AMD chystá „gigahertzovou edici“ Radeonu HD 7970

0

Zdá se, že Nvidia vytvořila uvedením grafických karet GeForce GTX 680 na trhu zdravě konkurenční prostředí. Byť se společnosti AMD architektura Graphic Core Next také docela vydařila, výkonnostně je na tom konkurenční Kepler (alias grafický čip GK104) o něco lépe. AMD ovšem také nezahálí a chystá se srovnat krok pomocí výše taktovaných modelů řady Radeon HD 7970.

AMD se údajně chystá zatraktivnit nabídku svého zatím nejvyššího modelu vydáním karet „gigahertzové edice“. Dosažení této kulaté frekvence již společnost ostatně marketingově využila u slabších modelů své 28nm řady, uvedených dříve v tomto roce.

AMD Radeon HD 7970

Jádro Tahiti, na kterém Radeony HD 7970 běží, tiká v referenčních kartách na 925 MHz. Obvykle má ovšem v taktech značnou rezervu. Dle zdrojů serveru Atomic MPC se od uvedení zlepšila výtěžnost a většina vyrobených čipů již na stejném napětí zvládá vyšší frekvence než původních 925 MHz. Pokud je tomu skutečně tak, neměly by nové modely mít výrazně vyšší spotřebu. Zpráva nicméně neuvádí, zda bude novou metou přesně 1 GHz. Výkonu karet by jistě slušelo i vyšší číslo, stejně jako vyšší taktovací frekvence pamětí.

Tento postup asi nikoho nepřekvapí. Grafiky s rychlejšími verzemi starších čipů nebyly v minulosti na trhu vzácností. V dnešní době se přetaktování většinou ujímají přímo výrobci karet, oficiální uvedení gigahertzové verze přímo firmou AMD tedy spíš zpětně zohledňuje existenci výše taktovaných nereferenčních modelů.

Marketingová recese AMD: přetaktovávačské pilulky Verdetrol

Zdroj: Atomic MPC

AMD chystá „gigahertzovou edici“ Radeonu HD 7970

Ohodnoťte tento článek!