AMD mělo v Q1 2019 tržby jenom 1,27 miliardy. Ale v druhé půlce roku slibuje boom

V Q1 2019 AMD mírně předstihlo prognózu a vydělalo 16 milionů $. V druhém pololetí se ale má hodně zvednout, tržby prý budou přes 2 miliardy $ za čtvrtletí.

30

V posledních dnech tu byla samá zpráva o AMD (hlavně kvůli jeho včerejšímu 50letému výročí, takže jste si mohli přečíst ohlédnutí za historií tohoto výrobce procesorů a dalších počítačových artiklů). Ještě chvíli ale budete muset přetrpět zábavu z toho samého soudku. Ve stejný den totiž přišly finanční výsledky AMD za první čtvrtletí letošního roku. Ty Intelu přinesly špatné zprávy (společnost seškrtala celkový odhad tržeb na letošní rok, což burzy nerady vidí), takže bude zajímavé vidět, jak se vedlo (a v budoucnu povede) menšímu AMD.

 

Grafiky se kvůli přebytcích na skladech neprodávají

AMD předpokládalo slabé první čtvrtletí už v lednu, když hlásilo výsledky za minulý rok. Předpoklad čekal tržby jen okolo 1,25 miliardy (přitom o rok dříve díky bublině kolem kryptoměn zaznamenalo 1,65 miliardy). Odhad se nakonec povedlo mírně předehnat, tržby byly za Q1 2019 nakonec 1,272 miliardy. To představuje 23% meziroční pokles. A proti čtvrtému kvartálu jde o zhoršení o 10 %, nicméně tam hrají roli i sezónní vlivy, kdy Q1 je pravidelně nejslabší období roku. Podle AMD je pokles dán nižšími tržbami divize Computing and Graphics, a to zejména tržbami za GPU (tedy ta kocovina z krypto horečky), kdežto prodeje procesorů a GPU pro datacentra se zlepšily.

Prezentace k financnim vysledkum AMD za Q1 2019 04
Finanční výsledky AMD za Q1 2019

Co už je možná překvapivé: firma přes nízké tržby nesklouzla do ztráty. Marže se totiž zvýšila na 41 %, což byl dlouhodobý plán AMD na rok 2020, slíbený v roce 2017. Před rokem v Q1 2018 byla přitom hrubá marže jen 36 % a v Q4 2018 pak 38 %. Díky tomu stačily nižší tržby na malý provozní zisk (38 milionů), z kterého zůstal čistý zisk 16 milionů, asi 1 cent na jednu akcii.

Prezentace k financnim vysledkum AMD za Q1 2019 03
Finanční výsledky AMD za Q1 2019: trend tržeb za poslední období. Pokles od Q2 2018 by dílem měl být způsoben propadem prodejů GPU kvůli odeznění bubliny s těžbou kryptoměn a vysokým skladovým zásobám, které po ní zbyly

Výsledky divizí: prodeje GPU pořád churavé, procesory to zachraňují

Jak si vedly jednotlivé divize? Divize Computing and Graphics, což jsou běžné procesory a GPU včetně výpočetních Radeonů Instinct, obstarala z tržeb 831 milionů $, což je meziročně propad o 26 % a mezičtvrtletně o 16 %. Jak už bylo zmíněno, můžou za to hlavně prodeje GPU, protože distribuční síť má stále přebytečné skladové zásoby z předchozích období. Procesory se naopak prodávaly lépe a údajně trošku výpadek GPU vykompenzovaly. Divize měla provozní zisk 16 milionů dolarů.

