AMD asi zařízlo nové čipové sady 1090FX a 1070 pro platformu AM3+

0

Zdá se, že zřejmě poslední rok na trhu si platforma AM3+ odslouží stále v partnerství s postaršími, byť osvědčenými čipovými sadami řady 900, tedy modely 990FX, 990X a 970. Loni se ještě objevily náznaky, že by se platforma okolo procesorů FX zároveň s vydáním procesorů Vishera s inovovanou architekturou Piledriver mohla dočkat také vylepšených čipových sad. Dle informací serveru Fudzilla se ovšem nic takového nestane.

Před rokem uvedené čipové sady, které nyní desky pro Bulldozery využívají, mají z technologického hlediska pár nevýhod. Vedle dvoučipové koncepce, která by nemusela příliš vadit, se jedná zejména o absenci nativního řadiče USB 3.0 a podpory pro rozhraní PCI Express 3.0. Zatímco USB 3.0 mohou výrobci snadno doplnit přídavným řadičem, u rozhraní PCI Express 3.0 toto možné není. Byť jde do jisté míry o kosmetickou vadu, platforma kvůli tomu působí zejména na náročného zákazníka archaickým dojmem. Je koneckonců pravdou, že vznikla spíše pomalou evolucí z čipových sad řady 700, které již brzy oslaví pět let.

Procesor AMD FX 6100

Koncem minulého roku jsme přinesli zprávu, podle které měla tato evoluce přinést ještě poslední výhonek, který by platformu poněkud občerstvil. K novým procesorům Vishera měly být údajně k dispozici i aktualizované čipové sady 1090FX a 1070. Nešlo ovšem o nijak radikální obměnu: v prvé řadě měly stále zůstat u PCI Express 2.0. Prakticky jedinou novinku měl přinášet jižní můstek SB1060, a to přidání dalších dvou portů SATA 6 Gb/s (celkový počet by tedy činil 8). V interním slajdu, který tehdy zprávu provázel, se ještě zmiňuje možná podpora USB 3.0 u modelu 1090FX. Není však zcela jasné, zda měl být tento řadič skutečně přítomen v severním můstku. Je možné, že by nakonec šlo prostě o externě připojený čip.

Slajd k plánovaným čipovým sadám AMD 1090FX a 1070

Jak už jsem naznačil v úvodu, z těchto plánů podle všeho sešlo. AMD tedy zůstane u existujících čipových sad, a to včetně jižního můstku SB950. Je docela možné, že výrobci základních desek již nebyli ochotni uvádět nové modely. U příležitosti vydání procesorů Vishera zřejmě povětšinou uvedou jen nové revize starších desek, případně jen aktualizují BIOSy. Zrušení nových čipsetů by pak bylo jen logické, prostě o ně nebyl zájem. Samo AMD se zřejmě hodlá v budoucnu soustředit na platformy kolem procesorů typu APU; následovníka socketu AM3+ se již asi nedočkáme. Všimněme si ostatně, že čipové sady pro APU mají USB 3.0 již rok integrováno.

 

Pokud si na nějakou Visheru brousíte zuby, příliš se toho pro vás nemění. Plánované (a zřejmě zrušené) čipové sady toho skutečně neměly přinést mnoho. Naopak se jedná o dobrou zprávu pro majitele existujících základních desek. Vishera bude očividně procesorem pro současnou platformu, takže se snad z hlediska kompatibility nebudeme setkávat s umělými překážkami.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!