AMD: dokončujeme nové Radeony. Kromě Fiji by ale většina mohla být přeznačená

0

Minulý rok toho AMD na grafickém poli mnoho nepředvedlo, a tak už by sestava Radeonů potřebovala aktualizaci jako sůl. Nová generace grafik, kterou firma chystá, by už neměla být příliš vzdálená. Podle toho, co padlo v konferenčním hovoru po oznámení posledních finančních výsledků by se tyto karty sice měly objevit až v druhém čtvrtletí, AMD se o nich ale trošku netypicky zmínilo na svém Facebooku.

Nečekaná reakce přišla na dotaz náhodného kolemjdoucího, zda lze Radeon R9 380X nebo R9 390X čekat před datem uvedení hry GTA V (verze pro PC by měla vyjít 24. března). Oficiální účet AMD k tomu odpověděl, že datum zatím sdělit nemůže, ale zmínil, že karty série 300 jsou v poslední fázi příprav (doslova: „we‘ re still putting the finishing touches on the 300 series“). Formulace je to bohužel dost vágní, takže z ní nelze vyvozovat, zda se nacházíme týdny či spíše měsíce od vydání. Jde ale o vůbec první oficiální zmínku o grafikách řady R 300, o níž se firma podělila. Zástupce, který měl post na svědomí, také napsal, že doma jsou z novinek nadšení, ovšem nic jiného asi ani marketing vypustit nemůže.

AMD na Facebooku: Radeony řady 300 jsou skoro tady
AMD na Facebooku: Radeony řady 300 jsou skoro tady

 

Sestava nové generace: Bermuda, Fiji, Grenada, Tonga, Trinidad

Zajímavější informace o nových kartách přinesl koncem minulého týdne německý web 3DCenter, který sestavil přehled modelů, které lze čekat. Jejich obrysy jsme zatím znali jenom vágně a mnoho informací je zřejmě jen spekulacemi, podle 3DCenter se ale už některá data podařilo doložit i od zdrojů z řad výrobců karet. Co konkrétně je takto ověřeno a co vychází jen ze starších a ne úplně důvěryhodných „drbů“ (jako je třeba tento), bohužel není dobře rozlišeno, takže následující řádky berte hodně s rezervou a spíše pro ilustraci.

Vrchol nabídky mají tvořit karty s GPU Fiji, od nichž mají existovat tři modely. A to jednak jednočipové Radeony, které se podle 3D Center mají jmenovat R9 390X a R9 390. Kromě toho má existovat také třetí karta označená Bermuda, což bude duální model s dvěma Fiji na palubě, údajně pod označením R9 395X2. Zatímco R9 390 a R9 390X přijdou koncem druhého čtvrtletí (nejspíše tedy v červnu), duální Bermuda údajně až na podzim nebo v zimě letošního roku. Část těchto informací by měla pocházet od výrobců karet, nevím ale, zda to platí zrovna pro údaj, že čip Fiji bude mít 4096 stream procesorů a paměti HBM (4 GB).

 

O patro níž se budou pohybovat karty s čipem označeným Grenada, zřejmě s označením R9 380 a R9 380X. Toto by opět měla být informace získaná přímo od výrobců karet. Grenada nicméně nemá být nové GPU, ale jen přeznačené GPU Hawaii. Nové karty tedy budou v podstatě totéž, co Radeony R9 290 a R9 290X, opět s 4 GB paměti GDDR5 na 512bitové sběrnici. Takty se nicméně mohou mírně lišit. Také tyto modely mají dorazit koncem druhého čtvrtletí roku.

Sestava Radeonů R 300 podle 3DCenter. Část informací ale může být spekulativních
Sestava Radeonů R 300 podle 3DCenter. Část informací ale může být spekulativních

Pod přejmenovaným Hawaii se budou nacházet karty s čipem Tonga, asi jako R9 370 (přeznačená R9 285) a R9 370X (zatím nevydaná plná verze čipu). Pokud se potvrdí, že Tonga má ve skutečnosti 384bitovou sběrnici, pak by asi R9 370X nesla 3 GB paměti GDDR5. Stream procesorů by měla mít 2048. Pokud by paměti zůstaly 256bitové, pak by asi karta měla 2 nebo 4 GB. Existence těchto dvou modelů zatím není potvrzená, je ale asi téměř jisté, že Tonga v sestavě nových modelů bude figurovat. Opuštění tohoto GPU jen několik měsíců po uvedení by postrádalo logiku.

Následující cenovou příčku by mohly nést karty s čipem Trinidad, o němž informoval web VR-Zone. Z žádných jiných zdrojů se ale zatím jeho existenci dopátrat nepodařilo. Podle 3DCenter je dokonce možné, že ve skutečnosti nepůjde o nové GPU, ale pouze o přeznačení Pitcairnu/Curracaa ze začátku roku 2012. Osobně bych čekal, že AMD ponechá naživu raději čip Bonaire, ten se nicméně může objevit v ještě nižší řadě (pokud Trinidad bude řada R7 360 a R7 360X, pak by Bonaire mohlo být R7 350/R7 350X). Podle VR-Zone by se čip Trinidad měl objevit už v březnu – pak by to byla první vlaštovka nové generace. Zda to ale platí, netušíme.

AMD Radeon HD 6990
AMD Radeon HD 6990

Jak už jsem upozornil, uvedené informace mají nejspíš různou úroveň důvěryhodnosti. Nejvíc otázek asi vzbuzují HBM u Radeonu R9 390/390X a zejména pak udávaný počet 4096 stream procesorů v jeho GPU Fiji. Takové specifikace znějí až příliš dobře a je otázka, zda to lze na 28nm procesu vůbec dosáhnout, nemluvě už o spotřebě. Například podle názoru webu VR-Zone nelze realisticky čekat více než 60 CU (3840 stream procesorů). Raději tedy očekávání kroťte. Každopádně sledovat, jak se Fiji vyvrbí, bude asi ještě hodně zajímavé.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), 3DCenter

Ohodnoťte tento článek!