AMD a IBM: pokroky v EUV litografii

0

Již dlouhá léta se pro výrobu křemíkových čipů využívá postup zvaný DUV litografie. Wafery se ponořují do vody a ultrafialové světlo o vlnové délce 193nm (deep ultra-violet – DUV) tvoří v křemíku tranzistory a vyznačuje dráhy kovových spojů. Již v roce 1997 se vědělo, že DUV litografie jednou přestane stačit, a tak Intel, AMD a Motorola založili EUV Limited Liability Corporation, společnost, která měla vyvíjet technologie pro výrobu pomocí EUV (extreme ultra-violet) litografie. Mezitím ale stávající postup s DUV zářením doznal značných vylepšení, díky nimž bude stačit pro čipy s tranzistory velkými 22nm, a na EUV se tak trochu zapomnělo. Až nyní AMD a IBM oznámily, že jejich inženýři společnými silami využili EUV litografii k výrobě prototypu čipu.

Tranzistory v křemíku vyrobilo AMD ve své továrně Fab36 klasickým 45nm procesem s DUV litografií. Polotovary byly pak převezeny do testovací budovy ve státě New York, kde byla pomocí EUV litografie se zářením o vlnové délce 13,5nm vytvořena první vrstva kovových spojů. Ke kompletnímu procesoru vyrobenému EUV litografií mají inženýři stále daleko, ale přinejmenším mají dobrý začátek. První procesory vyráběné 16nm procesem využívajícím EUV záření by se mohly objevit na trhu již v roce 2013.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. BTW PCi-e 2.0 dokáže full duplex linky přeskupit do dvou jednosměrných. Takže teoretická propustnost v jednom směru může být až čtyřnásobkem PCi-e 1.0(1.1). Ale jak píšeš, ono je to stejně jedno. Rozdíl výkonu bude pravděpodobně v jednotkách procent.

  2. Odlozeni 9800GX2 celkem nahrava ATi. Do 18.3. by mozna mohla stihnou vydat Catalyst 8.3 a dale tak zvysit vykon svych karet, predevsim HD 3870 X2. Take bude zajimave(no, jak pro koho) sledovat, jak si povede Quad SLi a CrossFire X.

  3. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zdali se plánuje recenze Radeonu HD3650. EHW je velice kvalitní a proto bych ocenil právě Vaši recenzi. Zajímalo by mě hlavně srovnání mezi značkami (hlavně Sapphire/Asus/MSI).