AMD bude 220W procesory FX-9000 prodávat v sadě s vodním chlazením

0

Když AMD v červnu (júni) odhalilo procesory FX-9370 a FX-9590, doporučovalo je provozovat rovnou s vodním chlazením. Vysokých frekvencí tyto čipy dosahují za cenu bezprecedentního TDP stanoveného na 220 W (tedy bezprecedentního alespoň co se CPU pro stolní počítače týká; u grafik už jsme zvyklí na leccos). Exempláře, které se poté dostaly do volného prodeje, byly nicméně dodávány bez jakéhokoli chladiče. To se ale má změnit – firma údajně začíná nabízet sady, v kterých je k procesoru přiloženo vodní chlazení s uzavřeným okruhem.

Jak informuje web CPU World, balení s vodníkem se začalo objevovat – zatím k předobjednávkám – v nabídce amerických internetových obchodů (například zde). Vodní chlazení, jehož výrobce a typ bohužel není upřesněn, zvedá zřejmě cenu procesorů zhruba o 60 USD (tedy řekněme circa 1500 CZK). Sady lze poznat podle odlišných produktových kódů. Zatímco původní krabicová balení mají na konci kódu písmena WOF, kity s vodníkem se označují WOX (tedy FD9370FHHKWOX a FD9590FHHKWOX).

FX-9000 s vodním chlazením v obchodu Provantage.com

Dosavadní samostatné prodeje FX-9370 a FX-9590 údajně nebyly až tak úplně oficiální (v obchodech se údajně objevují čipy, které měly skončit v sestavách výrobců OEM). To už zřejmě teď neplatí – balení s chladičem je již logicky určeno pro koncového uživatele. Na faktické dostupnosti čipů na pultech se tím pravda nic nemění, jde spíše o cosi jako symbolický zlom. Až tak úplně se ale AMD ke své kontroverzní highendové nabídce přihlásit nechce – čipy například chybí v oficiálním ceníku.

 

Cena zejména dražšího FX-9590 ostatně značně kolísá, k čemuž by nebyl prostor, pokud by byla oficiálně stanovena. Na snímku z amerického obchodu Provantage.com výše můžete ještě vidět původní vysoké ceny, které ale ještě v srpnu (auguste) mnohde vzaly za své po masivních slevách. Oproti stavu před měsícem ale teď například britské ceny klesly ještě níž: z 300 až k 230 GBP. Ceny v eurech se pak pohybují v oblasti 270 – 300 EUR. Také obchody u nás ale FX-9590 někdy nabízejí i za částky pod deset tisíc korun; stačí ostatně sáhnout po některém z vyhledávačů cen.

Je asi jasné, že za nějakých 20 000 CZK jsou FX oproti alternativám od Intelu prostě nekonkurenceschopná. Drastické slevy ale modelu zase berou jakoukoli „highendovou“ auru. Oficiální potvrzení nízké ceny by v očích trhu svým způsobem bylo cosi jako přiznání porážky.

Vodní chladič Cooler Master Seidon

Zdroj: CPU World, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!