Nekompatibilita na socketu AM4: z některých desek zmizí podpora starších procesorů

26

Často citovaná výhoda u procesorů AMD pro desktop je, že jejich platforma AM4 má být dlouho upgradovatelná a podporovat velké množství generací čipů: vydržet má prý do roku 2020 a dost možná by mohla být nahrazena až kvůli přechodu na paměti DDR5 (které by se tou dobou mohly přijít do praxe). Zdá se ale, že tato dlouhodobá kompatibilita nemusí být samozřejmá a objevují se problémy, které ji kazí.

 

Některé desky prý zaříznou kompatibilitu s APU Bristol Ridge

Paradoxně nyní nejde o nové či budoucí procesory, ale o ty minulé. AMD na platformě AM4 kromě Ryzenů první a druhé generace podporuje také poslední generaci APU ještě s jádry rodiny Bulldozer (s architekturou Excavator), 28nm čipy „řady A“ (A12, A10 atd.) Bristol Ridge. Podle webu AnandTech ale některé desky zřejmě přijdou o podporu těchto procesorů, nebo ji začnou postrádat nově uváděné modely. Údajně mu to sdělili zástupci výrobců desek na Computexu 2018.

Důvod, proč by podpora starších 28nm APU mohla zmizet, je omezené místo dostupné na čipech s pamětí Flash, v nichž je BIOS (přesněji řečeno UEFI) na deskách uloženo. APU Bristol Ridge potřebuje patrně své vlastní moduly pro inicializaci a provoz a případně i mikrokód pro jádra Excavator – v případě, že ho BIOS musí aktualizovat (třeba kvůli chybě Spectre). Zdá se, že u některých desek na tato data výrobci nemají v obrazu BIOSu dost místa a budou muset podporu Bristol Ridge odstranit, aby bylo možno integrovat podporu pro současné (respektive asi hlavně budoucí) procesory Ryzen. Jakých desek se to konkrétně má týkat, ale zatím nevíme.

APU A12-9800 (Zdroj: us.hardware.info)
APU A12-9800 (Zdroj: us.hardware.info)

BIOSy dnes obvykle používají 128Mb čipy Flash (tedy s kapacitou 16 MB), což je o dost víc, než v minulých dobách, ale přesto zřejmě kapacity nedostačují. Řešením by bylo použít větší 256Mb čipy, nebo dvojici 128Mb (což prý u nějakých desek chystá Biostar). Ale to logicky znamená náklady navíc. Je tedy možné, že pro APU Bristol Ridge bude nezbytné používat starší BIOSy, což by nebylo plně optimální v případě, že budou firmwary potřebovat například bezpečnostní aktualizace.

Doufejme také, že podobná potřeba odstranit podporu starších CPU nevyvstane opět po vydání dalších generací Ryzenů. Široká kompatibilita platformy AM4 by tak byla opět rozfragmentována tím, že by se při výměně CPU/APU musel měnit BIOS. Doufejme ale, že se výrobci se situací nějak popasují. V případě APU Bristol Ridge asi odebrání podpory není považována za tak velký problém, jelikož se jich ve srovnání s Ryzeny prodává či prodalo o dost méně a dlouho byla také dostupná jen pro OEM trh.

Moderní rozhraní UEFI na desce Asus
Moderní rozhraní UEFI na desce Asus

Přebujelá rozhraní UEFI?

Trošku se ovšem vkrádá otázka, jestli je určitě takovým problémem objem dat, která potřebuje Bristol Ridge k provozu, a jestli není na vině spíš to, že výrobci desek zaplácávají příliš mnoho z kapacity paměti Flash balastem. Proti tradičním BIOSům s textovým rozhraním se dnešní prostředí UEFI hodně zkomplikovala a často obsahují i poměrně dost grafiky, efektů a někdy asi i zbytečností. Řešením by tak mohla být i odtučňovací kůra v tomto směru. Kdo ví, možná se ukáže, že omezovat podporu nebude nutné na levnějších modelech desek, které v UEFI nemají tolik parádiček a funkcí navíc, jako jsou přetaktovávací nástroje, nastavení RGB LED a podobně.

