AMD chystá 45W APU Richland pro desktop, značením se opičí po Intelu

0

Jedna z věcí, která chyběla u posledních generacích procesorů AMD pro desktop, byly čipy s TDP nižším než 65 W. Ty z nabídky pokud vím zmizely s pomalým odchodem architektury K10 do důchodu. V rámci generace Richland (nejvyšší model jsme recenzovali zdezde) však AMD tuto mezeru konečně zaplní, tedy alespoň u procesorů typu APU pro socket FM2.

Existenci takových 45W APU provalilo MSI, které je u svých základních desek zavedlo do seznamu podporovaných čipů (viz například zde), čehož si všimli redaktoři německého webu TweakPC. Ačkoliv je možné, že do budoucna se nabídka ještě rozroste, zatím se jedná o dvojici zřejmě čtyřjádrových modelů – počty jader sice MSI neuvádí, lze na ně však soudit z modelových čísel a z 4MB L2 cache.


 

Prvním čipem bude A10-6700T, což je zřejmě níže taktovaný ekvivalent existujícího 65W A10-6700. Proti tomu bude základní takt snížen na 2,5 GHz; možná to bude částečně kompenzováno vyšším turbem, to však MSI neuvádí. Grafické jádro bude označeno Radeon HD 8650D (místo HD 8670D) a jeho takt je snížen na 720 MHz. Počet stream procesorů doufejme zůstal zachován.

Druhý kousek, A8-6500T, je odvozen od čipu A-6500, který má grafiku oříznutou na 256 stream procesorů. To bude opět asi platit i u A8-6500T (uváděn je Radeon HD 8550D rovněž podtaktovaný na 720 MHz). Frekvence CPU je nastavena na 2,1 GHz v základu a turbo opět neznáme. Procesor bude jistě o něco levnější než první, nicméně ceny není snadné uhodnout. 100W a 65W verze jedné řady (tedy například A10-6700 a A10-6800K) prodává dnes AMD za stejnou cenu, stejně tak je ale možné, že za 45W variantu by naopak mohlo účtovat „vysokohorskou přirážku“.

Seznam podporovaných CPU s 45W APU Richland, MSI

Co si také zaslouží zmínku, je značení procesorů. Zatímco úsporné Athlony II měly v názvu za číslem malé písmeno e, u nových 45W APU to AMD dělá jinak. A to tak, že převezme názvosloví Intelu, který 45W procesorům připisuje velké písmeno T. Ačkoliv jsem za to v titulu do AMD (s nadsázkou) rýpnul, nejde o špatnou věc, neboť zákazník bude mít dešifrování modelových označení pro jednou o něco snazší. AMD ostatně již dříve přejalo třeba označení odemčených procesorů písmenem K.

 

Zdroje: TweakPC, CPU World

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Máte nějaký odkaz na obrázek přídavného chlazení v tom doku? Co já jsem viděl (ale to byly jen obyčejn fotky kompletu), tak mi to přišlo jako obyčejný dok, takže by mě to zajímalo jak to funguje.

    PS: Asi vypadla nula ve spotřebě APU v S3.