Prezentace k financnim vysledkum AMD za Q1 2019 05
Finanční výsledky AMD za Q1 2019: jednotlivé divize

Epyc zatím výsledky zlepšuje jen málo

Divize Enterprise, Embedded and Semicustom měla tržby 441 milionů, což je meziročně propad o 17 % (a o 2 % proti Q4 2018). Je to údajně proto, že se hodně snížily prodeje „semicustom produktů“, což jsou zakázková APU pro konzole. Údajně to opět trošku kompenzovaly vyšší prodeje serverových procesorů Epyc, ale je vidět, že v absolutních číslech jejich tržby evidentně nemohou být příliš vysoké (tipl bych si, že 100–150 milionů maximálně?). Podle vyjádření AMD v Q4 2018 představovala datacentrová GPU a CPU asi 14 až 16 % tržeb AMD, a rozdělení mezi Radeon Instinct a procesory (Epyc) bylo u tohoto čísla prý blízko stavu půl-na-půl. Pokud by i teď v Q1 byly Epycy 7,5 % tržeb, představovaly by položku 95 milionů dolarů (a Radeony Instinct pak podobně).

Ačkoliv tedy AMD mělo v Q4 mít v serverech tržní podíl 3,2 % (v Q1 prý kusové prodeje proti Q4 výrazně vzrostly, ale je možné, že šlo o levnější modely, takže nenarostla tržba), asi nedostává stejné procento z celkových tržeb trhu. Intel měl v Q1 v datacentrové divizi tržby 4,9 miliardy dolarů. Celkově tato divize zaznamenala provozní zisk 68 milionů. Jenže 60 milionů z toho tvořily čisté příjmy z licencování podniku THATIC, který prodává upravenou verzi procesorů Epyc v Číně.

Vzorek 7nm Epycu Rome. Osm malých je 7nm s jádry CPU, centrální I/O čip je 14nm a obsahuje vše ostatní včetně řadiče pamětí (Zdroj: Twitter)

Zmenšuje se zadlužení firmy

V souvislosti s hospodářskými výsledky asi stojí za pozornost ještě jedna věc: firmě se opět o něco snížil dříve vysoký dluh. Zatímco před rokem dělal ještě na 1,686 miliardy dolarů a v Q4 2018 stále 1,528 miliardy, po prvním čtvrtletí letoška se smrsknul na 1,363 miliardy dolarů. Finanční hotovost se jinak také o něco zlepšila z 1,156 miliardy na 1,194 miliardy $.

Prezentace k financnim vysledkum AMD za Q1 2019 06
Finanční výsledky AMD za Q1 2019: trend vývoje dluhu za poslední období

V druhém čtvrtletí se tržby zvednou nad 1,5 miliardy dolarů. Pak přes 2 miliardy?

Součástí výsledků je jako obvykle i prognóza, která je možná ještě zajímavější, protože ukazuje na vývoj v budoucnosti. AMD očekává na Q2 2019 tržby 1,52 miliardy $ (plus minus 50 milionů), což by bylo značné zlepšení, i když meziročně by to pořád bylo o 13 % méně než v loni (Q2 2019: 1,756 miliardy). To bude stále kvůli oněm zamrzlým prodejům GPU. Hrubá marže má ale zůstat na 41 %, takže se dá čekat už lepší ziskovost.

Prezentace k financnim vysledkum AMD za Q1 2019 07
Finanční výsledky AMD za Q1 2019: Výhled na Q2 a celý rok 2019

Na celý rok AMD očekává tržby vyšší než v roce 2018, a to o 7–9 % (tzv. „vysoká jednociferná procenta“). Protože v roce 2018 mělo celkově 6,475 miliardy, vycházel by tento odhad na 6,92–7,06 miliardy dolarů. Protože za Q1 a Q2 to dohromady vypadá na jen 2,792 miliardy, měly by tržby v druhé polovině roku být přes 2 miliardy za kvartál (2,06–2,14 miliardy/kvartál), má-li odhad vyjít. To si však vyžádá značné navýšení tržeb za procesory v druhé polovině roku, ale také asi za grafické karty. Zdá se, že si na to AMD věří, ale samozřejmě ještě nemáme jistotu, že se v tomto opravdu uspěje.

