AMD 785G s integrovaným Radeonem HD 4200 a UVD2

0

AMD 785G – nástupce 780G a 790GX

Od nové čipové sady si AMD slibuje minimálně vyrovnání kroku s Nvidií, která na poli čipsetů s integrovanou grafikou nyní bezostyšně kraluje. Její čipová sada MCP7A totiž držela kromě zahřívání a spotřeby všechny trumfy, které mohly příznivce HTPC a integrovaných zařízení zajímat. Uvedením čipsetu AMD 785G tak AMD ve většině papírových parametrů dorovnává s Nvidií krok a v některých ohledech ji i předhání. Tím mám na mysli hlavně podporu DirectX 10.1 a pamětí DDR3 (dle osazeného procesoru). Krok pak dorovnává v podpoře HDMI 1.3 a zvýšením grafického výkonu. Samo AMD uvádí, že nárůst by se měl pohybovat kolem 10–15 % proti Radeonu HD 3300.

Pokud se podíváte na tabulku s porovnáním čipových sad AMD 780G a 785G, tak zjistíte, že změny k lepšímu zde skutečně jsou. Jako hlavní výhodu nespatřuji podporu DirectX 10.1, protože velkých efektů si na integrované grafice příliš neužijete, ale podporu UVD2. Více v kapitole o integrované grafice. Odstraněny byly také problémy s přehráváním LPCM zvuku. Také HDMI se již může pochlubit označením 1.3.

Co se týče jižního můstku, tak základní desky se zatím stále dodávají s verzí SB750. Ta podporuje až 14 USB portů, 6× SATA a na rozdíl od konkurence obsahuje i IDE řadič.

Pozadu nezůstává ani akcelerace výpočtů přes GPU, neboli ATI Stream Technology. Mezi aktuálně podporované aplikace patří Adobe CS4, Acrobat, After Effect a Photoshop, Microsoft Silverlight, PowerPoint a PhotoEditor, Cyberlink Espresso a PowerDirector 7, ArcSoft Total Media Theater, Folding@home a ATI Video converter.

 

Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H – představení, parametry

Na testování nám dorazila zcela holá základní deska bez příslušenství, což nám ale nezabránilo v jejím kompletním otestování. U ostré verze byste pak měli narazit na čtyři SATA kabely, jeden IDE, zadní záslepku, manuál a instalační cédéčko. To se ale v našem případě nekonalo. Samotná deska pak vychází ze série Ultra Durable 3, což znamená, že v ní najdete kombinaci čtyř věcí: 2× 60 g mědi v PCB, kvalitní kondenzátory s životností 50 000 hodin, nižší a rychlejší mosfety s menším zahříváním a cívky s feritovým jádrem. Tyto komponenty navíc nenajdete jen v napájecích obvodech, ale po celé desce.

 

Nápisu 2 oz Copper si můžete všimnout i na vlastním PCB. S tímto označením se Gigabytu podařil marketingový husarský kousek, protože toto označení začala razit u svých paměťových modulů i A-Data a najdete je i na nových deskách Asus. Tím ale nechci použití tlustších měděných vrstev nijak zlehčovat. Faktem ale je, že ve skutečnosti lepší vlastnosti pozná a ocení jen hrstka nadšenců, ale slyší na ně masy.

 Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Jestli s něčím nemívají základní desky Gigabyte problémy, tak je to rozložení komponent. Ani tato deska není žádnou výjimkou. I na stísněném prostoru má každý konektor své jasně dané místo. V orientaci vám navíc pomáhá jednoduché barevné označení.

Mezi zadními konektory najdete hybridní PS/2, šest USB portů, 1× eSATA a FireWire. U výstupů ze zvukovky nechybí 6× jack 3,5 mm, optika, ani výstup přes HDMI. Pro videovýstup slouží D-Sub, DVI-D a HDMI. Zapojit lze ale jen dva výstupy současně.

 

Pevné disky a optické mechaniky můžete připojit k IDE i SATA rozhraní. Na desce pak ještě najdete piny pro dalších šest USB portů, druhý FireWire nebo COM.

 

Paměťové sloty jsou bohužel tradičně u sebe. Otázkou také je, zda je v dnešní době i mATX desky lepší osadit dva starší PCI sloty, nebo raději dva PCIe ×1. Gigabyte vsadil na první variantu, já už bych se dnes asi pomalu začal klonit k té druhé.

Napájení je v tomto případě jen pětifázové, což se ale nijak nepodepsalo na přetaktování. Při něm si deska zachovala vynikající tvrdost. Horší to je ale s teplotami mosfetů i cévek, které nejsou ničím pasivně chlazeny.

