AMD Bulldozer: specifikace, konkurence, zmatek ve značení

0

V sobotu jsme vám ukázali, v jakých krabicích se procesory AMD architektury Bulldozer zřejmě budou prodávat, dnes máme o nových modelech další informace. Server X-bit labs zveřejnil specifikace čtyř modelů z Black Edition (to jsou ty, které budou baleny v křiklavě žlutých a červených krabicích). Název procesoru skutečně tvoří jen písmena FX a modelové číslo:

Řada procesorů AMD FX
Model FX-8130P FX-8110 FX-6110 FX-4110
Počet jader
8 8 6 4
L2 cache 8 MB 8 MB 6 MB 4 MB
L3 cache „Až 8 MB“ „Až 8 MB“ „Až 8 MB“ „Až 8 MB“
TDP 125 W 95 W 95 W 95 W
Podporovaný takt pamětí (DDR3)
1866 MHz 1866 MHz 1866 MHz 1866 MHz
Black Edition + + + +
Turbo Core + + + +
Patice AM3+ AM3+ AM3+ AM3+
Výrobní postup
32nm SOI 32nm SOI 32nm SOI 32nm SOI

Jádro Zambezi, na němž bude čtveřice modelů založena, má fyzicky osm jader (přesněji řečeno čtyři dvoujádrové moduly), u šestijádrových a čtyřjádrových variant jsou jeden nebo dva moduly (a jim náležící dvoumegabajtová L2 cache) deaktivované. Díky tomuto přístupu dokáže AMD nabídnout desktopové osmijádro s maximální spotřebou 95 wattů. Frekvenci v tabulce uvedených procesorů bohužel neznáme (X-bit labs odhaduje 3,5 GHz) a i kdybychom ji znali, mnoho bychom z ní nevyvodili. Vlastně na ní ani tolik nezáleží – procesory mají funkci Turbo Core a pravděpodobně také odemčený násobič. Podle AMD přinese Bulldozer o 50 % vyšší výkon oproti Phenomu II. Buďme optimisté a předpokládejme, že se srovnávají modely se stejným počtem jader.

Zřejmě jste si již všimli schématu značení, které AMD pro tyto procesory používá. První číslice čtyřciferného kódu vyjadřuje počet jader, druhá bude zřejmě něco na způsob generace, třetí má co do činění se spotřebou daného modelu a nula na čtvrtém místě je proto, že to tak lépe vypadá. Po kolikáté už se schéma značení mění? Alespoň, že je docela pochopitelné, není-liž pravda?

No… není. Toho bohdá nebude, aby marketingové oddělení AMD nevymyslelo systém, ve kterém se zákazník s jistotou ztratí. Ze společnosti unikl (i když se nemohu ubránit dojmu, že spíše byl záměrně uniknut) následující slajd, který zobrazuje produkty AMD a jim odpovídající soupeře ze stáje Intelu.

Pro střední a nižší třídu je určena platforma Lynx s procesorem (APU) Llano s integrovaným Radeonem. Llano je fyzicky čtyřjádro a jeho GPU má 400 stream procesorů, jádra i bloky GPU ale bude AMD u nižších modelů vypínat. Značení různých modelů ale nemá nejmenší spojitost ani s počtem jader (zejména matoucí jsou tudíž označení A8, A6 a A4, která mylně evokují návaznost na Athlon X4), ani s počtem aktivních stream procesorů v GPU. Jsou to zkrátka z rukávu vytažená čísla bez jakéhokoliv významu.

Přinejmenším znepokojivé je, že octa-core AMD FX-81×0 jsou cenově namířena proti čtyřjádrovým Intel Core i7-26xx. Na soupeření s high-endem Intelu, který tvoří platforma LGA 1366 a šestijádrový procesor Core i7-990X, AMD zjevně rezignovalo. Kdo očekává, že osmijádro AMD proti šestijádru Intelu svede nerovný souboj, má zřejmě pravdu, avšak měl by přehodnotit, kdo že bude na jeho konci na lopatkách.

Zdroj: X-bit labs 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!