AMD dalo na web rozsahy frekvencí všech monitorů s FreeSync. Už jich je 78

0

Během posledních dvanácti měsíců se objevilo slušné množství monitorů podporujících systém proměnné obnovovací frekvence FreeSync od AMD. U monitorů s FreeSync je v současnosti velmi důležitý jeden parametr, a to údaj o minimální a maximální frekvenci, mezi nimiž adaptivní obnovování pracuje, což bývá různě široký interval a spodní hranice je někdy poměrně vysoko. Problém doposud byl, že výrobci tento detail téměř nikdy neuváděli, a tak se například až ex post zjistilo, že Asus MG279Q má strop již na 90 místo na maximálních 144 Hz. Po „období nejistoty“ ale teď naštěstí nastupuje „éra poznání“. AMD oznámilo, že tyto údaje se budou dát zjistit na jeho webu, kde udržuje seznam monitorů kompatibilních s FreeSync.

Nápravu situace oznámil na Twitteru Robert Hallock z marketingu AMD. Data budou – respektive nyní již jsou – dostupná v seznamu, který najdete na stránce o FreeSync po rozkliknutí položky „Monitors“ vespod. V tabulce jsou nyní kromě značky, jmen a rozlišení také údaje o typu panelu, tedy TN, VA, IPS (nebo A-HVA/PLS, což jsou alternativy IPS) a rozsah frekvencí, v nichž je aktivní FreeSync. Ten by měl ideálně co největší, současné monitory ale zřejmě kvůli omezením elektronik či samotných panelů mívají rozsah omezen například až od 40 či 48 Hz nahoru. Část monitorů nicméně již adaptivní obnovování umí od 30 snímků za vteřinu.

AMD uvádí na webu rozsahy frekvencí monitorů s FreeSync
AMD uvádí na webu rozsahy frekvencí monitorů s FreeSync

 

V tabulce je také nyní uvedeno, zda daný monitor podporuje funkci Low Framerate Compensation (LFC). Ta umožňuje pracovat sFreeSync pod normální minimální frekvencí LCD pomocí opakování snímků, potřebuje ale, aby maximální frekvence byla alespoň 2,5násobkem té minimální. V tabulce je nyní podpora či nepodpora této důležité funkce pro konkrétní monitory jasně uvedena, což vás zbaví nejistoty při výběru.

 

V seznamu se dá také nalézt, jaké ze vstupů na monitoru FreeSync umějí. Mezi těmi s DisplayPortem se už totiž objevily také monitory podporující FreeSync přes HDMI. Těch je již poměrně dost a část dle těchto údajů funguje s FreeSync na obou z těchto vstupů. V ojedinělých případech se liší rozsah frekvencí, u většiny typů jsou ale zřejmě stejné.

Monitory podporující FreeSync přes HDMI budou k mání už v Q1 2016

 

Seznam monitorů s FreeSync čítá 78 položek

Na seznamu je již docela velké množství množství modelů. Napočítal jsem jich 78, největší počty má Acer, LG a Samsung, menšími nebo většími sériemi je zastoupeno dalších 11 značek. Část těchto monitorů asi ještě není reálně na trhu a byla teprve předběžně oznámena (bude se to asi týkat minimálně těch, u nichž je vyznačena technologie panelu „TBA“). Nicméně se z tohoto seznamu zdá, že se FreeSync uchycuje a snad přece jenom směřuje k našemu vysněnému cíli, tedy aby se z adaptivní obnovovací frekvence stala v monitorech zcela standardní funkce.

Zdroje: PC Perspective, AMD (Twitter)

Ohodnoťte tento článek!