Nekompatibilita na socketu AM4: z některých desek zmizí podpora starších procesorů
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 15 hlasů

26 KOMENTÁŘE

  • To je poněkud krkolomné řešení. Navíc hrozí že někdo nainstaluje jinou verzi než potřeboval a už mu to nenaběhne pokud nesežene některý podporovaný CPU. Trochu bychom se vrátili do raných dob PC kdy si lidi omylem naládovali bios na jinou desku a bylo vymalováno.

 1. Ten nadpis je podraz. Myslel jsem logicky, ze BIOSy zariznou RyZen 1000 serii a ne ze zariznou nikym nepouzivany Bristol Ridge, ktery je tak na stovce desek po celym svete maximalne .

  A graficka udelatka nejak nechapu, proc se zminuji v souvislosti s UEFI. To jestli je nebo neni deska UEFI nema s temi grafickymi udelatky vubec nic spolecneho. Vyrobce to omalovankove GUI zjevne bavi – bohuzel.

 2. Osobne mi tu chybi dulezia informace a tou je, jakych chipsetu/generace chipsetu se to tyka? Pokud se jedna o nove chipsety vydane s Ryzenem 2, tak to opravdu nevidim jako problem a vzhledem k ‚uspechu‘ Bristol Ridge, bych to nevidel ani jako problem celkove 🙂

 3. Mě spíš teď dostala nekompatabilita posledních ryzenů 😀 Koupil jsem desku MSI 350 mate a ryzena 2200g. Samozřejmě nešel, musel jem sehnat nějakou starou x 950 , flašnout BIOS a už to jede .

  Ale alza na nic takového samozřejmě neupozorňovala 😀 Tak bacha na to .

  • To není o nekompatibilitě, ale o nahrané verzi BIOSu. Žádný prodejce na to neupozorní, protože asi ani neví jaká verze je nahraná. Nicméně by prodejce neměl mít problém BIOSu zdarma flashnout na verzi, která ono CPU podporuje.
   Je docela škoda, že ještě nikdo nepřišel s tím, aby se šlo do BIOSu dostat i bez CPU a mít možnost si jej flashnout.

   • Jasně trošku blbě jsem to napsal, byla to nekompatabilita s tou danou verzí BIOSu.
    Naštěstí na té desce jsou indikační diody kde se to při postu seklo takže mě to trklo. Ta deska má i diodu „nutná diskrétní grafika, když nemáte G procesor, takže je to dělané pro blbce“ Jelikož jsem „intelista“ tak AMD mám jenom samé staré typy a chtěl jsem to vyřešit rychle takže jsem musel mrknout na stránky MSI tam si najít ten nejstarší podporovaný CPU ten jsem koupil za necelý litr a přes něj přeflešoval ten BIOS na nejnovější.

    Je to tak trochu nevýhoda té podpory jedné patice na X generacích BIOSů proti intelu . Ale berte to jako srandu. Skládal jsem to pro syna na hraní a proti intelu mi to vyšlo asi o 2000 levněji a výkon víc než dostatečný.

    Úlet jsou dneska stejně ceny DDR4 pamětí, to je hrůza.Nicméně já pamatuju 1MB za 1200,- ! v dobách kdy platy byly 5-6 tisíc 😀 Takže cajk.

   • Asus u high end desek už pěkných pár let podporuje flash BIOSu přes USB. MSI se touhle featurou na Computexu chlubilo u hodně desek a mám pocit, že to plánují zavést jako standardní featuru která má být na všech budoucích MSI deskách.

    • Vím. Ale nevím jestli to funguje i v tomto případě (nepodporované CPU) nebo je to jen BIOS recovery…dříve (možná i dnes) to ASUS měl i přes disketu či CD. Při poškozeném BIOSu stačilo vložit mediu s .bin souborem a při startu PC pomocí klávesové zkratky nechat flashnout BIOS.

