AMD Bulldozer a jeho přetaktování ve světě

0

Ten, kdo četl naši recenzi osmijádrového procesoru AMD FX-8150, jistě ví, že se procesor (konkrétní kus) nepovedlo přetaktovat nijak výrazně. Podívejme se však, jak si model FX-8150 vedl jinde ve světě na různých serverech. Vybral jsem výsledky z celkem devíti zahraničních magazínů. Nutno však podotknout, že každý používá na testování stability různé nástroje, metodiky, chlazení a mnoho dalšího, tedy tím mohou být výsledky mírně ovlivněny. Co se týče chlazení, skoro všichni použili buď výkonnější vzduchové chlazení, případně kompaktní vodní chlazení na způsob Corsair H80 či H100. Ale ani v našem případě nebyly teploty procesoru v zátěži zase tak vysoké, aby byl na vině jen chladič.

Jak můžet vidět, jsou mezi výsledky relativně velké rozdíly. Zatímco na HardwareCanucks dosáhli při napětí
1,488 V pouhých 4615 MHz, na LegitReviews to bylo při napětí 1,464 V celých 4916 MHz. Nastávají tedy dvě možnosti. Buď jsou vypuštěné procesory v přetaktování značně nevyrovnané, nebo byly rozdíly v testování stability tak výrazné, že zapříčinily tak velký odskok.

Vzhledem k tomu, že má AMD s 32nm výrobou velké problémy, je první možnost pravděpodobná asi stejně jako ta druhá. Zatím můžeme tedy jen spekulovat a čekat, až se někomu dostane do rukou více kousků a porovná jejich možnosti přetaktování. I tak je to však pro AMD velký krok vpřed, jelikož procesory s jádrem Deneb, které byly do dneška procesory AMD s nejlepší možností přetaktování, zdaleka takových výsledků nedosahují a o 4,6 GHz stabilně si mohly nechat jen zdát.

Druhý pohled je trochu méně pozitivní, neboť FX-8150 s max. Turbem sahá z nominálních 3,6 GHz až ke 4,3 GHz, výsledky přetaktování nad 4,6 GHz tak nejsou u tohoto modelu příliš vzrušující. Uvidíme, zda (podobně jako u Phenomů) nedojde k výraznému zlepšení výrobního procesu a potom tedy k procentuálně zajímavějším výsledkům přetaktování i se vzduchovým chlazením.

Zdroje: Madshrimps, LegitReviews, TweakTown,…

Ohodnoťte tento článek!