AMD chystá mini PC jako je NUC s APU Kabini. První už ukázal Gigabyte [Computex]

0

Říká se, že co je malé, to je roztomilé. Miniaturní PC jsou momentálně zřejmě v kurzu a společnosti Intel se podařilo svým mini barebonem NUC vyvolat slušnou vlnu zájmu. Na tomto poli nyní hodlá rozvířit konkurenční boj i dávný rival Intelu, firma AMD. Její představitelé se nechali slyšet, že ve spolupráci s dalšími firmami chystají počítače o profilu zhruba 10 × 10 cm, což odpovídá rozměrům NUCu. Zatímco Intel pro NUC používá CPU odvozená od „velkých jader“ architektur Sandy a Ivy Bridge, AMD místo toho vsadí na levná APU Kabini, založená na úsporné procesorové architektuře Jaguar.

Jak tomu již obvykle bývá, bude AMD nabízet zejména nižší cenu. Určitým lákadlem nicméně může zůstat i osvědčená integrovaná grafika Radeon (Kabini nese 128 stream procesorů architektury GCN). Do počítačů těchto rozměrů nelze osadit rozšiřující kartu, takže s procesorem Intel jste v dobrém i ve zlém odkázáni na jeho integrované jádro. Určitou překážkou rozletu miniaturních PC založených na APU Kabini může být, že je také bude nutné osazovat úložišti typu SSD, celkově tedy systém stále nebude příliš levný. Pro mnoho použití ale naštěstí postačí SSD o nízké kapacitě (dejme tomu 64 GB), jejichž ceny jsou již blízko nejlevnějším magnetickým diskům.

Intel NUCy vyrábí zcela sám, možná i proto, že na jejich produkci může upotřebit kapacity, které mu zbudou po utlumení výroby základních desek. Menší a ne zrovna zámožné AMD místo toho půjde tradiční cestou. Dodávat bude jen čipy a výrobu a prodej drobných počítačů na nich založených nechá na obvyklých partnerech, vyrábějících počítače. Představitelé firmy zatím neprozradili, kdo všechno se této úlohy ujme, nicméně na Computexu už se první podezřelý stihl odkopat – jedná se o firmu Gigabyte.

Miniaturní barebone Gigabyte Brix, tentokrát s APU Kabini (Zdroj: AnandTech)
Miniaturní barebone Gigabyte Brix, tentokrát s APU Kabini (Zdroj: AnandTech)

 Miniaturní barebone Gigabyte Brix s čipy Kabini a Haswell na Computexu 2013 (Zdroj: AnandTech) Miniaturní barebone Gigabyte Brix s čipy Kabini a Haswell na Computexu 2013 (Zdroj: AnandTech) Miniaturní barebone Gigabyte Brix s čipy Kabini a Haswell na Computexu 2013 (Zdroj: AnandTech)

Ta před pár dny vyslala na trh svůj drobný barebone Brix, který se ostatně NUCu velmi podobá konstrukčně. Zatímco v první vlně firma uvedla jen varianty s různými procesory generace Ivy Bridge, na veletrhu Computex 2013 již vystavuje právě i modely, v jejichž útrobách se na základní desce uhnízdilo APU Kabini.

V již dostupných modelech Brix (a v NUCu) se nacházejí 17W CPU doprovázená ještě jižním můstekem. Ve variantě s AMD budou přítomny čipy typu SoC s 9–15W TDP, tedy APU E1-2100, E1-2500, E2-3000 a čtyřjádrové A4-5000. Nejsilnější A6-5200 tedy použito nebude, možná kvůli ceně, dostupnosti, či protože TDP 25 W je již na použité chlazení příliš i pokud si odečteme ušetřenou spotřebu čipové sady. Na fotografiích můžete vidět, že Brix na platformě Kabini nese dvojnásobek portů USB (jinak je výbava podobná, je zde HDMI, DisplayPort a Ethernet). A lze najít ještě jedno milé překvapení – nová verze strojku má konečně audio výstup – na přední straně přibyl analogový jack pro sluchátka kombinovaný s digitálním výstupem S/PDIF.

Miniaturní barebone Gigabyte Brix s čipy Kabini a Haswell na Computexu 2013 (Zdroj: AnandTech)Miniaturní barebone Gigabyte Brix s čipy Kabini a Haswell na Computexu 2013 (Zdroj: AnandTech)

Eliminace čipové sady tedy možná uvolnila prostor pro osazení zvukového kodeku. Tohoto dobrodiní se totiž dostane i modelům založených na ULV čipech Haswell (rovněž integrují čipovou sadu), které Gigabyte chystá také. Z nové generace procesorů Intel nabídne firma Core i3-4010U a i3-4100U, Core i5-4200U a Core i7-4500U. Obě platformy se podle všeho budou prodávat pod stejným označením, GB-XM1.

 

Zdroje: X-bit labs, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!