Financni vysledky AMD za Q1 2019 akcie
Vývoj ceny akcií AMD po vyhlášení výsledků za Q1 2019 (Zdroj: Yahoo Finance)

Reakce trhů byly smíšené, akcie nakonec klesly o 3 %

Akcie na vyhlášení výsledků zareagovaly nejprve pozitivně. Z hodnoty 27,63 $ na konci obchodování 30. dubna vystoupaly na začátku obchodování 1. května až na 29,15 $. Ovšem poté začal u AMD relativně častý výprodej se silně nadprůměrným objemem transakcí, během něhož se cena na konci obchodování propadla až na 26,81 $, takže akcie skončily o 2,97 % níže.

Prezentace: Finanční výsledky AMD za Q1 2019

AMD mělo v Q1 2019 tržby jenom 1,27 miliardy. Ale v druhé půlce roku slibuje boom
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.37%) 19 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Včera jsem tu AMD chválil, protože při oslavě padesátin není vhodné rozebírat negativa, ale dneska si dovolím připomenout, že vloni při ohlášení výsledků za 1Q prohlašovalo AMD, že podíl kryptoměn na tržbách je kolem 10 %, což byl asi dost podhodnocený údaj, když meziročně klesly tržby o 23 % a zároveň dneska AMD prohlašuje, že tržby za prodej Ryzenů a Epyců spolu s datacentrovými GPU se meziročně více než zdvojnásobily.
  Ale samozřejmě uznávám, že výrobci grafických čipů, pro kterého jsou zákazníkem výrobci grafických karet, se dost špatně odhaduje, komu výrobce grafické karty tuto kartu nakonec prodá a za jakým účelem.

  • Hmm, no myslím že aspoň z části by to mělo být tím, že teď se pořád nějak „odbourává“ ta přezásobenost distribuční sítě (a asi i výrobců karet) a to přeloženo znamená, že se do ní nedodávají nové kusy, nebo jenom v menší míře. Takže teď pravděpodobně prodávají o dost míň, než co by byla normální hráčská spotřeba/poptávka, pokud by k té kryptověci nedošlo. Jednak protože je toho spousta na skladě, ale asi taky kvůli konkurenci jetých karet.
   Tj. není to tak, že by se vypařily prodeje na krypto a zůstal přesně ten zbytek co nebyl krypto. Prodeje se zhoršily o dost víc. Ale podceněnej ten objem karet na těžbu asi byl, měla ho IIRC podceněnej i Nvidia.

   Kromě toho mě ještě napadá, že taky klesly celkově ceny – jednak zlevněním kvůli Turingu, jednak zlevněním kvůli konci kryptománie. Takže teď stejný počet GPU asi vynese o dost míň než před rokem.

  • Ano, ale je tu ještě navíc efekt trhu s použitým zbožím, kdy se „recykluje,“ takže jedna prodaná těžební karta v minulém kvartále znamená pokles ne o jednu, ale o dvě karty v následujícím (těžaři si nové nekoupí a naopak své již nevyužitelné karty prodají zájemcům, kteří by jinak kupovali karty nové).

   Něco podobného nastalo nedávno na trhu mladých ojetin (po operativním leasingu).

  • Taky bych si tipnul, ze se temi 10% bud kecali a nebo jim odhad nevysel.
   Krome toho co tu pak jeste zminil tynyt, bych pridal jednu vec, ze AMD moc prostoru pro prodeje nezbylo. V principu jen karty do 200Euro, s tim, ze spis dominuji nejnizsi cast do 150 a pak jeste cast trhu do tech 200 Ecek. Co je nad tim, tak tam toho prodaji uz hodne malo a NV nabidku nad 200Ecek celkem jasne dominuje. Tady bych taky videl cast propadu tech prodeji, kombinovanych jeste s dostatkem levnych ‚stejnych‘ karet v bazarech..

 2. Bohužel z Epyců příjmy moc růst nemohou.
  Ne nedávné produktové konferenci HP CZ jeden ze zástupců HP na místě prohlásil, že „… stanice s Epycem dělat nebudeme, protože Intel dost silně tlačí na to, abychom Epyc neosazovali, takže stanice s Epyc CPU nebudou …“.

