AMD chystá konkurenci pro Xeony D. BGA Zeny mají 16 jader, osm 10Gb/s síťovek

0

Loni uvedl Intel na trh pod značkou Xeon D speciální BGA procesory pro servery, založené na jádrech Broadwell. V těch byly ze začátku spatřovány hlavně konkurenti pro firmy, které by měly ambice se serverovými ARMy. Ovšem z těchto CPU, integrujících relativně levně 10Gb/s Ethernet, se nakonec vyklubaly jedny z nejzajímavějších serverových čipů poslední doby. Důležitost BGA procesorů tohoto typu patrně v serverech bude jen narůstat, čemuž nasvědčuje i to, že jsme dozvěděli o podobném procesoru, který chystá AMD.

Tato firma by měla příští rok uvést až 32jádrové Opterony Naples, které budou pasovat do socketu označeného SP3. Podle webu Fudzilla ale AMD po vzoru Xeonů D chystá také patrně kompaktnější verzi v pouzdru BGA, jež se má označovat SP4. Tyto procesory (či možná SoC), jejichž kódové označení je údajně Snowy Owl, budou tedy napevno pájené na desku. Zajímavé je, že opět půjde o vícečipová pouzdra („MCM“), AMD totiž chce CPU Snowy Owl nabízet až v 16jádrové konfiguraci, což znamená, že musí použít dva 14nm osmijádrové čipy Zeppelin (na nichž bude postaveno i desktopové Summit Ridge pro platformu AM4).

Čipy na nerozřezaném waferu
Čipy Zeppelin na nerozřezaném waferu

Snowy Owl s 16 jádry má mít celkem 32 MB L3 cache, k tomu každé jádro má mít 512KB L2 cache jako u ostatních Zenů. Takty zatím neznáme, ani orientačně. Xeony D je mají relativně nízké kvůli udržení nízké spotřeby a AMD patrně bude mít podobný cíl. Ačkoliv to ještě není plně potvrzené, přímo na CPU by údajně měly být integrované 10Gb/s rozhraní Ethernet, a to údajně až osm adaptérů (patrně čtyři na každý z čipů). Řadiče PCI Express 3.0 mají mít dohromady 64 linek a připojit k jednomu SoC údajně půjde až 16 disků SATA, což se bude hodit pro NAS a úložišťové servery. Podporovaná budou i SSD typu NVMe.

Procesory Snowy Owl budou mít aktivní HT (takže zpracovávat budou 32 vláken) a podle Fudzilly budou plně využívat své integrované paměťové řadiče, takže RAM bude čtyřkanálová. To patrně bude stát něco na spotřebě, ale proti Xeonům D by to mělo mít výhodu v tom, že deska bude moci mít více slotů pro paměťové moduly a tudíž bude podporována vyšší kapacita RAM na instanci.

 

TDP těchto procesorů má být u nejvýkonnějších modelů do 100 W, což by bylo výrazně nad Xeony D, nicméně dostupná má zřejmě být řada variant s nižšími spotřebami, údajně až do 35 W. Pro srovnání, Xeony D existují nejčastěji v třídě 45 W, ale Intel má i 35W, 65W a 20W typy (20W model je osekán na čtyři jádra, což bude možná 35W Snowy Owl rovněž).

AMD oficiálně vypouští na trh procesory Opteron A1100 s architekturou ARM
AMD Opteron A1100 v pouzdře BGA. Zde je to ale jen s jedním čipem

 

Kdy bude Snowy Owl uveden, není úplně jasné. Fudzilla uvádí, že většina Opteronů s architekturou Zen se má objevit někdy do poloviny roku 2017. Zda se do toho počítají i tyto BGA verze, je však otázka. Na druhou stranu, fyzicky by všechny tyto produkty měly být založené na identickém křemíku a rozdíl je tak hlavně v provedení pouzdra. Mohly by se tak na trhu objevit více méně naráz, pokud to dovolí proces validace a další přípravy. Reálně by tedy mezi nimi pár měsíců být mohlo, AMD ale bude mít motivaci mít je na trhu co nejdříve, protože momentálně toho v serverech moc nenabízí. Snowy Owl by ovšem díky své výbavě asi mohl být mířen i do telekomunikací a síťové infrastruktury.

Zdroj: Fudzilla

AMD chystá konkurenci pro Xeony D. BGA Zeny mají 16 jader, osm 10Gb/s síťovek

Ohodnoťte tento článek!