     • to je vlastnost daného BIOSu, ne výrobce desky. A BIOSy dnes vyrábí prakticky jen dvě firmy – AMI a Phoenix. Známý Award je už dlouho součástí Phoenixu. Všechny BIOSy všech výrobců desek jsou postaveny na těchto dvou výrobcích. Asus, MSI apod. si ty biosy jen brandují a upravují pro svou potřebu, zpřístupňují featury a moduly dle potřeby.

      • Cemada: Flash přes USB právě funguje i s nepodporovaným CPU.
       Tynyt: Není to vlastnost BIOSu, je to vlastnost desky – logicky, komunikace s USB probíhá přes CPU (popřípadě ještě skrz chipset) – pokud CPU nelze inicializovat (bricknutý BIOS) nepůjdou USB = žádný flash přes USB nebude. Na desce je speciální USB port, který umí pouze flashovat BIOS.
       Flash BIOSu z USB není vlastností BIOSu, ale desky.

       Ohledně vývoje BIOSů – o firmách Phoenix a AMI jsem nikdy neslyšel, možná vyvíjejí BIOSy, ale určitě ne komplet, maximálně nějaké jádro. Asus a všichni ostatní výrobci desek mají své vlastní inženýry na BIOS – a jejich úlohou rozhodně není „zpřístupňování feature a modulů dle potřeby“, musí naprogramovat časování RAM (všechny časování, tzn. okolo stovky), OC RAM obecně a další věci.
       Kdyby všechny BIOSy byly založeny na BIOSech dvou tebou jmenovaných firem, nebyly by mezi BIOSy výrobců desek takové rozdíly.

  • Nevím kdy jsi to kupoval, ale když se kouknu na tu desku na Alze, tak je napsáno „Pro zajištění podpory Raven Ridge řady procesorů, doporučujeme službu (Update BIOS) základní desky pro 100% kompatibilitu.“

   A tuhle formulku mají u všech 3xx desek, co jsem tak namátkou rozkliknul.

  • Nevím kdy jsi to kupoval, ale když se kouknu na tu desku na Alze, tak je napsáno „Pro zajištění podpory Raven Ridge řady procesorů, doporučujeme službu (Update BIOS) základní desky pro 100% kompatibilitu.“

   A tuhle formulku mají u všech 3xx desek, co jsem tak namátkou rozkliknul.

 4. Jasné že každe itineracia jadra potrebuje svoj mikrokod… agesa ako taka obsahuje mikrokod pre vsetky typy podporovaných cpu… stejne tak tomu bolo i u AM3 – orochi (ci jak sa volal prvý buldozer) a piledriver mali v agese kazdy svoj vlastny mikrokod.

  V kazdom pripade tie APU asi budu narocnejsie na mnozstvo kodu
  – updade z summitPI na ravenPI +1,5MB
  – update z ravenPI na pinnaclePI +0,4MB

  inak čo sa tak dívam tak len MSI ma nejaké velké biosy – 11+MB , asus, asrock a gigabyte su na cca 8MB

 5. Sorry ale ten nadpis je bulvárně zavádějící.
  Jedna se o rozhodnutí výrobce desek z zlediska nedostačující paměti biosu. Nejde o nekompatibilní am4 socket.

  Snehulak: Chapu frustraci po zapnutí. Ale odjakživa je běžné, ze nové cpu jsou podporované od určité verze biosu. A Intel to tak měl taky. Běžně jsem studoval tabulky podpory cpu, jestli mi to poběží . Chce to proste poradně číst. Pokaždé, když kupuju desku, kouknu nejdřív na stránky výrobce, od jaké verze biosu podporuji jaké cpu a podle toho se zaridim . Stejně tak s pametma. Běžný postup už 20 let. A od toho ty tabulky jsou.