AMD mělo v Q2 tržby 1,531 miliardy $, ale snížilo výhled a akcie padly. Prý kvůli konzolím

56

Minulý týden byly ohlášené finanční výsledky Intelu za druhé čtvrtletí a zákonitě tedy musí uzávěrku dokončit také AMD. To je vyhlásilo výsledky v úterý večer. Pravděpodobně by v nich ještě neměl být moc obsažen efekt nových 7nm procesorů RyzenRadeonů „Navi“, nicméně jejich úspěch už asi naznačí to, jaké firma teď dává prognózy na třetí a čtvrtý kvartál roku.

AMD bylo od Q3 2018 postiženo koncem těžební horečky kolem kryptoměn, kdy podobně jako u Nvidie (ale nejspíš ještě silněji) vyschla poptávka po mainstreamových grafikách, jelikož jich kvůli kryptobublině byly velké skladové zásoby v distribuční síti. Jejich postupné vyprodávání trvalo až do letoška, prakticky snad i v Q2 2019. Na druhé čtvrtletí proto AMD očekávalo horší tržby než před rokem, jen 1,52 miliardy dolarů (plus minus 50 milionů). Nakonec se tento plán podařilo mírně předstihnout, firma zaznamenala 1,531 miliardy $ tržeb, což je ale meziroční pokles o 13 %.

AMD přes poslední dobou dost narůstající náklady (dané mimo jiné zvyšujícími se investicemi do vývoje) vytvořilo čistý zisk, i když jenom 35 milionů $ (3 centy na jednu akcii). Za poslední rok se totiž o dost zlepšily marže, hrubá marže je z 37 % v Q2 2018 teď totiž 41 % (tam se nicméně dostala již v Q1). Mimochodem, AMD také zase o něco snížilo dluh, z 1,363 na 1,293 miliardy $.

AMD financni vysledky za Q2 2019
Finanční výsledky AMD za Q2 2019

Horší prodeje grafik, ale také konzolí

U tržeb AMD uvádí, že jejich pokles byl dán horším výsledkem v obou segmentech, tedy jak PC divizi, tak té enterprise, embedded & semi-custom. V PC divizi Computing and Graphics byly tržby 940 milionů dolarů, což je o 13 % méně než před rokem (Q2 2018), ale o 13 % lepší než minulé čtvrtletí. Divize měla provozní zisk 22 milionů $.

AMD uvádí, že proti loňsku byly větší tržby za Ryzeny a GPU pro datacentra (ty jsou zdá se teď počítané do této divize), ale zřejmě trvá onen velký propad prodejů herních grafik kvůli kryptoměnám. AMD uvádí, že Ryzeny toto zhoršení částečně kompenzují, ale protože v součtu má divize pořád o 13 % horší výsledek než v Q2 2018 (tehdy 1,09 miliardy), musely být tržby za Radeony v Q2 2019 o hodně nižší než loni. Meziroční výpadek grafik musel být větší než nějakých 150 milionů $. Je dost škoda, že AMD neuvádí tržby zvlášť pro grafiky a CPU, pak bychom nemuseli takto odhadovat.

AMD financni vysledky za Q2 2019 segmenty
Finanční výsledky AMD za Q2 2019: jednotlivé divize

Také divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom měla o 12 % horší tržby než před rokem, 591 milionů dolarů. Je to pořád lepší (o 34 % víc), než v Q1. AMD uvádí, že se prodalo víc serverových procesorů Epyc než v prvních třech měsících, ale také víc čipů pro konzole. Ovšem u konzolí jde o projev obvyklé sezónnosti, ne o nějaký úspěch. Tržby za čipy pro konzole se totiž proti stejnému období loňského roku zhoršily. Toto asi může být tím, že vzhledem k pokročilému věku současné generace dostává AMD za každé APU méně, což už se asi může změnit jen s uvedením nové generace XboxuPlayStationu 5, ale také by to mohlo znamenat zhoršení prodejů obecně. Divize měla provozní zisk 89 milionů dolarů, víc než před rokem – díky tomu, že se prodalo víc Epyců, na kterých je lepší marže než na konzolových APU.

AMD financni vysledky za Q2 2019 trend
Finanční výsledky AMD za Q2 2019: trend tržeb v předchozích kvartálech

V Q4 vystřelí AMD nad dvě miliardy, ale celoroční odhad se zhoršuje

A teď již k onomu výhledu na třetí čtvrtletí. Loni bylo Q3 první kvartál po onom kryptovýbuchu, takž srovnávání už nebude ovlivněné nadměrnou výrobou GPU na těžbu v letech 2017–2018. AMD uvádí, že v souladu s tímto by v Q3 2018 mělo už mít meziroční nárůst tržeb. Ty mají dosáhnout zhruba 1,8 miliardy dolarů (plus minus 50 milionů), což by bylo o 9 % lepší než v Q3 2018 (tehdy byly tržby 1,653 miliardy). Růst mají pohánět lepší prodeje Ryzenů, Radeonů a Epyců.

