Amazon Silk: revoluční prohlížeč, nebo jen sprostá kopie Opery?

0

O optimalizaci a sestavení stránky v cloudu

Zní to možná bizarně, ale je to tak. Vlastně to ani není moc nepředstavitelné. Takže se letmo podívejme na to, jak si Amazon prohlížeč budoucnosti představuje. Dobrých patnáct let se základní pojetí prohlížeče nikam moc neposunulo. Jistě na povrchu se dějí málem zázraky, uživatelské prostředí prošlo výraznými inovacemi, prohlížení navíc akceleruje. Rychle zpracováváme JavaScript a využíváme grafické karty k hardwarové akceleraci, čímž urychlíme sestavení a vykreslení stránky. A protože nám grafická karta kryje záda, mohou si dnešní weby vesměs dovolit všelijaké grafické pitominky a efekty, aniž by se bály nuzného výkonu na počítačích čtenářů.

Prohlížeč je pro nás nicméně stále program, kde se sice technologie mění (respektive vylepšují) jako na běžícím pásu, avšak v celkovém důsledku máme tu čest se stále stejnou aplikací. Na tabletu nicméně musíme počítat s menší výpočetní sílou, navíc, zaměstnáváním hardwaru se spotřebovává drahocenná elektrická energie uložená v baterii.

Aby se Kindle v tomhle směru šetřil co možná nejvíce, zahraje si Amazon na toho hodného. Propůjčí vám sílu své obrovské flotily serverů. Serverové farmy složené ze samých extravýkonných procesorů, nespočtu gigabajtů paměti a špičkového internetového připojení poskytují velký potenciál. Myšlenka Silku je velmi prostá: prohlížeč dá serverům avízo, že si chcete nějakou stránku prohlédnout, vzdálené stroje zareagují, stránku vám sestaví a vám pak de facto pošlou hotový produkt. Na klientské straně se toho vskutku moc neděje.

Cloud se tak integruje do prohlížeče a stane se jeho součástí. Zní to trochu ulétle, ale revoluční myšlenka by měla fungovat. Alespoň teoreticky.

Amazon má rychlejší síť a našlapané servery

Řada lidí si představuje hlavně ony našlapané vícejádrové procesory a desítky gigabajtů paměti. Jenže jejich služba tvoří pouze polovinu zázraku, druhou část tvoří síťová akce. Na dnešních počítačích o výkon hardwaru většinou vůbec nemusíte mít strach, snad až na mininotebooky, kde se bonusová šťáva zužitkuje. Dnešní stroje poskytují dostatek výkonu pro vykreslení obyčejné webové stránky. Kde ale nezřídkakdy narážíme? Internetové připojení může být zodpovědné za velká zdržení. Právě tady bychom v jistých případech mohli uspořit času nejvíc, kdybychom nechali většinu práce provést servery Amazonu.

Můžete si myslet, že jde o nesmysl, ale prováděných síťových akcí je hned několik a Amazon má zázračný lék, jak tyto operace urychlit. Na svých serverech totiž uloží do chytré vyrovnávací paměti data, která máte jinak běžně uložená v mezipaměti na počítači u vás doma. Vyrovnávací paměť se tak přesune do cloudu a standardně v ní najdete běžné soubory jako kaskádové styly, obrázky nebo i JavaScript. Dosud můžete pozorovat jedinou výhodu, vaše zařízení nemá zahlcené paměťové úložiště. Vtip je v tom, že vám Amazon do tabletu nedoručí originál stránky.

Má moc dobře spočítané, že je úplně zbytečné posílat vám obrázky ve vysokém rozlišení a v plné kvalitě. Takže nastoupí optimalizace obsahu stránky. Mimochodem, podobné věci provádí se stránkami Opera Mini. Silk k tomu ale dodá další chytrý mechanismus, který se bude učit od vás. Zjistí, že na které stránky chodíte, případně v jakém pořadí, naučí se tedy váš vzorec chování. Ve chvíli, kdy budete chtít proplout svou denní rutinou, budou servery připravené vám obsah dodat. Kdybyste například často chodili ze Cnews na ExtraWindows, tak se při návštěvě první jmenované stránky automaticky začne kompletovat i ta druhá. A až se ji pokusíte otevřít, Amazon vám bleskově pošle již konečný produkt.