Na desce najdete integrované dva BIOSy, přičemž v čipu M_BIOS je uložená speciální verze pro odemčení nepoužívaných jader na procesorech AMD Phenom II, což jsme si v praxi i ověřili. Krom toho najdete na desce gigabitovou síťovku, klasický audio kodek ALC 889A a FireWire řadič Texas Instruments.

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Design hlavního pasivu na severním můstku je velmi povedený, bohužel ale hodně jednostranně orientovaný. Při namontování ve skříni typu tower by přes něj měl vzduch ideálně proudit v horizontálním směru. Na jižním můstku pak trůní menší pasiv, který si ale s SB750 bez problémů poradil.

Na desce najdete celkem tři konektory pro větráky (dva čtyřpinové), z nichž jsou právě tyto dva řiditelné.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Ničím nechlazené mosfety a těsně vedle nich umístěné cívky se při zátěžovém testu hodně zahřívaly. Teplotní rekord 107,5/109,4 °C, který drží deska Gigabyte GA-MA78GM-S2H ale ohrožen naštěstí nebyl. Teplota čipsetu se pak již držela na přijatelné úrovni.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Zde se projevil mírný nárůst spotřeby oproti předchozí verzi čipsetu. Holt silnější integrovaná grafika si o pár wattů navíc řekne. V zátěži se pak projevil menší počet fází oproti ostatním deskám s čipsety AMD.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení a spotřeby.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

I když deska není primárně určena na taktování, nezapomněl Gigabyte ani na tyto možnosti. Stejně tak se nám vrátilo odemčení položky Advanced Chipset Features pomocí CTRL + F1.

V první položce MB Intelligent Tweaker můžete vesele taktovat procesor, HyperTransport, paměti i integrovanou grafiku dle libosti. Rozsahy položek jsou ve všech případech dostatečné a při troše štěstí a umu lze z osazeného procesoru dostat i zajímavé výsledky. Pod položkou Advanced Clock Calibration pak můžete zkusit odemčít nepoužívaná jádra procesoru. Pozornost také upoutá velmi velký rozsah taktů grafické karty (200–2000 Mhz), který ale není až tak nesmyslný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Více v kapitole o grafice.

Možnosti nastavení pamětí jsou také dostatečné, k dispozici jsou čtyři děličky i dostatek možností časování. Deska sice nezachází do naprostých detailů, což ale v tomto případě není vůbec na škodu. Body získává i za zobrazení SPD i Auto nastavení.

 

Rozsahy napětí pro základní taktování stačí, pro vyšší pak budete muset volit jiný model základní desky.

Tradičním nedostatkem desek Gigabyte je v položce Advanced BIOS Features vypnutá funkce S.M.A.R.T., kterou doporučuji ihned zapnout. Dále zde můžete určit velikost paměti přidělené integrované grafice, případně ji zcela můžete zcela vypnout. Za zmínku stojí i možnost zálohovat BIOS na pevný disk.

V záložce PC Health Status můžete zapnout automatickou regulaci větráků. Ta se týká dvou čtyřpinových konektorů. Nastavení BIOSu si pak můžete uložit do některého z profilů.

Tato základní deska nabízí ve svém BIOSu i možnost odemčít blokovaná jádra na procesorech Phenom II X3. Vše probíhá skrze položku Advanced Clock Calibration, kde zvolíte firmware Hybrid. Následně proběhne flashnutí upravené verze BIOSu, která jádra odemče. V našem případě se vše povedlo, ale bohužel blokované jádro v procesoru není nejkvalitnější a počítač během náběhu do Windows vyhodil BSOD. Třeba budete mít víc štěstí.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

Integrovaná grafika – představení

Integrovaná grafika se představuje

To, co dělá čipovou sadu AMD 785G tak zajímavou, není ani čtrnáct USB portů nebo podpora AM3, ale právě integrovaná grafická karta Radeon HD 4200 s jádrem RV620 a podporou UVD 2 a výstupem HDMI 1.3. S tím jde ruku v ruce podpora DirectX 10.1, ATI Stream a vícejádrová akcelerace pod připravovanými Windows 7.

Pokud se zaměříme na UVD 2, tak zde to akceleruje MPEG2, H.264 i VC1 tituly. Navíc přibyla oproti předchozí verzi akcelerace obrazu v obraze na Blu-ray, dynamický kontrast a automatické vylepšování pleťových odstínů, odstranění šumu či zvýraznění barev u přehrávaného videa. Vše můžete ponechat na automatice nebo manuálně regulovat v CCC.

V době testování byla dostupná beta verze ovladačů 8.634, s níž také byly provedeny veškeré testy. Kromě manuálního nastavení úprav kvality videa obsahovala testovací verze i položku AMD PowerPlay, která je ale určena především pro notebooky, čemuž odpovídají i nabízené položky. Také její aktivace neměla na spotřebu žádný vliv.