  Přitom Epyc za ca 20.000 dotáhne výkonem Xeon za 90.000…

  • Tohle jsou pohádky ovčí babičky.
   HP Epyc normálně osazuje do serverů, takže by bylo dost divné, kdyby jedno Intelu vadilo, řešil to a HP ustoupilo, zatímco v druhém případě by mu to nevadilo, případně by to neřešil či HP neustoupilo.
   Tedy logicky to bude spíš volba samotné firmy HP, která z nějakého důvodu do Epycu v pracovních stanicích jít nechce. Ostatně, proč by šla do Epyců, když logičtější by byly ThreadRippery?
   A mimochodem, poslední věta vypadá úžasně, ale ve skutečnosti je nejdražším procesorem v HP pracovních stanicích Xeon 5118, který stojí 1278 dolarů, což není ani 30 tisíc. Když chcete něco lepšího, musíte si koupit server. A v serverech, jak už jsem psal, Epyc firma HP používá.

   • Jsem si jistý, že ten pán z HP se Ovčí Babička nejmenoval, ani Ovčáčkova Babička.
    Máme od HP stovky pracovních stanic. Většinou se jedná „základní“ stanice na Catii a Siemens NX.
    Pak máme ca 20 ks stanic specializovaných na různé simulace (termální simulace, simulace vstřikování do forem atp.).
    Poprosil jsem kolegu, který jel na seminář, zda by mohl poprosit o zápůjčku 1 ks WS s Epycem, abychom porovnali výkon (poměr cena/výkon) oproti perfektně drahým WS s Intel Xeon procesory.
    Odpověď zástupce HP byla v duchu mého prvního příspěvku. Jestli tomu věříte, nebo nevěříte, na tom vůbec nezáleží. A v podstatě je mi to jedno. Případně buďte co k čemu a podložte svá slova odkazem na WS od HP (s Epycem, ne Ryzenem), která by byla AMD ekvivalentem např. k HP Z8 (http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c05527763.pdf). Běžně jsou datasheety k HP WS na netu dostupné. Takže pokud jsou to, co říkám „kecy v kleci“, určitě nebude problém, abyste nějaký takový produktový list od HP našel.

    • Možná by nebylo od věci, abyste si nejdříve přečetl, co jsem napsal. Těžko vám můžu najít datasheet k WS s Epycem, když je HP nevyrábí. A snad nikde netvrdím, že je HP vyrábí.
     Servery HP s 32jádrovým Epycem (vícejádrovější zatím AMD nedělá) máte třeba tady:
     https://www.hpe.com/uk/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.specifications.hpe-proliant-dl385-gen10-server.1011015902.html
     Jinak uznávám, že se mi na stránkách HP předtím nepovedlo dohledat ten váš WS s 18jádrovým Xeonem. Ale ani ten nemá procesor za 90 tisíc.

     • Když uděláte poptávku, klidně vám v HP nacení WS s Intel 28 core CPU v ceně třeba 200K (Intel® Xeon® Platinum 8280 processor), nebo třeba s Intel® Xeon® Gold 6146 za ca 100K.
      A právě třeba oproti Intel® Xeon® Gold 6146 processor by mě zajímala stanice např. s EPYCem 7351P za ca 22K.
      Myslím, že není problém pochopit, kam mířím. Ovčáčkovu babičku prosím nechte spát a buďte trošku konstruktivní. A pokud máte takový přehled, poraďte, jak lépe ušetřit, než pořídit něco o ca 40% levněší (v celkové ceně WS) o stejném výkonu.
      A možná jste si nevšiml, ale já celou dobu píši o pracovních stanicích, ne o serverech.