O úloze cloudu podrobněji

Optimalizace stránek

Když už na to před pár větami skoro přišla řeč, server se dokonce má starat o překompilování JavaScriptu, aby byl pro platformu ARM stravitelnější. Cloud se do akce tedy zapojí více, než by si kdo tipoval.

Hedvábí se do názvu prohlížeče nedostalo náhodou. Hedvábné vlákno reprezentuje štíhlou, až nepozorovatelnou sílu, tenounké lanko, které je velmi těžké přetrhnout. Toto vlákno má být spojnicí mezi vaším zařízením a cloudem.

Takže si udělejme malou rekapitulaci. Oproti běžnému prohlížeči Silk využívá výkonných serverů. Často na nich vynikne především špičkové připojení, které zkrátí prodlevu jednotlivých síťových akcí na minimum. Z vaší strany bude připojení maličko ušetřeno, protože vy pak budete komunikovat pouze s Amazonem. Když vstoupíte na běžnou stránku, zdaleka nezůstanete u spojení s ní. Komunikuje se s přidruženými weby, třeba když je reklama umístěná jinde, k tomu připočítejte sociální zásuvné moduly, jichž jsou stránky plné. Toho budete ušetřeni.

Nesmíme zapomenout ani na to, že prodloužíme životnost baterie, když bude lokální hardware neaktivní (spíše méně aktivní), zatímco server se zapotí (ale ne tolik, vždyť má využívat chytrou vyrovnávací paměť). Další zrychlení by mělo přijít díky předvídání budoucnosti. Pokud se Amazon trefí, na kterou adresu příště zamíříte, ušetřený čas se měl pozitivně projevit na načtení stránky. Nebo, technicky vzato, na přenosu hotové stránky k vám.

Jaká je tedy úloha cloudu?

Z výše uvedené vyplývá, že by problémem nemuselo být ani pomalejší připojení k vám. Zrychlení pocítíte tak jako tak. Dostanete komprimovanou stránku, komprimaci nicméně nebudete mít skoro šanci poznat a ještě tím ušetříte připojení. Všichni jsou spokojení.

Zájemci se mohou podívat, o zpracování kterých částí se postará cloud. Ano, jde skoro o všechno. Na váš tablet nezbude nic jiného než poslední fáze síťového přenosu – ta, při níž obsah putuje směrem k vám. Ve vašem zařízení se budou pouze nacházet neměnné prvky, jako grafické uživatelské prostředí. O to stejné se již nějakou dobu pokouší Panda Cloud Antivirus.

Vy nemusíte nic řešit, nic nastavovat, pouze uvidíte obyčejný prohlížeč, který podporuje moderní weby i Flashový obsah. Vykreslovací jádro WebKit podporuje nejmodernější webové standardy, dobře jej znáte kupříkladu z Google Chrome. Stránky se otevírají v panelech, které dokonce mají naprosto normální zavírací tlačítko se symbolem X. Dovedete si představit něco běžnějšího? Vzhledem k dotykovému displeji půjde samozřejmě přibližovat a oddalovat stránky známým gestem (buď dvojité klepnutí, nebo přibližování dvěma prsty). Hlavní stránka má obsahovat nejnavštěvovanější weby, i tuto funkci dobře známe. Dokonce budete mít možnost ovlivnit nastavení, zde se mají weby načítat v mobilní edici.

Pokud máte stále pochybnosti o urychlení síťových akcí, vezte, že Silk udržuje připojení s cloudem živé. Takže když dojde na lámání chleba, nemusí se spojení znovu otvírat. Sluší se podotknout, že se prohlížeč navíc namísto běžného a starého protokolu HTTP využívá projekt od Googlu – nový protokol SPDY. To znamená další milisekundy k dobru pro vás.

O sledování uživatelů a dalších problémech

Nečekaný zvrat!

Dostali jsme se k části, kde se obvykle odhalí nějaký ten zvrat, někdy jasný jako facka, jindy opravdu nečekaný. V případ Silku se celkem dají očekávat obavy o naše soukromí. Všechno zpracují servery Amazonu, vždyť se mají učit i naše chování. Sice nás skoro na každém webu sleduje Facebook (pokud si nepořídíte šikovné rozšíření pro prohlížeč, které tyto aktivity zastaví), pakliže vám tyto věci vadí, nebudete se při používání Silku cítit dobře.

