Satelitní internet chystá i Amazon. Na oběžnou dráhu chce dostat přes 3000 družic

1

Dalším velkým satelitním operátorem se chce stát Amazon. Potají pracuje na projektu Kuiper, jehož cílem je na orbitu vynést celkem 3236 satelitů, které mají poskytovat rychlý internet po celém světě. Firma o svém plánu informovala Mezinárodní telekomunikační unii, a právě z žádosti uložené na webu ITU proniklo na veřejnost několik detailů. Upozornil na ně magazín GeekWire.

Všechny družice chce firma vynést na nízkou oběžnou dráhu. Ve výšce 590 kilometrů by šlo o 784 satelitů, v 610 kilometrech by bylo dalších 1296 satelitů a v 630 kilometrech pak ještě 1156 dalších. Pokrývat budou planetu mezi 56° severní a 56° jižní zeměpisné šířky, dosah bude pro 95 % populace.

V tuto chvíli ještě není jisté, kdy by projekt mohl odstartovat, či zda se tak vůbec stane. Amazon musí nejdříve získat povolení od příslušných úřadů, které budou koordinovat, aby na orbitě už nebylo přesatelitováno. Obdobný projekt už totiž rozjel SpaceX (síť Starlink) nebo společnosti OneWeb a Telesat. O satelitní internet se zajímá též Facebook. Všichni chtějí družice umístit ve výškách v řádu stovek kilometrů, protože jen tam mohou zajistit minimální latence důležité pro moderní internetové služby.

Není také známo, kdo by pro Amazon satelity vyráběl a vynášel je na orbitu. Ve druhém případě je ale velká šance, že to bude společnost Blue Origin. Tu stejně jako Amazonu založil a řídí Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě. Blue Origin momentálně vyvíjí novou raketu New Glenn, která by měla přespříští rok sloužit k prvním komerčním zakázkám. Firma již podepsala smlouvy právě s Telesatem a OneWebem.

Satelitní internet chystá i Amazon. Na oběžnou dráhu chce dostat přes 3000 družic
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 3 hlasů