Jeden z problémů, na které jsem při testování narazil, byla detekce samotné karty. Takty jsem se dozvěděl pouze z ATITool, pár dalších parametrů z GPU Caps Viewer. GPU-Z i v poslední verzi rezignovalo a tvrdošíjně tuhlo. Základní takt grafického jádra je tedy nastaven na 500 MHz, přičemž (jak zjistíte v následující kapitole) potenciál k přetaktování je zde velmi slušný. Výrobci desek si navíc mohou určit, jestli budou grafiku dodávat bez vlastní paměti, nebo se SidePortem. Gigabyte v této verzi SidePort nepoužil, Asus jej u desky M4A785TD-V EVO má. Dle slov AMD by měl být přínos SidePortu na herním výkonu přibližně 10 % a podle předchozích zkušeností s čipsetem AMD 790GX bych tomuto tvrzení i celkem věřil.

Integrovaná grafika – hrátky s taktováním

Během testování integrované grafiky jsem chtěl vyzkoušet i její přetaktování. K mému milému překvapení byl Radeon HD 4200 k taktování velmi svolný a z původních 500 Mhz se postupně dostal až na dvojnásobnou frekvenci. To ale neznamenalo dvojnásobný celkový výkon, protože ten byl velmi brzděn paměťovou propustností. Věřím tomu, že u desky se Sideport pamětí budou výsledky ještě o poznání lepší.

Jako první najdete v grafu integrovanou grafiku s podtaktovaným procesorem Phenom X2 720 BE (v grafu je omylem 710, když najdu sílu, tak grafy přetípnu) na rovné 2 GHz. Na této frekvenci totiž výsledky procesorových testů oscilovaly kolem výsledků Athlonu 64 X2 6000+, na němž byla testována většina integrovaných grafik. U čtvrté a páté položky si můžete prohlédnout vliv pamětí na výkon grafiky. Poslední položka pak patří zmiňované 1GHz frekvenci IGP.

Integrovaná grafika – porovnání s ostatními grafikami

Integrované grafické karty se snažím testovat za co možná nejvíce podobných podmínek. Integrované grafické karty na platformě AMD jsou testovány s Athlonem 64 X2 6000+. V případě platformy Intel používám pro testování Core 2 Duo E8500, které změnou násobiče podtaktuji na rovné 2 GHz (6× 333). Na několika výkonnostních testech zaměřených na procesor jsem si ověřil, že výsledky přibližně oscilují kolem výsledků Athlonu 64 X2 6000+ a neměly by se tedy výrazněji projevovat na výsledcích grafických testů. To samé platí i pro Phenom X3 720 na frekvenci 2 Ghz, i když zde kvůli třem jádrům s trochu většími odchylkami. Proto berte tyto výsledky jako orientační.

Z výsledků je patrné, že výkon nového IGP se skutečně pohybuje kolem 10 % nad Radeonem HD 3300 bez SidePort paměti. Na GeForce 9300 ale stále ztrácí a dotahuje se na ni až při výrazném přetaktování. Uvidíme u další recenze, jak se projeví Radeon HD 4200 se SidePort pamětí. Již tyhle výsledky jsou totiž hodně povzbudivé.

Integrovaná grafika – Akcelerace videa a spotřeba

Zátěž při přehrávání Blu-ray disků je velmi příjemná a nemusíte se bát, že i na slabším počítači budete mít problémy. Průměrně dosahovala díky akceleraci jen kolem 3 %.

Při akceleraci HD videa ve formátu WMVHD zatěžovala grafika procesor jen necelými 10 %.

Při akceleraci MKV v rozlišení 1080i se zátěž zvedla na průměrných 17 %.

S akcelerací netradičního náročného videa Samsungu, které doposud dokázala akcelerovat jen Nvidia, si ale Radeon HD 4200 neporadil.

0

Co se týče spotřeby, tak v tomto případě měřím spotřebu celé sestavy, v níž je jen procesor (Core 2 Duo E8500 i Phenom II X3 720 podtaktovaný na 2000 MHz) na základním napětí, 2× 1 GB paměti, zapnutá integrovaná grafika, pevný disk a optický mechanika. Přídavná grafika GeForce 8800 GT je v tomto případě ze systému vytažena. Spotřeba by tak měla odpovídat klasickému kancelářskému nasazení.

Na celkové spotřebě se kromě větší spotřeby samotného čipsetu projevila i vyšší spotřeba Phenomu. pokud bychom v grafu bez zátěže odečetli cca 10 W rozdílu mezi Phenomem a Athlonem, dostaneme cca 6–8 W, které navíc konzumuje nový čipset oproti AMD 790 GX s Radeonem HD 3300.

