V Radeonu RX 5600 XT je možná nové 7nm GPU, Navi 12. Velké Navi prý taky bude

10

Začátkem prosince prosákla informace, že AMD chystá Radeon RX 5600 XT, který by seděl mezi Radeonem RX 5500 XT se 128bitovou paměťovou sběrnicí a větším Navi, tedy Radeony RX 5700/5700 XT s 256bitovou. Tato karta má 6GB paměť a 192bitovou sběrnici a podle specifikací, které nedávno unikly, 2304 stream procesorů. Z toho by zdánlivě automaticky vyplývalo, že by asi mělo jít o ořezanou verzi Radeonu RX 5700 (XT), tedy čipu Navi 10. Jenže nečekaně se objevují informace, že by místo toho mělo jít o další, odlišné GPU, tentokrát Navi 12.

GPU Navi 12 se objevilo v databázi CompuBench, kde bylo identifikováno podle Device ID 69B0:71, jež bylo známo z Linuxových ovladačů – toto by mělo vylučovat, že jde prostě o ořezané Navi 10. A tento záznam odhalil docela zvláštní specifikace, totiž že GPU nese 36 CU neboli 2304 stream procesorů, přesně kolik má dle uniklých informací obsahovat Radeon RX 5600 XT. Pokud se toto potvrdí, pak asi Radeon RX 5600 XT nebude pohánět žádná ořezaná verze GPU Navi 10, ale tento nový čip s nativně 2304 shadery.

Nedává to moc smysl, tedy alespoň s informacemi, které máme. Pokud se dvě grafiky liší jen 256 stream procesory (10 % z celkové šířky Navi 10), nezdá se, že by navržení separátního modelu mělo šanci uspořit tolik peněz, aby se investice vrátila. Navi 12 by mělo nějaký další prostor vyšetřit i tím, že se odstraní jeden ze čtyř paměťových řadičů (192bitová sběrnice), ale stále nedává smysl, aby mělo toro GPU tolik stream procesorů – nebo možná aby jich Navi 10 mělo tak málo, kolik jich teď má.

GPU Navi 12 v databazi CompuBench
GPU Navi 12 v databázi CompuBench

Teoreticky je možné, že AMD pro úsporu v Navi 12 osekalo některé další věci, například počet ROP, či třeba šířku sběrnice PCI Express na ×8 linek. I pokud by se ale podařilo uspořit významné milimetry čtvereční proti 251mm² Navi 10, pořád si nemůžu pomoct od pocitu, že AMD mělo raději navrhnout čip více odlišný od Navi 10. A ideálně výkonnější, aby mohlo pokrýt větší část trhu – například GPU s 64 CU (4096 shadery) a 384bitovou sběrnicí.

GPU Navi 12 v databazi CompuBench 2
GPU Navi 12 v databázi CompuBench

Radeon RX 5600 XT má údajně poměrně nízké frekvence (a také únik z CompuBench u něj uvádí frekvenci jen 1144 MHz – byť kdo ví, mohlo by jít jen o vzorek, ne finální kartu). Toto by možná mohlo ponoukat k dohadům, zda třeba Navi 12 není nějaká záložní verze Navi 10 vyráběná například u Samsungu místo TSMC, která teď přijde na trh. Ale ani to moc nevysvětluje, proč AMD chtělo vytvořit dvě tak podobná (a tím zaměnitelná) GPU.

GPU Navi Anandtech
GPU Navi 10 ukázané na Computexu 2019 (Zdroj: Anandtech)

Velké Navi prý také existuje

Mimochodem, web VideoCardz nyní zmínil ještě další čip Navi, byť jen na Twitteru a ne mezi hlavními zprávami. Podle jeho zdrojů údajně opravdu existuje „velké Navi“, tedy čip s architekturou RDNA, který by měl vyšší výkon, než Radeon RX 5700 XT. Asi se ale na trhu neobjeví nijak brzy. Na CES 2020 prý nemá být odhaleno, ani zmíněno. Těžko tedy říct, kdy vyjde, klidně by to asi mohlo nastat třeba až v létě, pokud ne později. Teoreticky by to už tedy třeba mohla být příslušník druhé generace Navi/Radeon RX 6000, nikoliv sourozenec modelů RX 5500 až 5700 v té současné. Pak by ale přirozeně konkuroval už 7nm GPU Nvidie, která se nevyhnutelně blíží, jelikož letos na začátku podzimu už bude Turing mít dva roky. A to je typická životnost jedné generace GPU u Nvidie.

Podle webu VideoCardz nyní Nvidia chystá nějaké odhalení (možná právě na CES), ke kterému bude pod NDA probíhat telekonference. Teoreticky by to mohla být třeba nová highendová grafika (RTX 2080 Ti Super?), ale o co přesně jde, není známo. Nemusí ovšem jít o odhalení herní grafiky, ale o něco jiného. Pro svá GPU si totiž Nvidia nejčastěji pořádá vlastní separátní akce místo „sdílených“ příležitostí typu CES, kde hovořívá hlavně o AI a auťácích.

Galerie: Prezentace GPU architektury RDNA (Navi) a Radeonů RX 5700 na E3 2019

 

V Radeonu RX 5600 XT je možná nové 7nm GPU, Navi 12. Velké Navi prý taky bude
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. však už lítají rumory o Ampére +50% výkon při -50% spotřebě … uvidíme taky kam se nvidia nacpe, tsmc má prý zabookovanou komplet kapacitu 7nm i po odchodu Apple na 5nm, a samsung prý plánuje významně navýšit tu svou euv …

  2. „..či třeba šířku sběrnice PCI Express na ×8 linek“
    doufam, ze tohle snad neudelali jako v pripade 5500XT. Nejspis jeden z duvodu, proc 4GB 5500XT vykazuje horsi vysledky nez 1650S, pri hrach, ktere zaplni VRAM.

  3. A co kdybych ti Tombo poslal hydraulický olej, ten je jemný, řídký, to by si dostal u tvého guru (X) jistě vysokou známku a budeš to mít i se zárukou proti zadření, ne solidních 30% )))))))))))

    • soude podle tvych prispevku se pohybuje tvoje inteligence okolo bodu nula. Jen by mne zajimalo, jestli mas stejne siroky slovni a intelektualni zaber i v beznem zivote a nebo je tvym nejlepsim pritelem leva ruka, protoze ta prava je uz opotrebovana…

      • Soudě podle všech tvých příspěvků, kterými zasíráš všechny IT weby , a kde zbrojíš proti všemu co má v názvu Intel, nebo Nvidia, jsem za tebe pustil nějakou korunu, a dle tvých komentářů na těchto všech webových stránkách, jsem si nechal a zaplatil udělat tvou Psychologickou charakteristiku osobnosti, a budeš se divit, samozřejmě dám odkazy všude kde to půjde, posudek je vč. Všech náležitostí co má mít. Aspoň bude prča ne?