      • Ne, vy obviňujete Intel z toho, že HP nedává do svých počítačů procáky Epyc. A HP evidentně Epyc používá, byť tedy jen ta část, co vyrábí servery. Takže problém asi nebude v Intelu, ale jen v rozhodnutí té jedné části HP, která je nepoužívá.
       Je zajímavé, že stejně se chová třeba Dell (a tam to máte i v rámci jedné firmy). V serverech Epyc používá, ve workstation ne. Pravděpodobně to nebude mít tedy důvod v Intelu, ale v rozhodnutí nedávat do pracovní stanice serverový procesor, co se na běžnou práci moc nehodí, když v jednovláknovém výkonu vyšplhá sotva na 3 GHz.

      • V serverech by asi Intel musel vyvinout mnohem větší sílu, aby přesvědčil firmy k ignorování konkurence. A možná by tím už moc riskoval antimonopolní/antisoutěžní poptahování. Kdo ví, v pracovních stanicích to třeba není tak exponovaný, je tam proti takovýmu ovlivňování menší odpor/lepší příležitost/menší atraktivita toho konkurenčního CPU.

      • Milý pane Holečku,

       Já nejsem žalobce a zde nejsme u soudního dvora.
       Zástupce HP řekl, že nebudou do WS osazovat Epycy, protože na ně Intel tlačí, aby to nedělali. To je konstatování. Překládejte si to jak chcete. Já jsem nikoho neobvinil.

       Prostě HP nebude dělat WS s Epycy, protože na ně Intel tlačí. Nic víc a nic míň. Tečka, konec. Klidně si na základě této informace naplánujte třeba dovolenou, mě je to egál.

      • Zda se nastesti, ze Dell to tak nevidi. Profit pro Dell (doufejme), ztrata pro HP. To je byznys.

  • “… stanice s Epycem dělat nebudeme, protože Intel dost silně tlačí na to, abychom Epyc neosazovali, takže stanice s Epyc CPU nebudou …”.

   Lol, tak to budou muset asi nakupovat u Dellu: Dell representative Dominque Vanhamme said Dell expects to triple its EPYC server offerings by the end of the year. The company will also launch new servers based on AMD’s 7nm EPYC Rome processors.

 3. Základ je že nesekajú 10tky miliónov straty kvartálne…

  …a to že ich teraz ťahajú CPU a grafiky ťahajú nadol je len dalším dokazom že na grafikách musí AMD zamakať lebo jedna super výhodná RX570ka a vo vyššom segmente veľmi slušná no referenčná Vega VII ich očividne nezachráni.

 4. Mohu mít dotaz na redakci?
  Ca před 1/2 hodinou jsem zde psal reakci na p. Holečka. Udělal jsem několik úprav, příspěvek jsem normálně viděl.
  Ale teď je můj příspěvek pryč. Mohu vědět, čím jsem se provinil, že jste mi příspěvek smazali?

  EDIT: Omlouvám se, už se příspěvek objevil. Asi zapracoval cache prohlížeče.

  • … pár dní si tiež všímam že zobrazovaný počet komentárov nie je v súlade s počtom ktorý vidím – ale pár refreshov stránky či počkať 2-3 minútky to vyrieši.

   Každopádne to ale blbne…

   • Z vlastní zkušenosti kodéra WEB aplikací vím, že za to většinou mohou prohlížeče, případně jejich nastavení cache (historie).
    Např. u neprohlížeče IE je ve výchozím stavu nastaveno „Automatická“ kontrola nového obsahu. Uživatel pak přepíše na Intranetu starý dokument novým, ale pokud si jej někdo před tím již prohlížel, pak mu IE nadále tvrdohlavě nabízí verzi uloženou v lokální cache.
    Proto jsem i k odkazům na dokumenty (a v podstatě na cokoliv) začal přidávat parametr „cc“ (jako „cache confuse“ – např. https : // domena.cz / doc.pdf&cc=1551797220), kde číslo reprezentuje tzv. unix timestamp chvíle, kdy je stránka renderována. Tím pádem si prohlížeč myslí, že je tam vždy nový dokument a pak nesahá do cache, a bez ohledu na nastavení cache vždy stáhne dokument ze serveru.
    Omlouvám se za off-topic…