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování

Přetaktování

Ikdyž jsem byl před testováním desky varován, že je deska dodávaná jen s velmi ranným BIOSem a že výsledky přetaktování by nemusely být úplně přesvědčivé, opak byl pravdou. Základní frekvenci jsem bez větších problémů zvednul z původních 200 MHz na velmi solidních 352 MHz.

V případě taktování procesoru se mi taktéž podařil celkem solidní výsledek, který směle konkuruje ostatním deskám. Z původních 2,8 GHz jsem se dostal na chvílemi na 3,646 GHz. Chvílemi říkám proto, že základní frekvence dost kolísala. V BIOSu jsem měl nastaveno 18× 201, na screenshotu ale můžete sami vidět i 202,6 MHz. Napětí v BIOSu bylo nastaveno na 1,450 V, ve Windows mi pak CPU-Z ukázalo o 0,010 V méně. Pochvalu ale Gigabyte zaslouží za tvrdost napájení, které se při zátěži nehnulo ani o 0,001 V.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Nyní se můžete podívat na celkové nárůsty frekvence sběrnice, procesoru i celkové hodnocení přetaktování.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

Výsledky následujících testů nijak zvlášť nevybočovaly z řady, spíše se většinou řadily k lepšímu průměru.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen jednak v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy zvukové karty

Testy zvukové karty

Kvalitu integrované zvukové karty měřím pomocí RightMark Audio Analyzeru a zvukové karty Asus Xonar D2, která má dostatečně kvalitní vstupy, aby dokázala integrované HD kodeky proměřit. Kvalitu zvuku hodnotím také pomocí poslechového testu pomocí sluchátek Koss UR/29. V porovnání najdete kromě testované zvukovky také kartu SoundBlaster X-Fi dodávanou k deskám MSI a testovací Asus Xonar D2 (testováno loop-back smyčkou).

Také u této desky narazíte na Gigabytem velmi často používaný zvukový kodek Realtek ALC 889A. Ten podal velmi slušný výkon, který příliš nezaostával za dedikovanými kolegyněmi. Snad jen přeslechy mezi kanály mohly dopadnout trochu lépe. Za zmínku stojí i podpora Dolby Home Theater. Na EAX, či jiné hráčské systémy ale raději zapomeňte. Pro hráče je lepší zainvestovat do přídavné SoundBlaster X-Fi nebo podobné zvukovky.


Dynamický rozsah


Odstup signálu od šumu


Přeslechy mezi kanály


Frekvenční odezva


Harmonické zkreslení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

S čipovou sadou 785G AMD opět dokázalo, že se s ním na poli integrovaných grafických karet musí počítat. Čipová sada obsahuje vše, co dnešní uživatel může od integrované grafiky chtít. Přiměřený grafický výkon, který poskytuje Radeon HD 4200 postačí i na skromnější hraní her, navíc po přetaktování již i konkuruje GeForce 9300. A to jsme ještě netestovali model se SidePort pamětí, který má v nabídce např. Asus. Kromě herního výkonu přichází 785G s novou verzí UVD 2.0 (Unified Video Decoder), která akceleruje na Blu-ray už i obraz v obraze a přidává i další funkce. AMD 785G je důstojným nástupcem již trochu zastarávající čipové sady AMD 780G i novější AMD 790GX. Nový IGP má navíc velmi dobrý potenciál k taktování, což nám dokázal zdvojnásobením původní frekvence.

Co se týče samotné desky Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H, tak ani zde si není příliš na co stěžovat. Akorát napájecí mosfety mohly být opatřeny nějakým alespoň malým pasivem, který by z nich lépe odváděl produkované teplo. Také konektorů pro větráky mohlo být trochu více. Jinak ale již další závažnější výtky k této desce nemám. Výkon byl zcela standardní a při přetaktování deska překvapila jak dosaženými frekvencemi, tak i tvrdostí napájení.

I když finální koncová cena ještě nebyla včera přesně známa, Gigabyte uvádí, že by se měla deska ke koncovým uživatelům dostat v rozmezí 1800–2000 Kč. A to je zpráva velmi pozitivní, zvláště když desky s AMD 790GX stále stojí minimálně 2500 Kč. Také z tohoto důvodu si od nás deska odnáší ocenění SmartBuy.

Plusy a mínusy

+ rozložení komponent
+ UVD 2 + HDMI 1.3
+ akcelerace videa
+ přetaktování IGP
+ možnosti nastavení
+ tvrdé napájení
+ poměr cena/výkon
+ odemykání jader procesorů

– chlazení mosfetů
– jen dva regulované konektory pro větráky
– v BIOSu vypnutá funkce S.M.A.R.T.

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Gigabyte.