AMD: honba za počtem jader nemůže trvat věčně

0

V ne zas tak dávné minulosti jsme byli zvyklí posuzovat výkon procesorů čistě pomocí frekvence, mezi výkonem a kmitočtem platila nekompromisně přímá úměra. S příchodem Core 2 Duo se situace změnila, brutální takty nahradilo větší množství samostatných jader a také přídavné technologie spolu s (značně) vylepšeným poměrem výkon/takt.

Když se podíváte na dnešní procesory dnes, opět jsme (alespoň frekvenčně) zhruba na úrovni starých Pentií 4. Dodatečný výkon se snažíme nahánět zvýšeným počtem jader (zatím jsme schopni vyrobit šestijádro) a novějšími instrukčními sadami, ani to však není do budoucna udržitelné. To si alespoň myslí CTO serverové divize AMD Donald Newell, který strávil předchozích 16 let jako zaměstnanec Intelu.

Upravený snímek osmijádra AMD Orochi

„Kdysi jsme si mysleli, že dokážeme vyrobit procesor pracující na 10 GHz. Když jsme si ale uvědomili, že by jeho odpadní teplo dokázalo spolehlivě rozpustit celou Zemi, od nápadu jsme upustili,“ říká s úsměvem Newell. „Války o počtu jader brzy skončí. Neznám sice přesné datum, rozhodně však neuvidíme 128-jádrový procesor ke konci této dekády,“ dodal.

Tvrzení výše je sice pěkné a pravděpodobně i dost dobře možné, přesto by to chtělo nějaké vize do budoucna. Ani těmi Newell nešetří: „Nic nám nemůže zabránit integrovat do čipu obvody, které zvýší efektivitu výpočtů. Podle mého je toto přesně cesta, kterou se vydat: procesor se stane jenom pojmem, obsahujícím v sobě mnoho silně specializovaných jednotek.“

Jak vidíte budoucnost procesorů vy a kde budeme za 10 let? Pro pobavení vás přesměruji na článek magazínu geek.com, kde se skoro přesně před deseti lety spekulovalo na víceméně stejné téma. Nevynechejte ani komentáře, některé názory konfrontované s realitou dneška stojí za pozornost.

Zdroj: Tom’s Hardware

Ohodnoťte tento článek!