AMD FX-8350: odemčené osmijádro architektury Piledriver, možná na 4 GHz

0

Není tajemstvím, že AMD chystá na třetí čtvrtletí roku 2012 nové procesory pro platformu AM3+. Patice sice zůstává stejná, stejný je i 32nm výrobní postup s využitím SOI, počet jader a paměťový řadič podporující DDR3 na 1866 MHz. AMD ale inovovalo architekturu Bulldozer a říká ji Piledriver. Na čipu kódově pojmenovaném Vishera budou postaveny modely s osmi, šesti i čtyřmi jádry. Ale to je ostatně známo už ze starších roadmap.

Nyní ale známe pár nových detailů o chystaných modelech, prozatím se mluví o třech kouscích. Nová vlajková loď AMD, FX-8350, ponese podle Fudzilly celkem 16 MB cache. Z toho 8 MB je L3 a každý dvoujádrový modul nese 2 MB sdílené cache L2, stejně jako u Bulldozeru. Přesné frekvence nejsou známy; jak ta základní, tak strop Turba ale budou vyšší než u AMD FX-8150 (3,6 / 4,2 GHz). Možná tak bude základní takt 3,8 GHz, možná rovné 4 GHz. Díky odemčenému násobiči bude záležet na vás, jaký kompromis mezi výkonem a spotřebou zvolíte. Nečekáme ale, že nás AMD oslní výkonem a TDP je již v základu nastaveno poměrně vysoko, na 125 W.

Pokračujeme tedy k šestijádru FX-6300. Jeho přesné takty jsou také neznámé, ale opět mají být vyšší, než u stávajícího FX-6200, které má 3,8 GHz v základu a 4,1 GHz s Turbem. Souhrnná velikost vyrovnávacích pamětí druhé a třetí úrovně zde činí 14 MB. Jeho TDP server Fudzilla nezveřejnil, jako pravděpodobných se ale jeví 125 wattů. Tolik má totiž i čtyřjádrová varianta, FX-4320.

 


Předchůdce tohoto modelu, FX-4170, už pracuje na poměrně vysokém taktu 4,2 GHz (4,3 GHz s Turbem), FX-4320 bude opět o něco rychlejší. L3 cache má i zde velikost plných 8 MB, vzhledem k počtu jader je celková velikost L2 + L3 12 MB.

Jak bylo zmíněno už v úvodu, oficiální termín vydání je třetí kvartál letošního roku. Fudzilla hlásí, že by to mělo být nejspíše v srpnu, aby AMD ještě stihlo „back to school season“, kdy asi zejména Američané více než kdy jindy nakupují počítače.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!