Na celý rok zatím AMD prognózu nesděluje přesně, ale uvádí, že očekává nárůst o střední jednociferná procenta, což znamená 4–6 % nad výsledek za rok 2018. Ten dopadl na 6,475 miliard $, takže když přidáme uvedená procenta, vychází z toho, že by tržby za rok 2019 mohly dělat 6,73 až 6,86 miliardy dolarů. To mimochodem znamená, že AMD očekává ve čtvrtém kvartále tržby 2,1–2,2 miliardy, tedy hodně vysoké zvýšení. V tom pak už asi nepochybně budeme čenichat vliv 7nm produktů (které jsou jistým přelomem v tom, že po dlouhé době dávají AMD výhodu modernějšího výrobního procesu proti Intelu/Nvidii). Tedy samozřejmě za předpokladu, že se tato prognóza naplní.

AMD financni vysledky za Q2 2019 vyhled na Q3 2019 cely rok
Finanční výsledky AMD za Q2 2019: výhled na Q3 a celý rok 2019

Zmíněná prognóza na celý rok je ovšem pro akciové trhy a investory zklamáním, protože byla snížena proti předchozím odhadům. Po Q1 2019 v dubnu totiž AMD ještě mluvilo o zvýšení celoročních tržeb o 7–9 % („vysoká jednociferná procenta“), což by bylo 6,92–7,06 milionu dolarů. Ke snížení došlo přesto, že AMD naopak do výhled zahrnulo peníze za licenční partnerství se Samsungem, s kterými v minulé prognóze nepočítalo. Tato částka je údajně 100 milionů (a bez ní by tedy snížení výhledu bylo ještě horší).

Seškrtání dřívějších prognóz není nikdy dobré, nebo alespoň nikdy není vítané analytiky. V tomto případě AMD uvádí, že zodpovědnost za zhoršení by neměly mít nové produkty, ale ony dříve zmíněné semi-custom produkty (konzolová APU). Údajně u nich meziročně tržby upadly ve větší míře, než firma čekala dříve. Pokud by se semi-custom čipy nezapočítávaly do celku, pak by prý tržba celoročně stoupla o už lépe znějících 20 %.

AMD Ryzen 3000 Matisse Am4 procesor 1600Akcie kvůli snížení prognózy ztratily přes 10 %

Finanční trhy snížení prognózy skutečně nesou nelibě a akcie ztratily během aftermarket/premarket fáze a poté při hlavním obchodování během včerejška víc než 10 % hodnoty (přesně 10,10 %).

AMD financni vysledky za Q2 2019 kurz akcii
Kurz akcií AMD po oznámení výsledků za Q2 2019 (Zdroj: Yahoo Finance)

Předtím se ovšem cena pohybovala na snad skoro rekordních hodnotách, takže tato „katastrofa“ znamená „jen“ pád z 33,87 dolaru (před ohlášením výsledků) na 30,45 dolaru včera večer.

Galerie: Finanční výsledky AMD za Q2 2019 (vybrané stránky z prezentace)

AMD mělo v Q2 tržby 1,531 miliardy $, ale snížilo výhled a akcie padly. Prý kvůli konzolím
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

56 KOMENTÁŘE

  • Lehči nejistota na trhu, poprvé od krize FED snížil základní úrokovou sazbu. Američani budou ještě víc utrácet na dluh, ta dluhová krize co přijde bude famózní. 😀 Studentský půjčky v US jsou kapitola sama o sobě, 45 mil. lidí má průměrnou stud. půjčku 1 mil Kč. Nezaměstnanost nejnižší za 50 let.. až se to překlopí a začnou přicházet o práci/absolventy nikdo nezaměstná a přestanou bankám splácet peníze, se kterýma ty banky počítají, sesype se US ekonomika jako domeček z karet. 😀

      • Keby som v tej dobe poznal, mechaniku „bežnej“ krízy a ako je jednoduché obchodovať na burze, tak by som to vtedy krásne využil. Teraz keď už mám investované, by som si to moc neprial, ale pravda aj tak by sa to dalo využiť. Je to vďaka nesmiernej pružnosti trhu a teda tomu, že ľudia vždy budu musieť niečo jesť, cestovať a mať ostatné potreby. 2008 trvalo približne 2 roky kým sa väčšina podnikov vrátila na úroveň pred, i keď je pravda, že niektoré sa z toho úplne nedostali dodnes, ale ťažko určiť do akej mieri za to môže kríza. Drvivá väčšina však zaznamenala od najnižšieho bodu rast v desiatkach % v priebehu roka a dosť firiem si tento rast zachovalo v priebehu niekoľkých rokov (4-8)

    • Spotřebitelé utrácí pořád stejně (hodně), ale podniky už začínají šetřit a vzrůstající cena práce k tomu taky moc nepřispívá. Aktuální ekonomický růstový cyklus v US trvá už 10 let, tj nejdéle ze všech cyklů od WW2.

