
Minulý týden unikla prezentace k procesorům Ryzen 2000, které AMD chystá na duben, a také slajd odhalující roadmapu na příští léta. Ta byla ovšem jen pro desktopovou oblast. Web Informática Cero teď přinesl ještě některé další informace, o které se bohužel podělil až poté, co jsme předchozí článek vydali. V nových dodatcích je jeden slajd k budoucím highendovým procesorům Threadripper, ale také jeden, na kterém se konečně dozvídáme také o tom, zda AMD chystá i něco nového pro nejlevnější segmenty trhu, které teď během zavádění architektury Zen poněkud opomíjí.
Předchozí roadmapa ukazovala jen dvě kategorie čipů – po jednom velkém CPU a po jednom APU, tedy to, co letos budou představovat Ryzeny 2000 Pinnacle Ridge a APU Raven Ridge. Na prvním z čipů jsou založené i highendové Threadrippery, které tak sice formují třetí linii, ale křemík je to stejný. Takto předložený plán vzbuzoval otázky, zda AMD vůbec hodlá uvést nějaký nový levný procesor, jako měl například být dvoujádrový Zen, který kdysi ukazovaly embedded roadmapy. Nově vypuštěný slajd něco takového konečně ukazuje.
Levné APU Dali
Tento úkaz se objevuje na slajdu, který je věnován roku 2020 – pro bližší dobu bohužel analogickou stránku nemáme. Tento slajd je zdá se určen jen pro interní účely, každopádně ukazuje předtím nezobrazený segment procesorů. Jak už víme, na rok 2020 AMD plánuje čipy Vermeer (velké CPU) a Renoir, což má být APU. Ovšem zde se k nim přidává ještě třetí, který je pojmenovaný Dali, opět tedy podle známého malíře.

Dali by měl pokrývat segment levných procesorů, AMD ho má označený jako „Value Mobile APU“. V kontrastu k tomu Renoir je označen jako „mobilní a desktopové APU“ a víme, že kromě desktopové verze pro socket AM4 bude pro notebooky vyráběna verze v BGA pouzdru FP6 (to je změna, Raven Ridge používá FP5). Naproti tomu u Dali nic podobného není, z čehož by se asi dalo usuzovat, že by mohlo existovat jen v provedení BGA, tak jako poslední 28nm lowendový čip Stoney Ridge. Jsou sice indicie, že AMD uvažovalo o přenesení lowendových APU tohoto typu na platformu AM4, ale mohlo se stát, že by takový nápad opuštěn. Možná kvůli tomu, že BGA vyjde celkově levněji, nebo kvůli tomu, že by se kompatibilita s AM4 špatně snášela třeba s jednokanálovým řadičem pamětí.
Jak by Dali mohlo vypadat, to těžko říct. Protože tento segment není tak kritický, je možné, že by mohlo mít třeba starší proces a jádra. Ale Zen 2 a 7nm proces mají dorazit už v roce 2019, takže v roce 2020 by se teoreticky do lowendu dostat mohly. Dali pravděpodobně bude mít méně jader v CPU proti výkonnějšímu Renoirovi, ale zda to bude znamenat dvě nebo čtyři, těžko říct. Možný je zde asi jednokanálový řadič DDR4 a další rysy, které potkáváme u lowendových čipů s jádry Jaguar a poté u Stoney Ridge. Rok 2020 je ale poměrně daleko, takže všechny parametry ještě ani nemusí být definitivní.

Docela zásadní otázka je, zda se lowendový (a snad na jádře Zen či Zen 2 založený) SoC dostane na trh až v roce 2020, nebo zda má AMD podobné produkty schované v neprosáknuvších roadmapách i před ním. O dvoujádrovém (pravděpodobně 14nm) Zenu byla naposledy zmínka v roadmapě staré nyní dva roky, takže není jasné, zda ho AMD nezrušilo nebo neodložilo. Takový produkt by se ale AMD do nabídky určitě hodil. I pokud nebude k mání pro socket AM4, poskytl by alespoň konkurenci pro Celerony a Pentia Gemini Lake a možná také úsporný SoC pro segment dejme tomu 5–15W čipů. Myslím, že existuje dobrá šance, že se podobné „malé APU“ objeví když ne letos, tak aspoň v roce 2019, a nebude třeba čekat až do roku 2020.

