AMD bude od ASMedia outsourcovat nejen SATA Express, ale i celé čipové sady

0

Když nedávno prosáklo, že AMD údajně naimplementuje rozhraní SATA Express pro rychlá SSD pomocí technologie dodávané v licenci firmou ASMedia, mnozí možná spráskli ruce, kam až procesorová dvojka dopracovala. Jenže firma má stále potíž dosáhnout větší (pokud vůbec nějaký) zisk a outsourcingu u ní zřejmě bude víc a víc. Web DigiTimes, který se zprávou přišel, totiž nyní píše, že role externích dodavatelů bude ještě mnohem dramatičtější.

Podle zdrojů pocházejících zřejmě z tchajwanských průmyslových či distribučních kruhů totiž AMD plánuje tento outsourcing rozšířit na celé čipové sady jako takové. Firma ASMedia by prý měla zajišťovat kompletní vývoj těchto komponent, které si AMD dosud zajišťovalo samo. Výrobce procesorů (a GPU) by tím ušetřil na nákladech a uvolnil zdroje pro přípravu důležitějších technologií. Na druhou stranu tím ale firma ztratí část samostatnosti a za vše bude muset firmě ASMedia platit.

Takto radikální příklon k outsourcingu lze asi číst jako znamení slabosti (a naskýtá se i otázka, kde AMD „kapituluje“ příště). Závislost na ASMedia také přináší jisté riziko, pokud by se dodavatelská firma dostala do nějakých problémů. Připomeňme, že ASMedia má na krku kriminální vyšetřování, neboť údajně ukradla technologii svých řadičů USB od firmy VIA.

Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)
Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)

Co se technické stránky věci týče, pro ASMedia by vývoj čipsetů jako AMD A88X, A78 a podobně neměl být problémem. Současné čipové sady již jsou vlastně jen jižními můstky a poskytují již jen konektivitu pro úložiště (SATA, případně RAID), USB a řadič PCI Express, který je ale sekundární k řadiči v CPU. V podstatě všechny tyto technologie má ASMedia ve svém portfoliu čipů, a nic tedy nebrání tomu, aby stvořila vlastní čipovou sadu, jako tomu bylo v minulé dekádě u firem VIA, SiS, Uli, Nvidia a ATi (v devadesátých letech i AMD). Jen v tomto případě bude celek prodáván pod značkou AMD a je možné, že bude pro usnadnění používat některé části z originálních čipsetů.

Řadič ASMedia ASM1074

Otázka je, jak to bude s čipovými sadami, které jsou přímo součástí procesorů (APU typu Beema, budoucí čipy ARM, výhledově možná i velká APU). Dle původního modelu by do nich asi AMD přejímalo technologie a IP ze samostatných čipových sad. Pokud ale tyto začne dodávat firma ASMedia, bude ji zřejmě AMD muset pustit i přímo do svých procesorů/SoCů. Jinak by totiž v podstatě duplikovalo činnost, kterou kvůli snížení nákladů do externí firmy vyvedlo. Tedy pokud není plán takový, že externí čipové sady budou časem plně zrušeny a pouze na přechodné období je ještě AMD nechá outsourcovat, aby neplýtvalo vlastními silami na mrtvou vývojovou větev; ty interní by ale dál dělalo samo. Pravděpodobnější ale asi je, že se ASMedia v AMD uchytí nastálo a převezme celou agendu čipsetů, jak externích, tak integrovaných.

 

DigiTimes se k věci dokonce podařilo sehnat vyjádření AMD. Zástupci firmy však sdělili toliko, že ke „spekulacím“ komentáře neposkytují. Z toho si asi můžete vzít, co chcete. Pokud se zpráva potvrdí, nezbývá než doufat, že technologie od ASMedia nebudou trpět horším výkonem, a zejména pak ne špatnou stabilitou a spolehlivostí.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!