Velkohubá prohlášení o anonymitě můžeme brát vážně, ale také víme, jak to končí, když o nás někdo ví příliš mnoho. Facebook se za sběr informací kritizuje denně, zatímco si Zuckerberg spokojeně sedí ve své kanceláři a inkasuje z cílených reklam. Máme tu třeba vlády, které podobných datech o lidech doslova baží. Vědět příliš mnoho je nebezpečné, čistě z principu proto bude zcela pochopitelné, když na pravidla cloudové revoluce nepřistoupíte.

Bát bychom se měli, když přijde řeč na zabezpečené weby. Víme, že se kusy stránek budou uchovávat ve vyrovnávací paměti na serverech, což vyvolává nepříjemné obavy. Situaci ve vašich očích asi ani nevylepší fakt, že zabezpečené spojení (přes HTTPS) povede přes cloud od Amazonu jakbysmet. Komunikovat v případě bankovní transakce přes prostředníka ražení Amazonu, byste se sami od sebe asi ani neodvážili. Zdravý rozum velí zastavit se a dát od Silku ruce pryč. Alespoň v podobně důležitých případech.

Amazon ve sledování poráží Facebook

Společnost má v ruce řešení. Nabízí vám přepínač, který všechny cloudové funkce vypne. Pak se ale ze Silku stane prachobyčejný webový prohlížeč, jenž pravděpodobně nepojede jako namydlený blesk, jedině ztratí 95 % výhod. Bereme-li ovšem popsané vlastnosti jako výhody. Jsou výhody ještě výhodami, když se z nich vyvrbí bezpečnostní riziko?

V porovnání s Facebookem hrozí, že Amazon o vás bude vědět úplně všechno. Koncept sledování uživatele dotažený k dokonalosti. V podmínkách používání služby a softwaru najdete zmínku o tom, že společnost může uchovávat všechny navštívené adresy, dokonce také IP a MAC adresy po 30 dní. Ostatně, vysvětlení toho, jak bude probíhat zabezpečené spojené pomocí HTTPS, Amazon nezvládl vůbec. Velmi mlží a nedovede dát jasnou odpověď. Nikdo zatím neví přesně, kterak bude komunikace probíhat. Serverová farma v něm však nějakou roli na castingu získala určitě.

Spekuluje se o tom, že by výrobce do prohlížeče mohl dát certifikát, jenž by Amazonu povolil dělat prostředníka. Ujal by se tak úlohy speciální proxy, pomocí níž by mohly probíhat i zabezpečené přenosy v akcelerované formě. Tím byste se ale firmě nebezpečně otevřeli.

Za hranice Kindlu?

Amazon se dušuje, že veškerá data budou sbírána anonymně, vůbec by se neměly ukládat údaje, které by vás eventuálně mohly identifikovat. Na druhé straně se v podmínkách dočtete cosi o ukládání všeho, co Amazonu poskytnete. Provedená vyhledávání, historie prohlížení, to všechno si Amazon tak jako tak ponechá. Nad poskytovaným softwarem ani nemáte výhradní kontrolu z hlediska aktualizací. Ty se mohou samy stahovat a instalovat.

Otázka zní, jak bude Silk schopný v praxi. Moderní weby využívají offline úložiště a vůbec pracují tak, že to proxy službě jako Silk akorát znepříjemňuje život. De Silva z Opery se již vyjádřil velmi pochybně. Že prý úsporné funkce v Opeře (Turbo) nevyjdou ze srovnání se Silkem o nic hůř.

Na řadu otázek se dozvíme odpověď zřejmě až po vydání prohlížeče. To se stane 15. listopadu letošního roku a nebude k sehnání jinde než na tabletu Kindle Fire. Existuje naděje, že se podívá za hranice království Kindlovského. Seznam nakoupených domén příbuzných se Silkem obsahuje krom mnoha dalších rovněž silkforwindows.com nebo silkforpc.com. Společnost si některé takové domény jistě zaregistrovala především preventivně, ale nebylo by příliš překvapivé, kdyby se prohlížeč dostal na běžné počítače. Napovědět mohou opět podmínky používání, kde se píše o posílání hlášení o pádech.

Na Kindlu se mají posílat zcela automaticky a nijak tomu nezabráníte, ale na jiných zařízeních si prý můžete vybrat. Co ta jiná zařízení mají být?

Ohodnoťte tento článek!