AMD bude mít horší tržby, než čekalo. Předělá 20nm čipy na 14/16nm proces

0

Pokud jste četli zprávu o kvartálních finančních výsledních AMD za Q1 2015, pak asi víte, že ani za právě skončené druhé čtvrtletí (Q2 2015) firmu nečeká dobrého. Prognóza zněla, že se obrat sníží až o šest procent (přesněji řečeno 3 % plus minus tři procentní body). Zdá se však, že poměry na trhu se vyvíjely ještě hůře, než společnost čekala. Ačkoliv ještě není čas k vyhlášení konečných výsledků, vydává firma předběžné varovní, že plán nebude splněn a propad bude ještě větší.

Podle včera vydané tiskové zprávy budou výsledky horší – obrat se mezičtvrtletně sníží o osm procent, čemuž by odpovídala hodnota okolo 947 milionů USD. Vzhledem k tomu je prakticky jisté, že firma bude ve ztrátě, zhoršila se totiž i hrubá marže. Ta má místo 32 % dosahovat jen 28 %. Příčinou těchto problémů je podle AMD oslabení poptávky po PC (které se asi AMD dotýká více, než Intelu, který má silnější konkurenční pozici). Horší jsou zejména prodeje APU u OEM odběratelů – velcí výrobci PC jinými slovy omezují počty počítačů či notebooků stavěná s čipy APU.

AMD uvádí první desktopová APU Kaveri
Na špatném výsledku se údajně podílí hlavně zhoršené prodeje APU výrobcům počítačů

Podle zprávy se očekává, že finanční rezerva společnosti se propadne na zhruba 830 milionů USD. Po Q1 2015 byla výše rezerv 906 milionů, což by znamenalo, že firma za Q2 přišla o minimálně 76 milionu dolarů (kromě toho se ale asi ještě zvýší dluh, takže reálně to bude více). Dříve AMD uvádělo, že optimální úroveň rezerv je pro něj zhruba 1 miliarda a více, minimální provozní výše by měla být někde u 700 milionů USD. Pokud se tedy ztráty nepodaří zarazit, bude zřejmě firma muset brzy získat další přechodné financování ve formě úvěrů nebo investic. AMD nicméně udává, že úroveň finančních rezerv je ještě v souladu s očekáváním, takže dopad nenadále snížených tržeb byl zřejmě z části vykompenzován menšími náklady.

Finální výsledky by firma měla zveřejnit 16. července. Spolu s nimi bývá obvykle stanovena také prognóza pro třetí čtvrtletí, která napoví, zda bude neúspěšné hospodaření pokračovat, nebo zda je v dohledu nějaký obrat k lepšímu. Ze ztráty se ale společnosti asi ani v Q3 2015 ještě vybřednout nepodaří.

 

 

Několik 20nm čipů bylo prý přeloženo na 14 či 16 nm proces

Kromě špatných finančních zpráv ovšem oznámení obsahuje jeden zajímavý detail technologického rázu. Firma uvádí, že za druhé čtvrtletí zaúčtuje mezi náklady jednorázovou položku 33 milionu USD, spojenou s „přechodem z 20nm procesu na výrobu s tranzistory typu FinFET“. Firma zmiňuje, že měla započatých „několik“ 20nm produktů, které budou místo toho přepracovány pro buď 16nm proces TSMC, nebo 14nm proces Samsungu/GlobalFoundries (konkrétní dodavatel uveden není). Procesy s FinFETy jsou dražší, takže tato cena asi vedle práce navíc obnáší i vyšší ceny za masky a rozjetí výroby.

O jakých 20nm čipech je řeč, je však záhada. AMD už před časem sdělilo, že nějaké chystá, nemělo jich ale být velké množství. Víme, že 20nm měla být APU tvořící „projekt Skybridge“, tedy komplementární čipy s jádry ARM a x86 (odvozenými od architektury Puma). Projekt Skybridge byl ovšem poslán k ledu kvůli nezájmu výrobců. Teoreticky by z něj mohlo přežít ono kočkovité APU, které by tím pádem bylo uvedeno s 14nm nebo 16nm výrobním procesem, ovšem také asi se zdržením. Ovšem v publikovaných roadmapách žádné 20nm APU není, takže toto nepovažuji za pravděpodobné. Převod by se ale nicméně mohl týkat zakázkových APU pro konzole PS4 a Xbox One, o nichž AMD jinak veřejně nemluví.

GPU Fiji s HBM (Computex 2015)
GPU Fiji s HBM (Computex 2015)

Druhou možností je, že se jedná o nějaké nebo nějaká GPU z budoucí generace Arctic Islands. O tom, zda některá původně počítala s 20nm planárním procesem, nemáme přesné zprávy, kvůli jeho špatným výsledkům by ale převod dával smysl. Přesun na FinFETy údajně nemá být vysoce náročný kvůli příbuznosti procesů (pokud se použije stejná továrna), nicméně i tak přinese zdržení, vyšší cenu výroby a možná o něco horší optimalizaci, než kdyby byl čip pro 14/16nm proces navržen od počátku. Doufejme alespoň, že tato GPU nebudou opožděná výrazně, i když o moc dříve, než za rok touhle dobou bych je vzhledem k pozdnímu uvedení Radeonů řady 300Fury asi nečekal.

Zdroj: AMD

AMD bude mít horší tržby, než čekalo. Předělá 20nm čipy na 14/16nm proces

Ohodnoťte tento článek!