Amazon postavil unikátní kamenný obchod. Nemá žádné pokladny ani prodavače, jen zboží

2

V americkém Seattlu stojí první obchod Amazon Go. Zatím je otevřen jen pro firemní zaměstnance, ale od příštího roku jej bude moci navštívit i běžná veřejnost. Není to obyčejný krámek, je úplně jiný než vaše sámoška. Nejsou v něm prodavači, pokladny ani fronty. Nákup probíhá tak, že přijdete dovnitř s taškou, nacházíte do ní věci a odejdete.

Jak to funguje? Amazon detaily tají, ale magie bude spočívat v mobilní aplikaci a detektorech uvnitř obchodu (přímo v regálech). Dovnitř bude možné vstoupit jen s mobilem, aplikací a účtem u Amazonu. Když zboží seberete z regálu (tj. bez skenování kódů mobilem), automaticky se zapíše na účet. Pokud si jej jen prohlížíte a vrátíte jej zpět, zase se odepíše. U východu pak bude brána, která mobil donutí zaplatit (karetní údaje už obchod má).

 

Systém pravděpodobně stojí na principu Bluetooth beaconů. Zcela jistě to přinese spoustu technických překážek. Osobně si vůbec nedokážu představit, jak takový obchod může v reálu fungovat. Pokud budou u regálu stát dva lidé, oba najednou sebere bagetu, jak obchod a aplikace pozná, kdo si toho kolik vzal? Co když uvnitř vypnu mobil? Co když nebudu mít na účtu dost peněz? Snad na to Amazon co nejdříve odpoví.

Zdroj: Amazon

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Odpověď na nedostatek peněz na účtu je prostá – v USA se platí kreditkou. Dluhy si vyřídíte s jejím vydavatelem tak, jak to máte ve smlouvě.

    Spousta obchodníků tam debetky nebere – kreditka poskytuje záruku, že své peníze dostanou od banky.

    • Jak může v reálu fungovat takový obchod, je pro mne osobně představitelné docela snadno. Co je pro mě ale naprosto nepředstavitelné (a chválabohu, já už u o toho nebudu) je, jak může fungovat do budoucna lidská společnost obklopená stovkami takových obchodů a jinými „technickými vymoženostmi“, nad kterým dneska kdejaký hipster obdivně hýká úžasem. Myslím že jako studijní materiál pro pochopení mých obav skvěle poslouží kniha 1984.