AMD A-series (Llano): sedm nových procesorů pro notebooky

0

AMD se chystá uvést na trh novou generaci procesorů. Novinka s architekturou Llano má být konkurencí k procesorům Intel Sandy Bridge a půjde skutečně o velký skok oproti posledním dvěma letem.

První zástupci rodiny AMD Fusion už tu s námi jsou v malých zařízeních. Mluvím o platformě Brazos a procesorech Zacate a Ontario. Nyní AMD uvádí nová APU Llano platformy Sabine.

Nové čipy jsou zaprvé vyrobeny 32nm postupem, a v jednom malém čipu najdete nahuštěna nejen dvě či čtyři jádra procesoru, ale i nejvýkonnější integrovanou grafiku dnešních notebooků a modul UVD3 pro akceleraci videa všech formátů. To s sebou nese řadu výhod, v první řadě ale hlavně tu, že nám klesne spotřeba, a to značně klíčově. Kromě pokročilého výrobního procesu tomu napomáhá i nová správa spotřeby.

AMD také po vzoru Intelu nasazuje i do notebooků Turbo. Zatímco má procesor daný nějaký základní takt, třeba u AMD A8-3530MX 1,9 GHz, v případě nasazení jediného jádra může toto výrazně zrychlit, a to až na 2,6 GHz. Celý čip sdílí nějakou hodnotu TDP a procesor se jej snaží co nejefektivněji dynamicky naplnit, aby byl úkol rychleji dokončen a mohl přejít do klidového stavu. Režim se u AMD nazývá Turbo Core, nikoli Turbo Boost.

Integrovaná grafika má 240-400 Stream procesorů, což napovídá faktu, že i Intel HD Graphics 3000, nejvýkonnější IGP dneška, se výkonem nechytá. Navíc je možné zapojit integrovanou a dedikovanou grafiku do asymetrického režimu CrossFireX, čímž získáte pravděpodobně malý výkonový nárůst (efektivita tohoto zapojení je nevysoká).

Na serveru Anandtech.com otestovali notebook s procesorem AMD A8-3500M. Výkon na takt a jádro oproti dnešním procesorům znatelně stoupl, což je dáno jednak Turbo Core, a také mírnými vylepšeními v architektuře, která však v základu přeci jen zůstává stejná. Hlavně jsou ale nová APU mnohem úspornější a v testech výdrže předčila testovaná konfigurace se čtyřjádrem i notebook s dvoujádrem Core i5-2520M a integrovaným čipem HDG 3000.

AMD tak konečně vytahuje proti Sandy Bridge nějakou smysluplnou konkurenci. Výkonem sice nové procesory neoslní, ale v noteboocích AMD pokulhává mnohem bolestivěji ve vysoké spotřebě, kterou A-series umně napravuje. Počkejme si na testy notebooků, které už se začínají objevovat.

Zdroje: Fudzilla, Anandtech

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář