AMD bude mít USB 3.0 řadič od Renesas

0

Kolega Ondra Bešťák se ve své nedávné novince o nových procesorech AMD zmínil i o chystaném mobilním čipsetu s kódovým označením „Hudson D1“ a posteskl si, že v jeho výbavě chybí USB třetí generace. To se však možná ještě změní: server DigiTimes přinesl zprávu, že AMD jedná s firmou Renesas Electronics o možnosti integrace jejího USB 3.0 řadiče do Hudsonu D1.

Renesas je momentálně jednou ze dvou společností, které nabízejí svůj řadič USB 3.0, a to díky akvizici NEC Electronics, která řadič vyvinula. Tou druhou je Fresco Logic. Ostatní výrobci mají podle serveru SemiAccurate problémy s ovladači pro svá zařízení, a to je důvod, proč nikdo jiný kromě Renesasu a Fresca nemá své hardware certifikované u USB-IF.

Možná si ještě vzpomenete, jak se kvůli USB 3.0 pohádali výrobci čipsetů s Intelem. AMD, VIA, Nvidia a SiS tehdy podezřívaly Intel, že záměrně zatajuje ostatním společnostem specifikace USB 3.0 řadiče (které měly fungovat jako záruka, že řadiče od různých výrobců nebudou mít problémy s kompatibilitou), a že této pozice zneužívá k tomu, aby mohl vydat čipsety s podporou USB 3.0 s předstihem před ostatními.

Spor nakonec vyšuměl do ztracena a jak to dopadlo s náskokem Intelu, víme všichni. Pokud AMD dovede jednání s Renesasem do zdárného konce, bude přijetí nového standardu USB u čipsetů naruby nadvakrát: nejenže o prvenství přijde Intel, netradičně budou v čele inovace notebooky namísto desktopů. A tak se v diskuzi na SemiAccurate zrodila ďábelská myšlenka, kterou vám nyní zasejeme, aby ve vaší mysli klíčila a sílila: že možná Intel sabotuje přijetí USB 3.0 záměrně, aby mohl prosadit své vlastní rozhraní Light Peak.

Zdroj: DigiTimes, SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!