tzv. ucelený vlak.

Tip: Nudíte se? Zkuste sledovat lodě na moři online 

Markéta Svatošová, manažerka oddělení mezinárodních přeprav v Alze dále uvedla: „Věříme, že to není náš první a poslední vlak. Všeobecně nám bude konsolidace vzhledem k rostoucím objemům dávat čím dál tím větší smysl jak z finančního, tak operativního hlediska. Každá přeprava, bez ohledu na to, jestli jde o železnici, moře nebo letadlo, se neobejde bez zásahu lidské síly. Pro nás konsolidace v praxi znamená neplýtvání časem provozně-logistických týmů a celních deklarantů a zároveň lepší plánování skladových kapacit. Roli v tom samozřejmě hraje i dopad na životní prostředí – nebereme to jako frázi, ale jako filozofii moderní logistiky 21. století.“

ucelený vlak Alza
Čínský vlak se zbožím pro Alzu, zdroj: Alza

Vlak s dieselovou lokomotivou musel urazit trasu dlouhou asi deset tisíc kilometrů. Nejel přímo z obchodního centra z Šen-Čenu, ale vyrazil z terminálu na předměstí Pekingu trasou přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko do překladiště v polských Malaszewiczích, kde došlo k překládce kontejnerů na evropský rozchod kol. Dále pak jel spoj do Česka na terminál v Obrnicích u Mostu. Odsud je to už kousek do skladů Alzy. Cesta trvala plánovaných 19 dnů a 3 dny byly vyhrazené na proclení a překládku.

zdroj: Alza

Alza se vypravila do Číny pro zboží vlakem. Je to již výrazně levnější a rychlejší než lodí
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.27%) 51 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Coze? Dalsi covidovy hry a tentokrat dokonce v Cine? To jedny nestacily? Ja bych vsechny ty sportovce zakazal, akorat to pak tady zase budou sirit!
  Co se tyka Alzy, tak nevim, nechci je oznacovat za idioty, ale je to hloupe, zapomenout v Cine do vlaku nalozit graficke karty. :-/

  • Redmaexi, ty vůbec netušíš co tohle stálo úsilí a nervů.
   Ad Olympiáda, sice chápu co říkáš, ale také se svět nemůže zastavit. Naopak Olympiáda může být pro mnohé motivace, mnozí jen následují kamarády, ale hýbou se! Posilují imunitu a bojují například proti kardiovaskulárním onemocněním.

   • Tim, ze lidi sedi u bedny a rvou na sportovce, at vic makaji, kardiovaskularni system moc neposili.
    Mne by byla Olympiada ukradena, ale sere me, ze me nechteji ani pustit do hospody a desetitisice sportovcu z celeho sveta muze soulozit na jedinem miste.

    Ano, muselo byt narocne si v tom zmatku v Cine zajistit vlak a dostat ho naplneny az do CR, nepochybuju o tom, ale stve me, ze byvaly PC obchod prodava kdejaky gadget, ale komponenty na PC nema a grafiky tam v podstate neexistuji. Kdyz se podivas na Nemecko, grafiky vetsinou maji, ne moc a za vyssi ceny, ale maji, u nas obchody nedokazi zajistit nic!

      • Nechápu kde se berou tady ti samozvaní soudci, co ví co pro druhé dobré a chodí do diskuzí druhým nadávat, za to, že s nimi nesouhlasí. To je normálně nějaká úchylka.
       Když s něčím názorem nesouhlasím, tak to není důvod k tomu aby jsi se zapojoval do diskuze pouze za účelem nadávání.
       Tak si to zhrňme, člověk co do-nedávna tu nepsal ani jeden příspěvek, nemá ikonku a jen v diskuzích uráží bez jakékoliv snahy držet se alespoň trošku pointy příspěvku na který reaguje, je prostě manipulátor, troll a internetový hrdina. Běž si vpálit tečku a neotravuj jo dík.
       Redmarx má pravdu, železnice jsou přetížené a stejně Alza poslala vlak pro Vánoční věci do té fůj fůj číny, která přece nedodržuje lidské práva ! Tenistka byla znásilněna a když řekne že ne, tak to zpochybníme, ale vlastně nám to nevadí, hlavně když nám čína pošle novej dotykovej telefon. Na Bělorusko a KLDR embarka uvalují, na čínu ne, na to měl koule jen Trump.

      • Panečku Crha, chcete mou ikonku nebo milion příspěvku? Tak to řeknu jednoduše, aby to člověk jako vy pochopil. Už vám někdo řekl, ze jste vůl? Myslím, ze ano.