Dobude 7nm Threadripper výkonnostní trůn?
Pokud jde o onen slajd k Threadripperu, neobsahuje příliš konkrétních informací. Sděluje o druhé generaci plánované na letošek, že bude používat 12nm čipy, poskytne vyšší takty, a také již dostane pružněji fungující turbo (Precision Boost 2). Co je ale zajímavější: na tomto pro interní potřebu vytvořeném slajdu se píše o třetí generaci Threadripperu pro rok 2019 (kódově Castle Peak). AMD má zřejmě hodně vysoká očekávání, protože tyto procesory mají údajně urvat „dominantní vedení na trhu highendového desktopu“. To by se dalo interpretovat tak, že AMD doufá v absolutní porážku Intelu v tomto sektoru – zřejmě díky počtu jader, architektuře Zen 2 a 7nm procesu. Toto sebevědomí ale samozřejmě musí vyvolávat pochybnosti, zda AMD hrubě nepodceňuje nové jádro Ice Lake, které Intel na tuto dobu chystá. V těchto případech asi vždy platí neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Ale pokud je toto sebevědomí podložené, pak by asi třetí Threadripper s jádry Zen 2 mohl nabízet když nic jiného, tak hodně dobrý mezigenerační nárůst výkonu.
„Toto sebevědomí ale samozřejmě musí vyvolávat pochybnosti, zda AMD hrubě nepodceňuje nové jádro Ice Lake, které Intel na tuto dobu chystá.“
Vie sa už, čoho sa budú tie zmeny týkať? Ak zase len rozšíria reorder buffer tak tu bude ťažké podceniť.
Ale možno to myslia tak, že Intel vydá 10nm HEDT až rok alebo dva po 10nm desktope, a že by vydávali 28/32 jadrové Xeony premenované na i9 bude nepravdepodobné.
Vždy mě pobaví když se podobné technologické weby soustředí na absolutně zanedbatelný a neperspektivní segment jako v tomto případě APU Mobile se „dvěma“ jádry, ale místo toho opomíjí pro výrobce nejdůležitější segment a tím je Serverová divize, pokud AMD uvolní Threadripper 2 letos v Q2-Q3 evidentně uvolní i nové modely Epyc, tam už ty stávající dávají svou cenou a parametry intelu hodně velký výprask a pokud AMD ještě trochu přitvrdí teprve potom se má Intel čeho bát.
Jak uz jsem napsal nekolikrat, intel se muze amd „bat“ az pote, co si amd vykonovy a cenovy naskok (nebo aspon vyhodnost) udrzi po nekolik let. AMD nema ani kapacity ani partnery aby mohla v horizontu napr. dvou let nejak vyznamne ohrozit pozici intelu (server, desktop), i kdyby ty cipy davala za pusu. Pro srovnani se staci podivat na dosavadni vyvoj podilu cpu trhu.
No my už máme 2 servery 2xAMD Epyc 7601 (2×32 jader/128 vláken) za cca 350 000 Kč/server a Intel nemá ani v Xeon Platinum (procesory od 100 000 Kč výš) jediný model který by je svým výkonem ohrozil :))) Například na SW transkoding videa teď neexistuje lepší řešení…
Ještě přikládám test podle kterého jsme se rozhodovali
https://www.servethehome.com/dual-amd-epyc-7601-processor-performance-and-review-part-1/
Epycy si urcite najdou svoje odberatele, troufnu si rict ze spolu s THR dohromady lepe nez Ryzeny. To vsak na vyse uvedem nic nemeni.
GloFo má dnes vyššie kapacity ako Intel. 😉
Cili ma glofo vetsi kapacity nez Samsung? 😉 Ale vazne, oba vime ze glofo nevyrabi exkuzivne pro AMD, i kdyby vse zalezelo jen na vyrobe kremiku pro cpu, coz je evidentni nesmysl.
Písal som Intel, Samsung má niekoľko krát viac..
Podle čeho? Teda čísla o kapacitě waferů/měsíc nemám, ale GloFo vyrábí na 14LPP/12LP/7LP v jediné továrně, ty ostatní jedou starší procesy (32nm/28nm) nebo FDSOI (Drážďany). Hodně pochybuju, že Intel má menší kapacitu, a u Samsungu se zase nesmí míchat linky na logické čipy a linky na DRAM nebo NAND.
