AMD Fusion druhé generace: procesory A-series (Llano)

0

AMD dnes uvedla druhou generaci Fusion APU pro mobilní trhy a při té příležitosti se podíváme na to, co nás na tomto serveru zajímá více: desktopové varianty. Motivačně si připomeneme slova Ricka Bergmana, vice-presidenta AMD, věnované právě uvedení A-Series Fusion APU: „zlomový okamžik pro AMD a patrně největší architektonická změna v oboru od vynalezení mikroprocesoru“. Jestli s ním souhlasíte, nebo ne, už nechám na vašem úsudku (můj je vzhledem k prozatímnímu z velké části zatím separátnímu zpracování úloh CPU a GPU částí nesouhlasný).

U notebooků AMD slibuje výkon na úrovni superpočítačů při výdrži na baterii přes deset hodin, ale jelikož víme, že teoretickým výkonem GPU části marketing snadno nahoní FLOPS pro obhajobu, zůstaneme při zemi. Oproti předchozí generaci (Zacate a Ontario, tedy platforma Brazos) čekáme vyšší výkon pro úlohy, jež musí zatím počítat výhradně CPU. Když ne výrazným vylepšením jader kompatibilních s x86, tak alespoň jejich možnému navýšení až na maximální čtyři. Polepší si i integrovaný Radeon, 400 stream procesorů bude stačit už na lecjakou hru a doufejme, že časem i na stále více aplikací GPGPU.

Na TCM stihli pěkně rychle sesbírat odkazy na recenze notebookových A8 (platforma Sabine), takže si snadno uděláte představu o výkonu vzhledem k současné konkurenci (u Intelu především Sandy Bridge). V odkazovaném článku najdete i tabulku specifikací notebookových modelů A8, A6 a A4.

Server DonanimHaber někde vyštrachal tabulku specifikací desktopových modelů a jelikož tihle Turci většinou mají informace dobré, podívejme se na ni:

Hrubým odhadem se dá u A8 čekat to samé, co u současných Athlonů II X4 v kombinaci s Radeony s jádrem Turks. Docela zajímavý je nejslabší model do nové patice FM1, tedy E2-3200. Ukazuje totiž, že ani při výrazném oslabení CPU i GPU části se AMD pohybuje kolem TDP 65 W. Pro nahrazení Zacate tak bude muset přijít s něčím jiným, škálování dolů z A4 asi není cestou do mini-ITX.

Zdroje: TZ AMD, TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!