AMD Bulldozer: desktopy mají přednost

0

Včera uskutečněný AMD Analyst Day byl věnován téměř výhradně novým procesorům se znakem zeleného šípu. V této novince se podrobněji podíváme na plány v segmentu pro vás asi nejzajímavějším, tedy v desktopu. Tam AMD chystá dvě novinky: APU Llano obsahující procesorová jádra a grafický akcelerátor na jednom čipu a zbrusu novou architekturu Bulldozer.


V první vlně, a to ke konci druhého kvartálu roku 2011, bude vydán procesor kódově označený Zambezi. AMD u něj uvádí 4–8 jader, což zřejmě znamená, že fyzicky se jedná o čip složený ze čtyř dvoujádrových modulů, ale AMD nabídne i varianty s deaktivovaným jedním či dvěma moduly. Každý dvoujádrový modul je vybaven dvěma megabajty L2 cache a Zambezi dále nese sdílenou L3 cache s kapacitou 8 MB (dohromady tedy 16 MB!). Ta bude podle serveru X-bit labs zachována i šestijádrové varianty, „zmetkovému“ čtyřjádru zbydou pouze celkem 4 MB cache druhé úrovně.

Někdy v průběhu roku 2012 Zambezi nahradí novinka jménem Komodo. Ač půjde stále o osmijádro vyrobené 32nm technologií, v jeho arzenálu přibude integrované grafické jádro s podporou DirectX 11. O jeho přínosu u high-endového CPU lze polemizovat, nicméně hlavním účelem IGP zde má pravděpodobně být počítání paralelních úloh přes OpenCL a DirectCompute. V tom případě je nejvyšší čas začít tlačit vývojáře, aby akceleraci přes GPU důsledně používali. A zatímco Nvidia a Intel se v osvětě k „parallel computingu“ angažují, od AMD je ticho po pěšině…

Levnějším sourozencem čipu Komodo a nástupcem Llana se stane procesor pojmenovaný Trinity, fyzicky čtyřjádro, u kterého bude AMD někdy polovinu jader vypínat.


Tento diagram už jste asi v té či oné podobě viděli, neviděli jste však popisek vlevo dole. Přestože architektura Bulldozer alespoň na mne působí jako ušitá na míru serverům, úplně první čipy tentokrát budou směřovat do desktopu a servery si jeden čtvrtrok počkají. I v serverech je v delším výhledu na co se těšit, ale o tom až někdy příště.

Zdroj: TechConnect Magazine, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!