Tak jistě, server má doma každý kdo sem chodí, hlavně ty za 350k, tak je třeba se na tomto místě věnovat serverové divizi a ne tomu, co zdejší návštěvníky bude zajímat asi tak o 100% více, tedy APU …
O serverech v těch materiálech žádná informace není. Jinak zatím se spíš předpokládalo, že 12nm Epyc spíš nebude a přechod bude rovnou na 7nm čipy (za předpokladu, že nebudou až někdy na konci roku 2019, ale o něco dřív).
Dříve se mělo za to, že AMD chce „rushnout“ přímo na 7nm Epycy a vydat je agresivně už někdy v Q4 2018 (byť to nejspíš bude paper launch).
Investory AMD zatím o tom, že by mělo nějakou šanci proti Intelu, nepřesvědčilo. Před rokem stála akcie AMD 14,28 dolaru. Dneska stojí 11,70. Intel za tu dobu vzrostl z 35,16 na 52,19 (plus dalších 95 centů čistého vyplatil na dividendách). Tedy zatímco Intel posílil o 51 %, AMD o 18 % kleslo.
Těch 14$ bylo totiž dlouholeté maximum.
Když se na to podíváte z jiného pohledu – cca před dvěmi lety stála akcie AMD cca 2$. Za rok se jim podařilo více než zesedminásobit cenu akcie, teď se drží na 5-6 násobku. Zatímco Intel se za dva roky zvedl o 50% (tehdy stál tuším 36$ nebo kolik), AMD o 500-600%.
Akcie jsou kvůli tomuhle špatný porovnávač. Vždy lze najít nějaké odůvodnění, proč je zrovna teď cena taková a maková, nebo pak stáhnout porovnání na delší časové období a najednou vychází úplně jiná %.
Cena akcií ukazuje přesně to, co píšu. Tedy přesvědčení investorů o tom, co má budoucnost a jak zářnou. Proč jsem vytáhl zrovna rok, je celkem jasné. Před rokem AMD uvedlo Ryzen. Cena do té doby odrážela očekávání, jestli se AMDčku podaří přijít s něčím přelomovým. To se podařilo. Ovšem současná cena akcií spíše odráží skepsi. Ne skepsi z výkonu Ryzenů či jejich nástupců, ale skepsi z toho, jak dokáže AMD tento výkon zmonetizovat.
A naopak cena Intelu nemá pravděpodobně skoro žádnou souvislost s tím, jak se daří AMD. Část jeho zhodnocení jde na vrub rostoucím finančním trhům, kdy DJI vzrostl meziročně o 21 %, a další část jde na vrub faktu, že se Intelu celkem úspěšně daří vydělávat i v jiných segmentech, než jsou jen procesory.
Hlavně jaká bude podpora, plánuji R5 2400G s Win 8.1 a nějak nemůžu najít ovladače mimo W10…
MS si vydupal, že nové CPU od Intelu anAMD budou ofiko podporovány jen a pouze na W10. Takže ofiko ovladače pro W8/W7 bych neočekával.
MS si vydupal? Clovece, ty jako veris, ze si AMD zarizne jen kvuli dupnuti MS cely segment Win7?
To není o tom, čemu věřím, MS to už udělal – proč při provozu Ryzenu/Kaby Lake/Coffee Lake pod W7 se objeví hláška s tím, že máš nepodporovaný procesor? A MS pro „nepodporované“ procesory vypnul všechny aktualizace systému. A to není teorie, ale už dlouhou dobu známý fakt (a popravdě jsem dost překvapený, že takovou profláklou věc neznáte).
Prakticky to není problém, protože onu hlášku lze vypnout úpravou registrů a aktualizace lze taky vyřešit, jen je potřeba stáhnout uživatelsky upravené W7 a ne ty oficiální od MS.
Takže ofiko podpora nových CPU (přesněji všech co vyšly po roku 2017, od té doby MS zavedl „nepodporované“ procesory) pod W7 (a myslím, že tam spadají i W8/W8.1) neexistuje.
Projizdel jsem nejaka fora a taky nic.. ani W7, ani w8.1