Amazon už prodá více e-knih než všech tištěných dohromady

0

A je to tady. Největší prodejce knih na světě už pokořil papír. Na každých 100 tištěných knih všech formátů prodá 105 elektronických pro Kindle (nejsou započítány bezplatné tituly). Trvalo tak necelé čtyři roky, než elektronické verze porazily své předchůdce.

Amazon začal s prodejem e-knih v listopadu 2007, kdy na trh uvedl první čtečku Kindle a zároveň první knižní tituly. Velký boom odstartoval loni a předloni, softwarové čtečky se objevily na ostatních platformách (hlavně tabletech) a na trh přišel nejúspěšnější e-reader Kindle 3.

Knihy pro Kindle už porazily papír, foto: Amazon

V červenci 2010 už měl Amazon první triumf – pokořil knihy s pevnou vazbou. Letos v únoru přeskočil i prodej rozšířenějších paperbacků (s měkkou vazbou). První duben si budeme pamatovat jako datum, kdy e-knihy porazily všechny tištěné dohromady. Malou kličku to ještě přece jen má. Započítány jsou pouze tištěné knihy, které současně nemají verzi pro Kindle. A Amazon není zvyklý poskytovat podrobnější data, takže stejně nevíme, jak je to doopravdy.

V Americe je nyní nejprodávanější čtečkou levnější Kindle 3 za 114 dolarů, ale s reklamou. Amazon prodal za čtyři měsíce roku 2011 třikrát tolik e-knih než ve stejném období předchozího roku.

Firma nyní v USA prodává 950 000 e-knih (109 ze 111 je v žebříčku bestsellerů podle New York Times). Přes 790 000 z nich stojí 9,99 USD a méně. K tomu jsou v katalogu ještě miliony knih zdarma. A jen v posledních 5 měsících přibylo 175 000 nových komerčních titulů. Jen ty české se v něm ještě neprodávají…

Zdroj: Amazon

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Už jsem si toho všiml v neděli, ale nelíbí se mi to. Podle mě byla lepší černá – nesvítí tak do očí a fotka se prohlíží lépe. Každopádně to nemaj pořád dodělaný, protože při zavření obrázku se stránka zbytešně refreshne, né-li vrátí někam do historie…