AMD Geode 64 vyfoceno!

0

Jen pro upřesnění, název „Geode 64“ není ani v nejmenším oficiální, vymyslel jsem si ho já, protože je to jednodušší než používat ukazovací zájmena a přívlastky. A pravidelní čtenáři jistě tuší, o kterém procesoru AMD je řeč.

Právě se díváte na prototyp základní desky, na které je osazen Geode 64 (jádro K8 Sparta), severní můstek AMD M690E (E nejspíše znamená Embedded) a jižní můstek SB600 (vpravo nahoře).

Čipy jsou nalepeny „zespoda“, teprve na horní straně desky nalezneme SO-DIMM slot pro operační paměť, mini-PCI slot pro rozšiřující kartu a SATA port. Jsou zde i konektory pro disketovou mechaniku a IDE (PATA), jsou to ale zmenšené verze, které se používají u notebooků.

Zadní panel čítá jeden PS/2 konektor pro klávesnici, dva USB porty, dva porty Ethernetu a jeden DVI port jakožto výstup na monitor. Celá základní deska má rozměry srovnatelné pevným diskem do 3,5″ pozice.

Přestože Geode 64 má TDP vyšší, než Intel Atom (8 W vs. 2,5-4 W), tuto nevýhodu ale smazává úspornější čipset. Zatímco Intel 945GC a ICH7 si vezmou minimálně 15 wattů, spotřeba AMD M690E a SB600 by se měla vejít do 10 W. Spotřeba celého systému by tedy neměla překročit 20 wattů, samozřejmě bude záležet na dalších připojených zařízeních.

X-bit labs se nezmiňuje, kdy AMD nový úsporný procesor s taktem vydá (ať už se bude jmenovat Geode 64, nebo Sempron, neboť to ve skutečnosti je Sempron). Existence prototypu desky může leccos napovídat, systém na obrázcích je ale určen do průmyslových PC a nás, zákazníky na volném trhu, budou asi spíše zajímat mini-ITX desky. Zvláště pokud budou osazeny modernějším čipsetem AMD 780G, který je vhodný pro HTPC.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!