   • nejvetsi dluhy maji studenti z oboru, kteri kloudnou praci nedostanou nikdy a tudiz uz i ted nemaji sanci to nikdy splatit. na co je vam vystudovat gendrovou politologii, kdyz vas stejnak vezmou tak akorat do mekace

 1. Tak o niečo zmázli dlh, niečo málo zarobili, marža na 40%…

  …ako realisticky žiaden zázrak ale hlevne že sú v pluse a majú produkty ako CPU tak GPU ktoré ich isto v budúcnosti potiahnu.

  • Maťko911 1.8.2019 at 9:26
   To sice ano, ale tu jedno velké ALE…
   Procesory jsou v pohodě tam problém nevidím. Naopak
   Grafiky – no a tady problém vidím. Nechápu proč si samo AMD láme nohy a do teď nemá nereferenční řešení grafik 5700(XT). Nevím kdo by chtěl tu referenční hrůzu. Nikoho takového neznám. Takže Nvidia může vesele a bezstarostně prodávat 2060/2060S/2070. A pak jsem zvědavý na ceny jaké budou. Pokud budou stejné jak u Nvide, tak v tom vidím problém. Stále je tu i když u 2060 spíš jen marketingově RTX. Dále nevidím nikde náhradu za RX570/580/590. To jako odevzdali střední trh Nvidii? Už tak ji nechali nejvyšší třídu (což zas tolik nevadí podle mě). To co má nyní přijít je náhrada za RX560. Takže u grafik se nedivím že propadají.
   S čím musí AMD bojovat je OEM trh. Ten má prostě podchycený Intel. Stačí se i podívat na nabídku HP, DELL a dalších. To platí i pro serverový trh. Tam ale má teď AMD stavět nejvýkonnější server, a to čistě postavený na svých produktech.

    • gogo1963 1.8.2019 at 10:24
     JJ taky to čtu na SHW. Teď je otázka jaký výkon ten HiEnd bude mít a pak kdy přijde. Do té doby už může Nvidia přijít s něčím novým a nebo vydá 2080Ti Super. Nová APU do notebooků taky potřebují jak sůl to je pravda.

     • Ja bych rekl, ze situace je ted jina. Ta jejich ‚nova‘ RDNA vyapda slibne, pokud tam neni schovane nejake prekvapko, o kterem nevime. Efektivitu maji na urovni nebo snad dokonce o chlup lepsi nez Turing. Vetsi-rychlejsi cip, pokud jim architektura skaluje, tak by asi tim padem nemel byt problem jako u Vegy.
      Pokud je pravda, ze konzole maji mit nejakych 10-14TF (podle ruznych zdroju), tak i tam vzhledem k moznosti taktu, musi byt vetsi-rychlejsi chip, nez je aktualni 5700XT. Takze zase vychazi, ze by rychlejsi chipy nez 5700XT meli byt realita.

      • Práve tá efektivita nevyzerá zatiaľ ideálne keďže RDNA GPU sú vyrábané 7nm a Turing 12nm. Uvidíme čo dokáže NV na 7nm.

      • To je v poho Marku, ja to nemyslel, jako pomerovani pindiku 😉
       Jen jsem konstatoval fakt, ze maji architekturu, ktera se s Vegou zpetne neda moc srovnavat a na cem muzou stavet dal.

      • mareknr 1.8.2019 at 12:44
       No on tento 7nm není moc odladěný co jsme čet. Nvidia jde k Samsungu i kvůli lepšímu 7nm vvýrobnímu procesu. Ale co vím tak i TSMC má připravený lepší proces. Který ale ještě nezastihl tento HW.

       tombomino 1.8.2019 at 12:47
       Ti sice ano ale stále postrádám logickou myšlenku proč věnovali střední trh Nvidii. V cenovém segmentu cca 4500 až 9000 nemají nic. A to je nejprodávanější. To jako chcou trhat díru do světa vlastně starými RX470/480? Nic se na nich nezměnilo jen se zvedly frekvence/spotřeba a vznikly RX570/580/590.

      • tombomino: Ja som to tiež nemyslel ako meranie pindíkov. 🙂 Inak súhlasím, že s Vegou sa to porovnávať nedá . Vega nebola stavaná a bol to len schrink starej GPU na 7nm, na rozdiel od nových Navi, kde sa už so 7nm procesom počítalo a ladilo.

       man in shadows: JJ. 7nm nie je asi moc dobrý keď sa aj NV oplatilo vydávať Turing radu na 12nm.

      • man in shadows … pro střední trh je potřeba hafo čipů, pravděpodobně malá výtěžnost zatím brání nasazení do tohoto segmentu, (proto se nvidia nehrnula do 7nm) musely by být cenově výš, než by bylo potřeba. Pokročilejším procesem se to spraví …

      • gogo1963 1.8.2019 at 13:31
       JJ souhlasím. I to tu píšu, že ten první 7nm není moc povedený. A již vydaný HW nezastihl ten lepší.
       Otázka zní jestli nebylo lepší aby AMD ještě na 12nm nahradilo RX500. Když 7nm je zatím o dost dražší a nepřináší zázraky. Ale na drrhé straně na 7nm má za „chvíli“ vyjít náhrada za levnější RX560. Prostě mi to nesedí a takhle jim to moc k zisku nepomůže. Ještě že mají ty procesory.

      • @MShadow
       ..souhlasim, ze AMD nema novou nabidku v beznem mainstramu a ze je to nevyhoda. Mozna, ze duvodem pro to je mix duvodu jako, doprodani zasob Polarisu z krypta a hlavne asi jeste porad nedostatek zdroju v grafice (z historickych duvodu jak na tom byla firma v minulosti), ktery by jim umoznoval vyvijet/vydat vetsi porfolio grafickych karet najednou. Mozna i treba omezenejsi kapacity 7nm.

      • Mareknr: a znáš nějaký produkt s čipem větším než řekněme 150mm2, který přechodem na 7/10nm získal zásadní úsporu na spotřebě při zachování nebo navýšení výkonu?

      • tynyt: Zatiaľ nie. Beriem to, že je celkom možné, že ani u NV nebude prechod tak výrazný, ako by sa zo skúseností z minulosti pri prechode na výrazne nižší výrobný proces dalo čakať. A asi to bude aj dôvod, prečo NV nešla na 7nm tiež, ale zostala na 12nm.

    • Lidi taky Vám to tu blbne? Někdy mi to dává možnost, že v časovém limitu můžu text ještě opravit, ale většinou ne.

     Chtěl jsem ještě dopsat, že stále nepadla řeč o tom co nahradí dnes již staré RX570/480/590.

 2. Akciový trh vyslal jasný signál, AMD musí mobilizovať a tvrdo pracovať na zvrátení nepriaznivej situácie.
  – finančný report Intelu znamenal +7% hodnoty akcií
  – finančný report AMD znamenal -10% hodnoty akcií
  Diametrálne odlišný výsledok, neni priestor na emócie, treba makat.

 3. SIce to tu nepatri, ale pokud se nekdo zajima o novy notas s 10nm chipy intelu tak tady je prvni predprodukcni test
  https://www.notebookcheck.net/Our-first-Ice-Lake-Core-i7-1065G7-benchmarks-are-in-and-they-outgun-the-AMD-Ryzen-7-3700U.428323.0.html
  Vysledek nic moc, muj dnes uz ‚starsi“ 8550U v ultra tenke placce (defacto bez chlazeni) je stejne rychly jako jejich nejrychlejsi 15W kousek. Celkove je ale novy 15W CPU pomalejsi nez predchozi generace 8xxx ULV.

   • :))
    Jasne prdoline, vse co vyda Intel je bozi… 🙂

    Jinak s tim stachem delas ze sebe akorat tak korunovaneho blba 🙂 Ono i experti jako Maudit, Hnizdo pochopili, ze nemam se stachem nic spolecneho.
    To bylo mineno jako rada..ze misto obycejneho blba, delas ze sebe korunovaneho blba 🙂 Jinak si klidne posluz :))))

   • Oznámil je, ale reálné dodávky ke konci roku a nové notebooky možná až po Novém roce…

    Ano, Ice Lake vypadají dobře, ale výkon nemá bát výrazně vyšší než stávající CPU, kvůli nízkým frekvencím. A AMD bude mít na přelomu roku také nové mobilní CPU, tak uvidíme.

    • Ja jsem to postnul hlavne proto, ze nekdo treba ceka na tyhle cpu. Pokud ceka na 15W verzi do placky a nema to k vuli grafiky, tak se to nevyplati. Je jednodussi koupit stavajici generaci.
     Samozrejme troll MVL neco takoveho nepojima..

  • „Vysledek nic moc, muj dnes uz ‘starsi” 8550U v ultra tenke placce (defacto bez chlazeni) je stejne rychly jako jejich nejrychlejsi 15W kousek. “
   to je zajimave, odkazovany test uvadi CPU +10%-15%. jine testy az 25% proti 8559U. cim to asi bude, ze by tromboza?